YER: AMMAN
Tarih: 1 Haziran
KONU: MUSUL

YER: AMMAN<br>
Tarih: 1 Haziran<br>
KONU: MUSUL

Musul’u ‘ele geçirerek’ Ortadoğu’daki tüm dengeleri değiştiren IŞİD hamlesi, ABD, İsrail, Suudi Arabistan, Ürdün ve Türkiye’nin bilgisiyle Amman’da planlandı.
Akif SERHAT

Musul’u ‘ele geçirerek’ Ortadoğu’daki tüm dengeleri değiştiren IŞİD hamlesi, ABD, İsrail, Suudi Arabistan, Ürdün ve Türkiye’nin bilgisiyle Amman’da planlandı. KDP ve Baasçıların  da katıldığı gizli toplantı 1 Haziran’da yapıldı; 9 Haziran’da ise IŞİD çetesi Musul’u işgal etti

KDP’nin bilgisi var!

Toplantıdan 4 gün önce Mesud Barzani, Amman’a gitti ve toplantının yapılması için ön ayak oldu

İran Mesud Barzani’yi tehdit etti

Plandan sonradan haberdar olan İran, Ahmed Çelebi’yi Mesud Barzani’nin yanına gönderdi; IŞİD ve yanlılarından desteğini çekmesini istedi. İran, Barzani’yi desteğini çekmemesi halinde ise, “pişman olacağını” belirterek tehdit etti

Belgeler satıldı

Amman’daki çok gizli toplantıya katılan bir şahıs, tüm belge ve bilgileri 4 milyon dolar karşılığında Iraklılara sattı


TOPLANTIYA KATILANLAR

 

 1. Ürdün İstihbarat Sorumlusu ve Kral Abdullah’ın Temsilcisi Salih Kelob (Daha önce Ürdün basın başkanlığını yapmış),
 2. KDP adına Azad Berwari (IŞİD’in Kobani kuşatması sırasında Şam’a giderek Beşar Esad ile görüştüğü ortaya çıkmıştı) ve İstihbarat Sorumlusu Mesrur Barzani’nin Yardımcısı Cuma adındaki bir kişi,
 3. Baas Partisi’nin birçok seksiyon örgütü,
 4. Nakşibendi Hareketi adına İzzetin El Duri, (Saddam’ın ikinci adamı olarak biliniyor)
 5. Cayş El Mücahiddin adına Amid Rukun ve Ebu Mahir,
 6. Mele Kerakar’ın başında bulunduğu Ensar El İslam örgütü adına Seyfeddin adında bir şahıs,
 7. Ceyş Ensar El Sune,
 8. Cayş El Tayfa El Mansura (Bu örgüt ağırlıklı olarak Cezayir ve Mağribîlerden oluşuyor)
 9. Kefayıp Sewra El İşrin (Şu anda Hewlêr’de büroları var),
 10. Ceyş El İslami,
 11. Şoraya Ensar El Tewhit,
 12. İsmi bilinmeyen Libyalı bir şahıs, şu anda Musul’da olduğu söyleniyor

 

 


IŞİD Ürdün’de hazırlandı!

Irak Şam İslam Devleti’nin (IŞİD) Musul’u ele geçirme ve Bağdat’a doğru ilerleme planının Ürdün’ün başkenti Amman’da yapıldığı ortaya çıktı. ABD, İsrail, Suudi Arabistan  ve Türkiye’nin de içinde bulunduğu bazı devletlerin bilgisi dahilinde yapılan toplantıya Ortadoğu siyasetinde etkin olan çok sayıda örgüt ve kişi katıldı. Saddam sonrası Irak’taki gelişmeler hegemon güçlerin istediği gibi gitmeyince ve istenilen düzeyde yürütülemez hale gelince IŞİD eliyle yeni bir müdahale kararı alındığı belirtilirken, planın içeriği ve orijinali, toplantıya katılan biri tarafından para karşılığında Iraklı yetkililere satıldı

Bilgiyi sattı

Uzun yıllardır Ortadoğu’da çalışan bir diplomatın orijinal nüshasını bize gösterdiği toplantı bilgileri, reel politik birçok ezberi bozacak nitelikte. Irak’a müdahale planının Ürdün’ün başkenti Amman’da yapıldığını belirten deneyimli diplomat, söz konusu bu toplantının 1 Haziran 2014 tarihinde gerçekleştiğini ve belgenin orijinal halinin bu toplantıya katılan bir şahıs tarafından 4 milyon dolar karşılığında Iraklılara satıldığı bilgisini verdi

 


Toplantıya kimler katıldı
 

Resmin büyük hali için tıklayınız

Toplantı yeri ve saatinin yanı sıra toplantıya katılanları da belgedeki sıralamaya göre aktaran yetkili diplomat, plandan İran’ın sonradan haberdar olduğunu ve bunun için Güney Kürdistan Başkanı Mesut Barzani’yi tehdit ettiği bilgisini de verdi. Ortadoğu sahasında diplomatik faaliyetlerine devam ettiği için isminin açıklanmasını istemeyen diplomat, toplantıya katılan örgüt ve isimleri ise şöyle sıraladı:

 

 1. Ürdün istihbarat sorumlusu ve Kral Abdullah’ın temsilcisi Salih Kelob (daha önce Ürdün Basın Başkanlığı’nı yapmış)
 2. KDP adına Azad Berwari (IŞİD’in Kobanê kuşatması sırasında Şam’a giderek Beşar Esad ile görüştüğü ortaya çıkmıştı) ve İstihbarat sorumlusu Mesrur Barzani’nin yardımcısı Cuma adında bir kişi
 3. Baas partisinin birçok seksiyon örgütleri,
 4. Nakşibendi Hareketi adına İzzetin El Duri, (Saddam’ın ikinci adamı olarak biliniyor)
 5. Cayş El Mücahiddin adına Amid Rukun ve Ebu Mahir
 6. Mele Kerakar’ın başında bulunduğu Ensar El İslam örgütü adına Seyfeddin adında bir şahıs
 7. Ceyş Ensar El Sune
 8. Cayş El Tayfa El Mansura (Bu örgüt ağırlıklı olarak Cezayirli ve Mağribîlerden oluşuyor)
 9. Kefayıp Sewra El İşrin (Şu anda Hewler’de büroları var),
 10. Ceyş El İslami
 11. Şoraya Ensar El Tewhit
 12. İsmi bilinmeyen Libyalı bir şahıs, şu anda Musul’da olduğu söyleniyor.KDP’nin bilgisi var!

Irak’ta başlatılan harekatın kararının bu toplantıda alındığını vurgulayan diplomat, toplantıdan 4 gün önce Mesut Barzani’nin Amman’da olduğu ve toplantının yapılması için ön ayak olduğunu ileri sürdü. Plandan haberdar olan İranlılar, Ahmet Çelebi’yi, (ABD’nin Irak işgali sırasında ABD’ye Irak’ta kimyasal silahların olduğu istihbaratını veren kişi) Mesut Barzani’nin yanına göndererek kendisine IŞİD ve yanlılarından desteğini çekmelerini istemiş. Barzani’nin desteğini çekmemesi halinde ise, pişman olacakları tehdidinde bulunmuş.


Maliki’ye tam destek

IŞİD hamlesi karşısında İranlılar’ın Maliki’ye “senin ABD’den silah ve cephane istemene gerek yok. İhtiyaç duyduğunuz silahları biz size temin edeceğiz” teminatı verdiği, bu temelde İran uçaklarının son süreçte Irak’ta bazı bombalamalar yaptığı belirtiliyor.


Silahlar KDP’nin elinde

IŞİD’in Musul saldırısından sonra KDP, Irak’ın 12. Kolordusu’nun bulunduğu Kerkük’e bir baskın düzenlemiş ve kolordunun bütün silah ve teçhizatlarına el konulmuş. Bu duruma YNK Peşmerge Sorumlusu Şex Caferi’nin de göz yumduğu söyleniyor. YNK’nin son zamanlarda KDP’ye karşı olan rahatsızlığının da, KDP’nin bu baskınla Kerkük’ü YNK’den almak amacından kaynaklı olduğu belirtiliyor.


Kaos derinleştiriliyor

Tüm bu planın amacına ilişkin sorumuzu yanıtlayan aynı zamanda deneyimli bir Ortadoğu uzmanı olan diplomat, şunları kaydetti: “Suriye’deki kaosun devamından yana olan bir İsrail ve ABD, bunun Ortadoğu’ya yansımasında kendi çıkarını görebilir. Çünkü kontrolünden çıkmış güçler var, kontrol edemediği iktidarlar var. Kendisine en yakın olanların bile ciddi sorunları ortaya çıkıyor. Bu aynı zamanda kontrolden çıkan bir Ortadoğu’dur. Suriye’de tıkanmış ve krize girmiş bir durumun Ortadoğu geneline yayılması Ortadoğu’da bir kaosu yaratır. ABD ve İsrail, bu kaos içerisinde güçlerin çatışmasıyla kendi çıkarı temelinde bir çözüm üretebilir. Böyle bir yaklaşım var.”


Selefilerin rolü

Irak’ın politik ve toplumsal durumunun, IŞİD merkezli uluslararası hamlenin amaçları için uygun bir zemin olduğu analizini yapan diplomat, Selefi hareketlerin bu planla ilişkisini ise şöyle değerlendirdi: “Aynı zamanda bu plan, birçok Selefi hareketin önüne koyduğu stratejik hedeflere de hitap ediyor. Irak’ta şartlar olgundu ve patlamaları çok ileri düzeye götürebilecek ve herkesi bunun içine çekilecek bir atmosfer var. Bu hamlenin temel amaçlarından biri de, Ortadoğu’da daha fazla gücü savaş içine çekmektir.”


Türkiye planın neresinde?

Tüm bu planın içinde Türkiye’nin konumuna da dikkat çeken görevli diplomat, “Türkiye ve Suudi Arabistan’ın ise hem mezhepsel bakış açılarıyla hem de politik bakış açılarıyla Ortadoğu’da var olan bütün ilişkileri sürecin içerisine çekerek, kendi Ortadoğu mücadelelerini Suriye sınırı dışına çıkarıp, Ortadoğu geneline mal etme gibi bir yaklaşımı var” sözleriyle değelendirdi.


Yeni Ortadoğu hamlesi

Tüm yaşananları stratejik bir durum olarak açıklayan diplomata göre, bu planla birlikte temelde üç seçenek üzerinde duruluyor: “Ya Irak’tan başlanarak yeni bir Irak haritası ortaya çıkacak ki, Irak’ta ortaya çıkacak harita bölgenin tümüne etki yapacak. Ya bir dengeye oturturularak savaş söndürülecek ama Irak yine eski Irak olmayacak. Ya da çatışmalar derinleşerek devam edecek.” Bu üç seçenekten birisinin kısa sürede gerçekleşmesinin zayıf olduğunu vurgulayan yetkili diplomat, Türkiye’nin Musul Konsolosluğu’nda bulunan görevlilerin IŞİD tarafından kaçırılmasının izahını ise, “Herkesin bir IŞİD’i var ama Türkiye IŞİD’in bunu yapacağına ihtimal vermiyordu” diye açıkladı.Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür