Bu dava mahşere kalmayacak

Bu dava mahşere kalmayacak

22 yıl önce 2 Temmuz’da Sêwaz’da Madımak Oteli’nde AKP ve DAİŞ zihniyetine sahip caniler tarafından 33 aydın ve sanatçının yakılarak katledilmesi Alevi örgütleri tarafından bugün Sêwaz’da yapılacak yürüyüşle lanetlenecek. Adana, İzmir, Ankara gibi kentlerde de katliamda yaşamlarını yitirenler anılacak

AKP ve DAİŞ çeteleri var oldukça, Madımak Katliamı hiçbir zaman geçmişte kalmayacak

 

HABER MERKEZİ- 2 Temmuz 1993 tarihinde Sêwaz’da (Sivas) düzenlenen Pir Sultan Abdal Şenlikleri sırasında Madımak Oteli’nin AKP ve DAİŞ zihniyetine sahip caniler tarafından yakılması sonucu katledilen çoğu Alevi 33 yazar, ozan, düşünür bugün otel önünde düzenlenen etkinlikle anılacak.

Alevi örgütleri ve demokrasi güçleri Madımak Oteli’nde yitirdikleri Can’ları anmak için dün Ankara, İstanbul, İzmir ve Adana gibi kentlerden Sêwaz’a hareket etti. Anma etkinliğine HDP, EMEP, ESP gibi siyasi parti temsilcilerinin yanı sıra KESK, Halkevleri gibi demokratik kitle örgütleri de katılacak. Alevi örgütleri, yaptıkları açıklamada tüm demokrasi güçlerini bugün Sêwaz’da yapılacak anma ve protesto etkinliğine davet etti.

 

Katiller cezasız kaldı

 

Aleviler ve demokrasi güçleri, 22 yıldır, her 2 Temmuz’da olduğu gibi dün de Sêwaz’a, Pir Sultan Abdal’ın dar acağında, 33 Can’ın ise Madımak Oteli’nde yakılarak katledilmesini protesto etmek için dün Sêwaz’a hareket etti. 33 Can’ın, kirli savaşın temsicilerinin karanlık planları sonucu, Madımak Oteli’nde yakılarak katledildiğini belirten Alevi örgütleri, zalimce gerçekleştirilen bu katliamın sorumlularının cezalarını çekmediğini ifade etti.

 

Utanç müzesi yapılsın

 

Alevi örgütlerinin katliamın yaşandığı Madımak Oteli’nin insanlığa ders olsun, bir daha yaşanmasın diye “Utanç Müzesi” yapılması istediği de 22 yıldır yerine getirilmedi. Madımak’ı Utanç Müzesi yapmayan AKP hükümeti ise adeta Alevilerle dalga geçer gibi oteli, katliamcıların da isimlerinin yazıldığı “Kültür sanat müzesi” yaptı. Sêwaz’da yapılan anma ve protesto etkinliği ise Alevi Bektaşi Federasyonu bileşenleri ve Pir Sultan Abdal Kültür Derneği öncülüğünde Madımak Oteli’nin önünde yapılacak. Madımak Oteli katliamı Adana, İzmir, Ankara gibi kentlerde yapılan etkinliklerle de kınanacak, katliamda yaşamlarını yitirenler anılacak.

 

Doğan: Korkaklık ve acizliktir

HDP İzmir Milletvekil Müslüm Doğan, Xarpêt’in (Elazığ) Yazıkonak beldesinde Alevilerin evlerinin işaretlenmesinin “korkaklık ve acizlik örneği” olduğunu belirterek, faillerin bulunması için çalışmalara başladıklarını bildirdi. “İnsanlarımıza karşı yapılan bu ırkçı saldırılar; ötekileştirme ve tedirgin etme çabası boşa çıkartılacaktır” diyen Doğan, evleri işaretlenen Alevilerin yanlarında olduklarını söyledi.

 ↳Son Güncelleme: 01 Temmuz 2015 20:37

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür