Özgürlüğe kadar SINIRDAYIZ

Özgürlüğe kadar SINIRDAYIZ

Hem Pirsûs hem de Kobanê’de bulunan sivil halka saldıran AKP, sınırı boşaltarak IŞİD’in Kobanê kuşatmasını tamamlamaya çalışıyor. Sınırın her iki yakasındaki halk, ‘Toprağımızı terk etmeyeceğiz. Halkımız sınıra akmalı’ dedi
Abdurrahman GÖK Ersin ÇAKSU

Hem Pirsûs hem de Kobanê’de bulunan sivil halka saldıran AKP, sınırı boşaltarak IŞİD’in Kobanê kuşatmasını tamamlamaya çalışıyor. Sınırın her iki yakasındaki halk, ‘Toprağımızı terk etmeyeceğiz. Halkımız sınıra akmalı’ dedi

 

ASKER SALDIRDI  

 

“Kobanê’de sivil yok” diyen Türkiye, Kobanê’nin Til Şeîr-Boydê sınırında bulunan sivil halkla görüşmek için bir heyet gönderdi. Halkı Kobanê’yi terk etmeye zorlayan heyet, talebin kabul edilmemesi üzerine Kobanê’deki sivillere asker eliyle saldırdı.

TERKETMEYECEĞİZ  

 

Kobanêlilere “Siz hayvansınız” diyerek hakaret eden asker, Pirsûs’ta nöbet tutan halka da saldırdı. Saldırıya tepki gösteren Kobanêli Osman Şükrü ve Ebû Elî, “Bir damla kanımız olduğu sürece ülkemizden vazgeçmeyeceğiz” dedi.


Sınır hattında bulunan Kobanêlilere dönük baskı dinmek bilmiyor. Başından beri Kobanê’yi insansızlaştırmak ve “Kobanê’de sivil kalmadı” söylemini güçlü kılmak için çabalayan Türkiye, bu kez sınır hattında bulunan Kobanêlilere yöneldi. Urfa Valiliği ve Suruç Kaymakamlığı’ndan bir heyet, Kobanê’nin batısında bulunan TilŞeîr Köyü yakınlarında sınır hattındaki mayınlı arazide bulunan sivillere eşyalarını ve araçlarını bırakarak sınırı geçmelerini dayattı. Halkın dayatmaları kabul etmemesi üzerine askerler halka gaz bombaları ile saldırdı. Birçok yurttaşın yaralandığı saldırıda askerler, halka “Salaklar”, “Siz hayvansınız insan değil” ve “Ne adi insanlarsınız” şeklinde hakaretlerde bulunurken, “Mirza” soyadlı askeri rütbeli ise sınırın Kobanê tarafında çekim yapan gazetecilere tehditler savurdu.

Zulme tahammül etmeyiz

Askerlerin kendilerine bölgeyi terk etmeleri yönünde son günlerde sıkça tehditlerde bulunduğunu söyleyen Osman Şükrü isimli yurttaş, “Dün (önceki gün) buraya geldiler, bize araçlarımızı ve her şeyimizi bırakarak bugün sınırı geçeceğimiz söylediler. Bugün gelip bizlerle birkaç foto çekip gittiler. Ardından da askerler, bize gaz bombaları ile saldırdılar, kurşun sıktılar. Yurdumuzdan ayrılmak istemiyoruz. Açlığa, susuzluğa ve her şeye tahammülümüz var ama bir tek zulme tahammül etmeyiz” dedi.

‘Türkiye ile DAİŞ kırıştı’

“Bizler burada Türk devletinin çemberindeyiz” diyen Ebû Elî isimli Kobanêli, “Akşamları bize kuşun sıkıyorlar ve DAİŞ sıktı diyorlar. Bizim buradan çıkmamızı istiyorlar. Araçlarınızı bırakın geçin diyorlar. Araçlarımızı ve eşyalarımızı Türkiye ile DAİŞ kırıştı. Yarısını DAİŞ götürdü, diğer yarısını Türk devleti. Bizler de bir damla kanımız olduğu sürece ülkemizden vazgeçmeyeceğiz” dedi.

Türkiye’nin Kobanê’yi boşaltmayı amaçladığını ve bunun için de kendilerine baskı uyguladığını söyleyen İbrahim Şêx Mihemed de, “Bu halk zulümden kaçarak buraya geldi. Burada bazı ihtiyaçlarımız oluyor. Bu ihtiyaçlarımızı karşılamak için karşıya gitmek istediğimizde ya da karşıdan bize bir şeyler geldiğinde askerler saldırıyor. Dostlarımızın hayırlarına gönderdiği erzakı bile Türk askeri engelliyor ve geçişine izin vermiyor” dedi. Ersin Çaksu / Abdurahman Gök - Kobanê

 

Basına tehdit

Hastaları bulunan birkaç ailenin geçişi sırasında da askerler, birçok kişiye hakaretler savurarak darp etti. Askerler daha sonra bir-iki çocuğu kucaklarına alarak yaklaşık 100 metre arkalarında bulunan basına poz verdi. Kendilerine yakın medyaya şefkat mizanseni pozu veren askerler, sınırın Kobanê tarafında bulunan basın mensuplarını da tehdit etti. Asker, Kobanê tarafından bulunan basın mensuplarını tutuklamakla tehdit ederek, “Sana tebliğ ediyorum, burası birinci derecen bir askeri yasak bölge. Çekim yapıyorsun ve çekim yaptığın için suç işliyorsun. Bunun için seni tutuklayacağım” dedi.

 

Arîn’ler oldukça Kobanê düşmez

IŞİD’in saldırılarına karşı yaptığı fedai eylemde yaşamını yitiren YPJ komutanlarından Arîn Mîrkan, Kobanêliler tarafından yeni doğan çocuklara verilen isimle yaşatılıyor. Pirsûs’taki çadır kentte dünyaya gelen kız çocuğuna Arîn Mîrkan ismini veren Fatma Mustafa İbrahim ve Muhammed Abdulkadir Mustafa çifti, Kobanê’nin düşeceği hayali kuranlara şöyle seslendi: “Kobanê’de Arînler oldukça Kobanê düşmeyecek özgür kalacak.”Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür