AKP kasımda kar yağdırıyor!

AKP kasımda kar yağdırıyor!

1 Kasım seçimlerini kan pahasına kazanmak isteyen AKP, seçim numaralarına erken başladı. Birçok yerde OHAL’le seçmen baskı altına alınmak istenirken, Giyadîn’de jandarma kasım ayında ‘kar yağar yol kapanır’ deyip sandıkların ilçede kurulmasını zorluyor
Abdullah KAYA

AGIRÎ / DİHA - Tek başına iktidar olamayan AKP ile başkanlık planları suya düşen Erdoğan’ın 1 Kasım seçiminde kullanacağı gayri hukuki yöntemler bir bir ortaya çıkıyor. Agirî’nin (Ağrı) Giyadîn (Diyadin) ilçesinde İlçe Jandarma Bölük Komutanı’nın, ilçeye bağlı 67 köyün muhtarını çağırarak, kendi rızalarıyla seçimlerde oylarını ilçe merkezinde kullanmak istedikleri yönünde dilekçe yazmalarını dayattığı ileri sürüldü. İsimsiz olarak hazırlanan dilekçeleri muhtarlara dağıtan askeri yetkili, bunların imzalanıp İlçe Seçim Kurulu’na teslim edilmesini istedi. Şikeft (Büvetli), Darık ve Sturkan (Atayolu) köyü muhtarlarının dilekçeye itiraz ederek imzalamadıkları, ancak diğer köylerden gelen birçok muhtarın imzalayarak İlçe Seçim Kurulu’na teslim ettiği öğrenildi.

İlçede kullanın

Söz konusu dilekçede şu ifadeler yer alıyor: “Köyümüz vatandaşlarının büyük bir bölümü kış aylarında köy yollarının kar yağışı nedeniyle kapalı olması nedeniyle Diyadin ilçe merkezinde ikamet etmektedir ve köyümüzde çok az miktarda vatandaş bulunmaktadır. Köyümüz vatandaşlarının isteği ve talebi ile 1.11.2015 tarihinde yapılacak 26. dönem milletvekili genel seçimlerinin kış mevsimi nedeniyle yolların kapanma ihtimali bulunduğunda köyümüzde kurulacak olan seçim sandığının Diyadin ilçe merkezinde kurulmasını tensiplerinizle arz ederim.”

Kar nereden çıktı?

Hukuksuz uygulamaya “Bu bir oyundur” diyerek tepki gösteren Akpazar köyü sakinlerinden Ahmet Bulut, “Aralık ayı sonuna kadar kar yağmıyor. Bütün köy yolları açıktır. Hem bütün köylerin yolu kar yağsa bile kapanmıyor çünkü taşımalı öğrenci servislerimiz vardır bütün köylerde. Biz kesinlikle bu uygulamayı kabul etmiyoruz. Amaçları oylarımızı aleyhimize çevirmektir” dedi.

Aynı köyden Ayşe Bakır da her ne olursa olsun iradelerini sandığa yansıtacaklarını vurgulayarak, “Ne zaman kasımda kar yağmış, yollar kapanmış. Bu yalandır. Ne olursa olsun biz köyümüzde oyumuzu kullanacağız. Hiçbir gün yolların kapandığını görmedim. Bir de dilekçede yazmışlar ‘Köylülerin çoğunluğu ilçe merkezindedir’ diye. Bu da yalandır. Bütün köylerdeki insanlar köylerindedir” şeklinde konuştu.

 Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür