Kobanê için sağlık seferberliği

Kobanê için sağlık seferberliği

Diyarbakır Tabip Odası Başkanı Cengiz Günay, Kobanê'nin inşa sürecinde sağlık alanında gerekli çalışmaları yapacaklarını söyledi

Kobanê'nin inşa sürecinde, sağlık alanında seferberlik ruhu ile çalışma yürüteceklerini söyleyen Diyarbakır Tabip Odası Başkanı Cengiz Günay, başta bölgedeki ecza odaları olmak üzeri SES, Diş Hekimleri Odası, THİV, TTB ve uluslararası sağlık kuruluşlarına bağlı sağlık emekçileri ile birlikte dönüşümlü olarak sağlık hizmeti sunacaklarını söyledi. Günay, sağlık akademilerinin kurulması aşaması ile hekim yetiştirilmesi sürecinde Kobanê'de olacaklarını dile getirdi.

Kobanê'nin yeniden inşası için ulusal ve uluslararası 300'ü aşkın kişi ve kurum temsilcisinin katılımı ve "Kobanê'yi yeniden inşa etmek insanlık değerlerine sahip çıkmaktır" sloganıyla 2-3 Mayıs tarihlerinde Diyarbakır'da düzenlenen konferansa katılan Diyarbakır Tabip Odası Başkanı Cengiz Günay, Kobanê'nin inşa sürecinde sağlık alanında gerekli çalışmaları yapacaklarını söyledi. Başta bölgedeki ecza odaları olmak üzeri SES, Diş Hekimleri Odası, THİV, TTB ve uluslararası sağlık kuruluşları ile birlikte Kobanê'de aktif çalışma içinde olacaklarını belirten Günay, sağlık akademilerinin de kurulması için örgütlülük içinde olacaklarını dile getirdi.

'Çocukları aşılama işlemine başlayacağız'

Temel amaçlarının birinci basamak sağlık koşullarının Kobanê'de sürdürülebilir bir hal alması olduğunu belirten Günay, temiz içme ve kullanma suyunun olmadığı bir yerde salgın hastalıkların ve enfeksiyonların artacağına dikkat çekti. Su ile ilgili çalışmaların hızlı yapılması ve pratikte çözülmesi gerektiğini ifade eden Günay, savaş süreci ile birlikte özellikle çocukların aşılarının yapılmadığına vurgu yaptı. Hekimler olarak hızlı bir şekilde Kobanê yetkililerinin ve sağlık bakanının kendilerinden talep edeceği aşılamaları, Türkiye ve dünyadaki diğer sağlık örgütlemelerinden karşılayacaklarını belirten Günay, aşılamaya yönelik çalışmaları bir an önce başlatacaklarını söyledi.

Sağlık akademileri kurulacak

Kobanê için ilaç temin etmekte çok ciddi sıkıntılar yaşandığını dile getiren Günay, Eczacılar Odası ile birlikte acil ihtiyaç duyulan ilaçları ve medikal malzemeleri Kobanê'ye yönlendirmeye çalıştıklarını belirtti. Kobanê'deki tüm hastanelerin savaş sürecinde yıkıldığını hatırlatan Günay, sağlık çalışmalarının bir an önce başlaması için hastanelerin inşa edilmesi gerektiğini belirtti. Kurulan hastanelerde gerekli hekimlerin gönüllü çalışma yürütmesi için de çalışmalar başlatacaklarını ve sağlık akademilerini kurulacaklarını söyleyen Günay, "Birinci basamak sağlık hizmetinin yürütülmesi ve bu hastanelerde sağlık emekçilerinin de tekrardan bu mevcut yapıyı devam ettirebilmeleri için hızlı bir şekilde akademilerinin kurulmasını önerdik. Bu akademi alanında sağlık elemanlarının yetiştirilmesi ve hızlı bir şekilde sağlık kurumlarında çalışması gerekiyor" diye konuştu.

Hekimler dönüşümlü olarak Kobanê'de olacak

Bölge odaları ve Diyarbakır Tabipler Odası'na bağlı çalışan tüm sağlık emekçilerini Kobanê'ye davet edeceklerini belirten Günay, Kobanê'de kurulacak olan sağlık akademisine destek sunacaklarını dile getirdi. Türkiye ve Kürdistan'daki hekimlerle dönüşümlü bir şekilde Kobanê'ye gidip sağlık hizmeti sunacaklarını ifade eden Günay, "Özellik sağlık alanında emek harcayan kurumlarla birlikte Kobanê çalışmalar yürüteceğiz. Başta Eczacılar Odası olmak üzeri SES, Diş Hekimleri Odası, THİV ile birlikte Kobanê'de olacağız" ifadesinde bulundu.

'Amacımız koruyucu sağlık hizmetlerini geliştirmek'

Kobanê'de tedavi edici sağlık hizmetiyle kalmayacaklarının altını çizen Günay, "Temel amacımız koruyucu sağlık hizmetlerini geliştirmek. Ama tedavi edici sağlık hizmetleri alanındaki eksikleri de hızlı bir şekilde gidermek gerekir" diye konuştu. Kobanê'deki kanton yönetimi ve sağlık bakanlığı ile diyalog halinde olduklarını yineleyen Günay, "Kobanê'de genel perspektifi genel ihtiyaçları Kobanê halkı, sağlık emekçileri belirler. Bizler de onların yanında olmak için her türlü çabayı, emeği göstereceğiz. Çünkü Kobanê büyük bir direniş gösterdi. Biz de bu direnişin, onurlu mücadelenin karşılığında oraya giden yurttaşlarımızın bu onurlu direnişe yakışır bir yaşam sürmelerini istiyoruz. Bütün çabamız Kobanê'nin hızlı bir şekilde inşa edilmesidir" diye konuştu.Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür