Sağlıklı yaşamak isteyenler için

Sağlıklı yaşamak isteyenler için

Yapılan bilimsel araştırmalara göre ceviz, badem, fındık, Antep fıstığı gibi tüm sert kabuklu yiyecekler tansiyon düşürücü özelliklere sahip ve kalp riskini azaltıyor

Yapılan bilimsel araştırmalara göre ceviz, badem, fındık, Antep fıstığı gibi tüm sert kabuklu yiyecekler tansiyon düşürücü özelliklere sahip ve kalp riskini azaltıyor. Antep fıstığında bulunan gamma-tocopherol akciğer ve prostat kanserlerinin tedavisinde etkili oluyor. Ceviz, badem, fındık ve Antep fıstığı ortak özellikleri sert kabukları ve bozulmadan uzun süre saklanabilmeleri olan bu kuru yemişleri insanlık neredeyse altı milyon yıldır yiyor. Ancak nedense bu kabukluları hem çok sever hem de çok yağlı ve şişmanlatıcı olduğunu düşündüğümüz için hep suçluluk duygusuyla tüketiriz. Oysa lif açısından zengin oldukları için aynı kalorideki yiyeceklere göre daha az kilo aldırıyor. Yararlarıysa saymakla bitmeyecek kadar çok. Günde bir avuç ceviz, fındık ya da badem yemek yapısında bulunan yağ asidi, lif ve fitosterol sayesinde kolesterolü azaltıyor. Omega 3 açısından çok zenginler. Protein oranları da yüksek olduğu için vegan ya da vejetaryenler günlük protein ihtiyaçlarının bir kısmını badem, ceviz, fındık ve Antep fıstığından alabilir. Bir avuç fındık ya da ceviz günlük protein ihtiyacının beşte birini yanı 10 gramını karşılıyor. Aynı zamanda günlük E vitamini ihtiyacının tümünü de karşılıyor. Antep fıstığında da E vitaminin farklı bir türü olan gamma-tocopherol bulunuyor. Yapılan araştırmalara göre bu madde de akciğer ve prostat kanserlerinin tedavisinde etkili oluyor. Yine bir avuç badem günlük manganez ihtiyacının yarısına yakınını, bakır ihtiyacının ise yüzde 20’sini karşılıyor. Ve kolesterolü düşürücü etkisi de var.Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür