Grê Spîliler: YPG ile bir sorunumuz yok

Grê Spîliler: YPG ile bir sorunumuz yok

Girê Spî'nin özgürleştirilmesi, AKP-DAİŞ ortaklığını gözler önüne serdi. Türk devletinin çetelere verdiği kimlikler ortaya çıkarken; Arap, Türkmen ve Kürtler ortak yaşamı kurmak için harekete geçti
Ahmet SÜMBÜL

Girê Spî’nin özgürleştirilmesini hazmedemeyerek DAİŞ’e olan desteklerini manşetlere taşıyan AKP’nin medyasının yalanlarını Girê Spîli halk ortaya çıkardı. Kendilerine zulm edenin DAİŞ olduğunu belirten halk, YPG ile bir sorunlarının olmadığını dile getirdi

 

GIRÊ SPÎ /ANF-Stratejik öneme sahip Girê Spî (Tel Abyad) kentinin ele geçirilmesi, 3 yıla yakın bir süredir var olma savaşı veren Rojava Kürtleri ile Rojava bölgesinde yaşayan Arap, Türkmen, Süryani, Ermeni ve Çeçen halkları için bir devrim niteliğinde. Sınır ilçesinin kurtarılmasının ardından ‘Türkmenlere etnik temizlik yapılıyor’, ‘Araplar yerlerinden ediliyor’ gibi bir kısım medyanın yalanlarını okuyunca ve buradaki Türkmen ve Araplarla görüşünce, tarihe not düşecek yalan ve gerçeklere tanıklık ediyoruz. Girê Spi’nin düşmesi ile ilk gün tedirginlik yaşayan ve ‘bundan sonra ne olacak’ endişesi içinde olan Türkmen ve Araplar, o korkuyu artık üzerlerinden yavaş yavaş atıyorlar. İkinci günde insanlar yavaş yavaş sokağa çıkarken, artık işyerleri açılıyor ve hayat olağan akışını sürdürüyor.

Kente ilk YPJ girdi

Girê Spî’ye girerken, Serêkaniyê yolu üzerindeki köprünün tahrip edildiğini görüyoruz. Bu köprü, savaş başladığında DAİŞ tarafından havaya uçurulmuş. Ancak kısa sürede onarılarak buradan askeri araçların Girê Spî’ye girmesi sağlanmış. Aynı şekilde asfalt yolda yer yer çukurlar görülüyor. Buralar DAİŞ tarafından mayınlanmış. YPG, Serêkaniyê tarafından ilçeye girmek isterken, büyük oranda asfalt yolu kullanmayarak tarlalar içinde paralel yollar açarak bu mayın tehlikesinin önüne geçmiş. Yoldaki mayınlar daha sonra patlatılarak etkisiz hale getirilmiş. İlçeye giren ilk birlikler YPJ’nin kadın taburları olmuş.

Türkiye belgeleri

DAİŞ’in kullandığı resmi dairelerin hepsi YPG denetiminde ve karargah olarak kullanılıyor. DAİŞ emirlerinin evleri ise artık halkın malı olmuş. Resmi kurumlar henüz hizmet vermeye başlamamış. Ancak bunun için çalışmalar sürüyor. İlk gündem, Asayiş birimlerinin kurulması ve belediye çalışmaları. DAİŞ kaçarken birçok köy, işyeri ile evi tuzakladığı için, bombalı tuzak ve mayın arama-tarama çalışmaları ağırlıklı olarak sürüyor. Evlerde yapılan aramalarda DAİŞ’i ele verecek binlerce belge ele geçirilmiş. Bunlar arasında DAİŞ üyelerine Türkiye tarafından verilen geçici ikamet belgeleri de var.

Ahlakta sınır tanımıyorlar

Girê Spi’de YPG saflarında azımsanmayacak sayıda Arap yer alırken, Çeçen ve MLKP savaşçıları da bulunuyor. DAİŞ emirlerinin kaldığı konutların altında bulunan dükkanlarda halktan zorla toplanan ev eşyalarına ve özel eşyalar var. Arap savaşçılar, bunların yağmalanan Kürt evlerinden elde edilen ganimetler olduğunu belirtiyorlar. YPG’li komutan Ahmet Aşukari, DAİŞ emirleri tarafından kullanılan evleri göstererek, “Burada kadınları ve çocukları ile birlikte yaşıyorlardı. Bazılarının iki üç karısı vardı. Hatta Tunuslu bir emir, Şengal bölgesinden kaçırılan 9 yaşındaki Êzidî kız çocuğuyla evlenip bu konutlarda yaşıyordu” dedi.

YPG bizi kurtardı

Girê Spi’nin düşmesinin ardından bir kısım medyanın ‘YPG etnik temizlik uyguluyor’, ‘Türkmenler baskı altında’ gibi haberlerinin ardından ilçe merkezinde ve köylerde Türkmenlerle konuşuyoruz. Bunlardan biri 30 yıl önce Azaz bölgesinden buraya gelip yerleşen Hamid Şêxo Mahmud adlı Türkmen. Oğlunun sebepsiz yere DAİŞ tarafından öldürüldüğünü aktaran Mahmud, DAİŞ’li grupların köylerine gelerek “PKK’liler geliyor sizi öldürecek” dediğini belirterek, “Bizi öldürseler de kaçmayız dedik. 4 gün boyunca tren raylarının altında bekledik. Bu sırada YPG’liler geldi yanımızdan geçti, bir ihtiyacımızın olup olmadımızı sordular ve bizim köyün girişinden Tel Abyad’a girdiler. Bunun üzerine korkumuz gitti. Türkiye’ye gitmekten vazgeçerek evimize döndük” dedi.↳Son Güncelleme: 21 Haziran 2015 20:44

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür