Licê’nin kara bağları

Licê’nin kara bağları

Licê’de bu yıl bağbozumu ya gerçekleşmedi ya da çok düşük verimle gerçekleşti. Temmuz ayında askeri helikopterlerin bombardımanı sonucu çıkan yangında Celik (Güçlü) ve Huseynik (Arıklı) gibi birçok mahallede üzüm bağlarının birçoğu yanarken, yangından kurtarılan “kara bağlar”da “üzüm toplama ve işleme mevsimi” tamamlandı
A. Vahap TAŞ

AMED / DİHA - 1993 ve 1994 yıllarında evleri yakılıp yıkıldıktan sonra zorla göç ettirilen ve 2005’lerden sonra tekrar köylerine ve mezralarına dönen yurttaşlar, Temmuz 2015’te bu kez yangınla yerlerinden edilmek istendi. Yurttaşlar her ne kadar yangına müdahale etmek için çaba sarf etse de rüzgarın etkisiyle yangın geniş bir alanı küle çevirdi. Bu mahallelerde yaşayanlar, bahardan beri ektikleri bahçeler, bakımını yaptıkları bağlar ile yıllardan bu yana büyüttükleri meyve ağaçlarının birçoğunu kaybetti. Bunun yanında bazı yurttaşların evleri yandı, hayvanlar telef oldu, birçok insan ölüm tehlikesi yaşadı. Bölgede yaşayanlar, zararlarının tespiti ve karşılanması için Lice Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

Her bağın bir köşesine kurulan kazanlarda üzüm şiresi kaynamaya bırakılırken; yurttaşlar, bununla pekmez, pestil ve cevizli sucuk yapıyor. Kapkara bir hal alan mahalle, yağmurun etkisiyle bir nebze de olsa biraz nefes alırken, yurttaşların yangından kurtarabildikleri üzümlerin dönüştürüldüğü ürünler, “kara bağlar” arasında boy gösteriyor. Bahardan itibaren verdikleri emeklerini bir yangında kaybeden yurttaşlar, “göçe zorlanma” olarak değerlendikleri bu duruma tepkili. 1994’ten sonra ikinci kez evleri ve bağlarının yakıldığını belirten yurttaşlar, bulundukları yerlerde herhangi bir kaygı duymaksızın yaşamak istediklerini kaydediyor.

Pekmez, pestil ve cevizli sucuk yapıyoruz

Bağda çocuklarıyla üzüm toplayan Vedat Haran, topladıkları üzümleri torbalara doldurarak havuzda suyunu sıktıklarını, ardından üzüm suyunu doldurdukları kazanları kaynattıklarını belirtti. Bu işlemin uzun sürdüğünü kaydeden Haran; pekmez, pestil ve cevizli sucuk yaptıklarını, bunları da kışın tükettiklerini söyledi. Haran, “Yangından dolayı oluşan yanık tozları, çalışmalarımızı olumsuz etkiliyor. Pestil çarşaflarını dışarıda serdiğimizde bir bakıyoruz rüzgarın etkisiyle kapkara olmuş” diye konuştu. Burada kaygılandıklarını ifade eden Haran, operasyonlar ile atılan top atışlarından çocukların korktuğunu ve etkilendiğini, bunun için de işlerini hızlı bir şekilde bitirmek istediklerini ve can güvenliklerinin olmadığını dile getirdi.
 Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür