İŞKUR’dan ‘yandaşa’ kıyak

İŞKUR’dan ‘yandaşa’ kıyak

Avkevir’de İŞKUR alımları için yapılan mülakat sınavının ardından AKP’li belediye başkanı ve ilçe başkanının yakınlarının işe alındığı ileri sürülürken, mülakatları il müftüsünün yaptığı ortaya çıktı
Ahmet TAŞTAN

 Agirî / Diha - İşsizlere istihdam sağlamak amacıyla kurulan Türkiye İş Kurumu’nun (İŞKUR) adı torpil iddiaları ile gündeme gelmeye devam ediyor. İŞKUR Agirî (Ağrı) Şubesi’nin Avkevir (Taşlıçay) ilçesinde 130 işçiyi 6 ay süreyle asgari ücretle çalıştırmak için yaptığı mülakatlarda torpile başvurduğu iddia edildi. 19 Kasım günü Atatürk Kültür Merkezi’nde yapılan ve yaklaşık 200 kişinin başvurduğu mülakatta, Taşlıçay İlçe Müftüsü Bekir Ertük’ün başvuranlara, “Kimin ümmetindensin?, Cumhurbaşkanı’mız kim? Fatiha Suresi’ni biliyor musunuz? Abdest nasıl alınır” gibi sorular yönelttiği ortaya çıktı.

 
İŞKUR AKP’nin kurumu gibi

Mülakata katılıp bütün sorulara doğru yanıt vermesine rağmen işe alınmayan Barış Çelik adlı yurttaş, alım listesinin daha önceden AKP’liler tarafından belirlendiğini iddia etti. Mülakat sınavında ilginç sorular sorulduğunu belirten Çelik, “Sanki yeni Müslüman olmuşuz da öyle sorular ile karşılaştık. AKP yandaşı olmadığım için de işe alınmadım. İŞKUR işçi alım yeri değil. AKP’nin kurumu haline gelmiş” diye tepki gösterdi. Aynı mağduriyeti yaşayan Yakup Kaya ise mülakat sınavının tamamen formalite olduğunu belirterek, “Sorulan sorular işimiz ile alakalı sorular değildi. Doğru cevap vermemize rağmen işe alınmadım. Taşlıçay’ın AKP’li Belediye Başkanı İsmail Taşdemir ve AKP Taşlıçay İlçe Başkanı İsmet Taşdemir’in yakın akrabaları ile onlara yakın duran isimler listeye girebildi” diye konuştu.


Yetkililer kabul etti

İddialar hakkında konuşan İlçe Müftüsü, iddiaları kabul ederek, sorduğu soruların kendi alanı ile ilgili olduğunu savunurken İŞKUR yetkilileri ise kendilerinin sadece başvuru aldıklarını, işçi alımlarının ise ilçe kaymakamlıkları ve valilik tarafından yürütüldüğünü belirtti.


 Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür