Türkiye’nin çeteci vekilleri

Türkiye’nin çeteci vekilleri

Türkiye’nin Rojava’daki Kürt kazanımlarına saldırmak için sahadaki çeteleri kullandığı, Kürtlere karşı vekaleten savaştırdığı, artık dünya gündeminde de yer almaya başlayan bir gerçek. Özgür Basın, uluslararası mecrada tartışılmaya başlanmadan çok önce bu gerçeğe işaret ediyor, çetelerin Türkiye eliyle beslenip büyütüldüğüne dikkat çekerek uyarı yapıyordu. Yazarımız Seyit Evran, AKP adına vekalet savaşı yürüten Efrîn-Halep hattındaki bazı çetelerin portrelerini bir araya getirdi

Anadanlı Şeyh Yusuf

Halep, Efrîn ve çevresinde 2012 yılından bu yana Türkiye adına vekalet savaşı yürüten bazı isimler var. Bu kişilerin başında, Anadanlı Şeyh Yusuf geliyor. Yusuf isimli çeteci, Türkiye’de DAİŞ’in örgütlenme merkezleri: Adıyaman, Antep, Malatya, Urfa... Yusuf, oradaki Menzil şeyhleriyle görüşmelere katıldı. Yusuf, oğlu Uzeyfa ile birlikte Efrîn’e yönelik saldırılarda parmağı olduğu deşifre olunca ortadan kayboldu.

Tevfik Şihabeddin

Türkiye adına Efrîn’e yönelik saldırılar planlayan ve gerçekleştirilen her plana dahil olan isimlerden biri de Kaftan Cebel nahiyesinden Şeyh Tevfik olarak bilinen Tevfik Şihabeddin. Nureddin Zengi grubunun askeri komutasında her ne kadar başka isimler geçse de, grubun kurucusu ve genel sorumlusu Şeyh Tevfik’tir. O da elli yaşını geçkin, Müslüman Kardeşler kökenli. Antep, Urfa ve İstanbul’da gerçekleştirilen Suriye muhalefeti toplantılarının da katılımcılarından. Şeyh Tevfik, 2012-2013’te Efrîn’e ambargo uygulanmaya karar verildiğinde, bunu en başta uygulamaya koyanlardan biri. Halep ve Efrîn çevresinde YPG’ye ve halka yönelik saldırıları resmen başlatan Azadî ve Selahattin gruplarıyla da arası çok iyi. Bu grupların saldırıları etkisizleştiğinde Türkiye, 2014 yılında Tevfik’i görevlendirdi. Ezaz’da, 2013 yılında 29 grubun Efrîn’e yönelik saldırı planı yaptığı toplantıya öncülük etti.

Anadanlı Muhammed Abdurrahman

Halep ve özellikle de Efrîn çevresinde Türkiye adına Kürtlerle savaşı vekaleten yürütenlerden biri de Anadanlı Muhammed Abdurrahman. Abdurrahman da tıpkı çeteci Yusuf ve Tevfik gibi Türkiye’de belli dönemlerde kaldı ve toplantılara katıldı. 2013 yılı haziran ayında Ezaz’da 29 tabur ve tugayın toplanarak Efrîn’e saldırması sonrası Liva Tevhid’e geçti. Kürtlerle savaşmayı reddeden Ebu’l Xeyr ise iki ay sonra kaçırıldı.

Abdulkadir Salih

Marea, Halep, Efrîn, Ezaz, Tel Rifat arasında kalan, Halep’e 20 kilometre uzaklıkta küçük bir kasabadır. Abdulkadir Salih, bu kasabadaki Müslüman Kardeşler hareketine mensuptur. İç savaş ardından ise daha önce kurulan Liva Tevhid’e kasabasından örgütlediği 90 kişiyle birlikte katıldı. Türkiye tarafından bu grubun başına getirildi. Başa gelmesinin hemen ardından Liva Tevhid, Kürt bölgelerine yönelik saldırılara başladı. Oysa Liva Tevhid, Abdulkadir Salih başa gelmeden önce bu bölgelerde Cephet El Ekrad ve YPG güçleriyle en iyi anlaşan, birçok yerde ittifak yapan bir gruptu. Abdulkadir Salih, bu tarihten sonra Türkiye’deki bütün toplantılara katıldı. Öldürüldüğünde Antep ve Kilis’te kahraman ilan edildi, hakkında basın açıklamaları yapıldı. Havuz medyasının köşebazlarından Hakan Albayrak, Salih’in ardından “Ona her zaman ısınmıştı içimiz” diyecekti, köşesinde.

Ahmet Affaş

Efrîn ve Halep’in Şêx Meqsûd Mahallesi’ne yönelik son saldırılarla birlikte Türkiye adına vekalet savaşı yürüten yeni bazı isimler de ortaya çıktı. Bunlardan biri, şu an Ehrar El-Şam’ın başında bulunan Ahmet Affaş. Ancak Affaş, daha çok hırsız ve talancı olarak tanınıyor. Müslüman Kardeşler kökenli olmadığı için grup sorumluları tarafından ancak kullanılan, saldırı yaptırılan biri olarak rol alıyor.

Abdulcabbar Agidi

Türkiye adına Halep, Efrîn ve çevresinde vekalet savaşı yürüten ve Efrîn’e yönelik bütün saldırılarda parmağı olanlardan biri de Abdulcabbar Agidi’dir. 2013’ün haziran ayında Efrîn’in Şerava nahiyesine bağlı Ziyaret, Akibê, Basilê, Bênê, Cilbir, Dêr, Mişmiş, Zirêxet, Xezevi, Birc Abdalo ve Kefer Nebo köylerine yönelik saldırıları koordine etti. Efrîn’e saldırılarının ardından etkisizleşen Agidî, Türkiye’ye geçti. Kobanê saldırıları başlamadan önce gerçekleştirdiği saldırı ve katliamlara rağmen Efrîn YPG yönetimiyle görüşme talep etti. Ancak YPG’den yalandan bir özür diledi. Bilindiği üzere Erdoğan, Kobanê’ye yönelik saldırıların kırılacağı anlaşıldıktan sonra, “ÖSO Kobanê’ye yardıma gitsin” demeye başlamış ve pêşmergelerle birlikte bir grup ÖSO üyesi de Kobanê’ye geçmişti. Bu ÖSO grubunun komutanlığının Erdoğan talimatıyla Agidi’ye verildiği ortaya çıktı. Ancak Agidi, Kobanê’ye götürülecek ancak 47 kişi toplayabilmişti! Zaten gittikten iki hafta sonra da -her neyse- planının tutmayacağını anladı ve Kobanê’yi terk etti. Hala Türkiye’de bilinmeyen bir yerde yaşadığı tahmin ediliyor.

Ebu Ali Sico

Ebu Ali Sico, Ezaz’a bağlı Sico Köyü’nden. Ebu Ali Sico, Türkiye’nin desteğiyle Türkmenlerden Kuzey Fırtınası grubunu kurdular. Grubun ilk hedefi, Kastel Cindo Êzidî köyüne saldırmak oldu. 2012 yılı ekim ayında gerçekleştirilen bu saldırı, aynı zamanda Rojava topraklarına yönelik ilk saldırı olarak kayda geçti. Ali Sico, Antep ve Kilis çevresinde kaldıktan sonra, DAİŞ’in Ezaz’dan çekilmesi ardından yeniden Ezaz’a döndü. Şam Cephesi’nin Öncüpınar gümrük sorumlusu oldu.↳Son Güncelleme: 07 Aralık 2015 21:08

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür