DEVLET BENİ DAĞA GÖNDERDİ

DEVLET BENİ DAĞA GÖNDERDİ

Yalçın Yanar, devletin zulmü nedeniyle 12 yaşında dağa çıktı fakat geri gönderildi. 16’sında yine gitti, 1 yıl 8 ay sonra Çewlîg’de yakalandı ve 6 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası aldı.
Abdullah ÇETİN

Yalçın Yanar, devletin zulmü nedeniyle 12 yaşında dağa çıktı fakat geri gönderildi. 16’sında yine gitti, 1 yıl 8 ay sonra Çewlîg’de yakalandı ve 6 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası aldı. AKP devleti ‘şefkat’ göstererek cezayı 110 yıla indirdi. Yanar, cezaevinden, Amed’de eylem yapan ailelere seslendi: “Gidin AKP’nin, Meclis’in önünde oturun!”


‘Devlet beni dağa gönderdi’

Çewlîg’de (Bingöl) Aralık 2011’de yakalanan 15 yaşındaki Hasan Salık’a 45 yıl ceza verilmesinin ardından Yalçın Yanar’ın da ağır cezaya çarptırıldığı ortaya çıktı. Amed’de Mayıs 2010’da PKK’ye katıldıktan 1 yıl 8 ay sonra Aralık 2011’de bir arkadaşıyla birlikte yakalanan 1995 doğumlu Yalçın Yanar hakkında açılan davada mahkeme, 6 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verdi. 18 yaşından küçük olan Yanar’ın cezası daha sonra 110 yıla indirildi. Yanar, PKK’ye katılış sürecini, dava aşamasını ve AKP’nin “zorla kaçırıldı” dediği Kürt gençlerinin niçin dağın yolunu tercih ettiğini, aynı cezaevinde “KCK” operasyonu kapsamında tutuklu bulunan DİHA muhabiri Abdullah Çetin’e anlattı.

‘Tek çıkış yolu, dağ yolu’

Yanar, 12 yaşında katılma girişiminde bulunduğunu, ancak yaşının küçük olmasından dolayı geri gönderildiğini söyledi. İkinci katılımında da kendisini geri göndermek istediklerini, ancak kendisinin buna karşı direndiğini ifade eden Yanar, devletin baskılarından dolayı PKK’ye katıldığına dikkat çekerek, “Kürdistan’da yaşayıp devletin baskına, zulmüne ve işkencesine tanık olmayan ve bunlarla büyümeyen bir Kürt gencine rastlamak mümkün değil” dedi.

Bu baskılardan sonra dağın yolunu tuttuğunu dile getiren Yanar, maruz kaldığı baskıların kendisinde bir sorgulama ve bilinçlenme gücünü de beraberinde getirdiğini belirtti. Yanar, “Artık okulda arkadaşlarımla polislerin neyi temsil ettiğini tartışmaya başlıyorduk. Anladık ki polisler bu yaşamı bize zehir edip içireceklerdi. Devlet kendini bize böyle anlatarak tanıttı. Bize tek çıkış yolu olan ‘dağ yolu’ kaldı. Dağdaki yaşamın zor olduğunu biliyordum ama buradaki yaşamın artık yaşanmayacağının da farkındaydım. Katılımım benim kararım değil devletin kararıdır. Devlet beni dağa gönderdi, ben de katılımımı gönüllü yaptım” dedi. Dağlarda kimsenin zorla tutulmadığını belirten Yanar, herkesin katılımının gönüllü olduğuna vurgu yaptı.

Annelerden Başbakan’a çağrı

Amed Büyükşehir Belediyesi önünde eylem yapan aileler, Diyarbakır Valiliği’ne yürüdü. Aileler, çocuklarının belirtildiği gibi zorla kaçırılmadığını belirterek, çocuklarının geri dönmesi ve yasal zeminin oluşturulması ve Kürt sorununun çözümü için Başbakan Erdoğan’a ‘adım at’ çağrısında bulundu. Bu arada aileler, eylemlerini bugünden itibaren Dağ Kapı Meydanı’nda sürdürecek. Mêrdîn Barış Anneleri Meclisi de, eylem yapan ailelere AKP’nin kirli politikalarına alet olmamasını istedi.


Onların ailesi de eylemde

Erzurum Atatürk Üniversite’si öğrencileri Yunus Bedir (19) ve Burak Ölmez (19), AKP’nin çözümsüzlük politikalarına karşı PKK saflarına katıldıklarını düzenledikleri basın açıklamasıyla açıklarken, Bedir ve Ölmez aileleri de, çocuklarının zorla dağa götürüldüğü iddiasıyla Amed’de eylem yapıyor.Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür