Öcalan: Direnişi yükseltin

Öcalan: Direnişi yükseltin

Geçtiğimiz gün İmralı Cezaevi’ne giderek Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan ile görüşen Mehmet Öcalan, görüşmenin ayrıntılarını anlattı.
Sadık TOPALOĞLU

Geçtiğimiz gün İmralı Cezaevi’ne giderek Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan ile görüşen Mehmet Öcalan, görüşmenin ayrıntılarını anlattı. Mehmet Öcalan, Öcalan’ın Kobanê ve çözüm sürecinin gidişatına ilişkin değerlendirmelerde bulunduğu söyledi.

Öcalan’ın Kobanê’ye yönelik IŞİD saldırılar konusunda “Kobanê’de halkımız kendilerine özgü bir sistem oluşturmuş. Devlet buna tahammül edemiyor” dediğini söyleyen Mehmet Öcalan, Öcalan’ın “Kobanê’deki insanlarımız sonuna kadar direnecekler. IŞİD’in olduğu her yerde sonuna kadar direneceğiz. IŞİD’e hiçbir taviz verilmeyecek. Kimsenin bir halkı yok etmeye hakkı yok. Bu politikaya karşı Kürtler her yerde ayaklansın. IŞİD’e karşı büyük bir direniş sergilemeliler. Eğer bunu bugün yapmazlarsa yarın çok geç olabilir. Kimsenin hakkı yoktur Kobanê’yi yalnız bırakmaya. Kobanê bizim her şeyimizdir. Kürt halkı orda bir şemsiyedir. Türkmen, Arap, Ermeni halkı da dahil olmak üzere oradaki bütün etnik kesimler bu şemsiye altında yaşamlarını sürdürebilirler.”

‘Kürtlere büyük direniş kalır’

Öcalan’ın “Kürt halkı her kesimle kardeşlik yapmak istiyor. Türkler de kardeşimizdir ancak kardeşliğin de bir hukuku vardır. Eğer bu hukuk yürütülmezse bu kardeşlik doğru bir kardeşlik değildir. Doğru bir kardeşlik olmalıdır. Kürt halkı, hiçbir halkla düşman değildir. Aydın ve demokrat kesimler ve her yapı her renk, Kobanê halkını yalnız bırakmamalıdır” dediğini ifade eden Mehmet Öcalan, Öcalan’ın “Kimsenin Kürt halkını bitirmeye hakkı yoktur, biz bunu kabul etmiyoruz. Kürtlere sadece bir şey kalıyor. O da büyük bir direniştir” dediğini söyledi.

‘Süreç pratikte yürümüyor’

Öcalan’ın çözüm süreci konusunda ise “Süreç tek taraflı olmaz. Türkiye’de yasalar çıkartıyorlar. Maxmur halkı gelsin diyorlar. Peki bunun hakkında bir yasa çıkarmışlar mı? Hayır, yasa çıkartılmamış. Kürt savaşçıları gelsin diyorlar, bunun için bir yasan var mı? Yok. Peki Kürtler gelip ne yapsınlar. Gelsinler de tutuklayıp cezaevine mi atasın? Bu kabul edilebilir bir şey değil” dediğini belirten Mehmet Öcalan, Öcalan’ın “Müzakere başlayacaksa, oyalama olmamalıdır. Doğru ve gerçek bir müzakere olmalıdır. Dedim bana bir sekreter verin, istediklerimi yazabileyim diye, bunu dahi yapamadılar. Süreç teoride var ama pratikte yürütülmüyor. Eğer 15 Ekim’e kadar bunu yapmayacaklarsa benim tarafımdan süreç bitmiştir. 5 yıldır bunu yapıyorlar ancak oluşan bir şey olmamıştır.”

‘JİTEM devreden çıkartılmalı’

Öcalan’ın “Bir ikincisi, tahmin ediyorum ki JİTEM süreci bozmak için devreye girmiş durumda. JİTEM eğer bertaraf edilmezse, tekrar devreden çıkmazsa, bu süreç yürümez. JİTEM’i aradan çıkartın süreç demokratik bir şekilde yürüsün” dediğini aktaran Mehmet Öcalan, Öcalan’ın JİTEM konusunda halka ise, “Halkımız uyanık olsun. Yarın ne olur ne olmaz belli değil. Bunun üzerine herkes tavrını duruşunu tarafını belirlesin. Yarın çok geç olabilir” uyarısında bulunduğu aktardı. Mehmet Öcalan, Öcalan’ın başta Kobanê halkı ve IŞİD’e karşı mücadele eden herkese çok selamlarını söylediğini ifade etti.

 

Boşa çıkarmak KOBANÊ’DEN GEÇER

KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanlığı, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a yönelik 9 Ekim 1998’de düzenlenen komployu nefretle kınadı. Açıklamada, “Bundan 16 yıl önce Kürt Özgürlük Hareketi’ne karşı Önder Apo’nun esaretiyle sonuçlanan uluslararası bir komplo gerçekleştirilmiştir. Önder Apo’yu esaret altına alıp Kürt Özgürlük Hareketi’ni tasfiye etmeyi hedeflemişlerdir” ifadeleri kullanıldı. Açıklamada şu şunlara yer verildi: “Komplo amacına ulaşmamış, Önder Apo sadece Kürt halkının değil, Ortadoğu halklarının önderi konumuna ulaşmıştır. Komp- lonun başarısızlığı Rojava’da anıtlanmıştır. Rojava, Kürt Halk Önderi’nin en fazla çalıştığı alandır. Bu alanda Kürt Halk Önderi’nin düşünceleri pratikleşmiş kurtuluş umudu haline gelmiştir... Bu komplonun rolünü yeni koşullarda üstlenmek isteyen AKP’nin de maskesi düşmüştür. AKP’nin özel savaşçı kirli bir hükümet olduğu Kobanê’ye destek için ayağa kalkan halka saldırmasıyla netleşmiştir.” Kürdistan Kadın Özgürlük Partisi (PAJK) Koordinasyonu yaptığı yazılı açıklamada, “Komplolar tarihçesi bugün Kobanê’de son kartlarını oynamaktadır. 9 Ekim komplosu karşısında Güneşimizi Karartamazsınız eylemleri bugün farklı biçimde Kobanê ve Kürdistan’ın her yerinde can buluyor” denildi.Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür