Kanser üreten Monsanto’ya dur de

Kanser üreten Monsanto’ya dur de

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), glifosatı “muhtemel kanser yapıcı madde” olarak ilan etti

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), tüm dünyada en çok kullanılan yabani ot öldürücü tarım ilacı glifosatı; insanlar için “muhtemel kanser yapıcı madde” olarak ilan etti. Ve bu maddeyi tarım ilacı yapımında kullanan Monsanto’nun üretimini durdurması talep edildi. WHO’nun raporunu geri çekmesi için harekete geçen Monsanto’ya karşı, çevreye duyarlı Avaaz bloğu;  Monsanto’ya engel olmak için başlattığı 1 milyon 250 bin hedefli imza kampanyasında, kısa sürede imza sayısı 1 milyonu geçti. Şimdi sıra tohum canavarı olarak bilinen, dünyanın genetiği ile oynanmış en büyük tohum üreticisi olan Monsanto’ya yıllık 6 milyar dolar kazandıran üretimi durdurmak ve Monsanto’yu tüm dünyadan temizlemek.


Söz konusu zehirin kullanım alanı, gıdalardan tarlalara, çocuk oyun alanlarından sokaklara kadar oldukça geniş bir alana yayılıyor.

11 ülkeden 11 bilim insanının konuya ilişkin negatif raporu, WHO’ya bağlı olarak çalışan Kanser Araştırma Dairesi tarafından açıklandı. İçlerinde glifosatın da bulunduğu beş farklı tarım ilacı ile ilgili 2001’den beri yapılan araştırmalara ait bilimsel verilerin değerlendirildiği raporda, glifosatın memelilerde ve insan ve hayvan hücrelerinde “DNA ve kromozom hasarı” yaptığı belirtildi.Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür