Aziz’e sözümüz mücadele ve barış olacak

Aziz’e sözümüz mücadele ve barış olacak

AKP ve Saray’ın Kürdistan’da yürüttüğü savaş politikalarıyla yaralılara yardım etmek isteyen sağlık personeli de özel harekatçıların hedefi haline geldi. Hedef gözetilerek katledilen Aziz Yural ile birlikte Kürdistan’da katledilen sağlıkçı sayısı 3’e yükseldi. Yural’ın meslektaşları, ‘Aziz’e sözümüz mücadele ve barış olacak’ dedi

AMED / JINHA  - SES Amed Şubesi, Cizîr’deki (Cizre) ablukada yaralı bir yurttaşı tedavi etmeye giderken keskin nişancılar tarafından katledilen sağlık emekçisi Aziz Yural’a ilişkin sendika binası önünde bir araya gelerek Amed Büyükşehir Belediyesi’ne kadar yürüyüş gerçekleştirdi. Belediye önünde sağlık emekçileri adına basın açıklamasını yapan Ercan Dönmez, AKP hükümetinin savaş politikalarının sonucu olarak Kürdistan’ın bebekler, çocuklar, kadınlar, yaşlılar, gençler ve sağlık emekçileri açısından hukuksuzluğun ve katliamın dayatıldığı zulüm mekanları haline geldiğini belirtti. Dönmez, “Bu savaş politikaları yüzünden bölgede yaşanan insan hakları ihlalleri ve katliamlara ek olarak çok sayıda üyemiz darp edilmiş, yaralanmış ve tehdit edilmekle kalmamış katledilmiştir. Bu savaş ortamında sendikamızın 3 üyesi özel harekat polisleri tarafından katledilmiştir. Eyüp Ergen ve Şehymus Dursun arkadaşlarımızın ardından bugün de Abdülaziz Yural, yaşadığı sokakta yaralı bir kadına yardımcı olmaya çalışırken başından vurularak alçakça katledilmiştir. Günledir süren sokağa çıkma yasağı nedeniyle bırakalım halkın sağlık hizmetine ulaşmasını, yaralı ve cenazelerine bile müdahale edilemiyor. Müdahale edenler de katlediliyor” diye konuştu. Dönmez, “Aziz’e sözümüz mücadele ve barış olacak” dedi.

Erxenî’de sağlıkçılar yasta

SES üyeleri Erxenî’de (Ergani) de Aziz Yural’ın polisler tarafından Cizîr’de katledilmesine ilişkin sendika temsilciliği önünde bir araya gelerek, Ergani Devlet Hastanesi’ne yürüdü. Hastanede ise acil dışında hizmet vermeyen sağlık emekçileri “Yastayız” pankartı açtı. Basın açıklamasını okuyan SES Temsilcisi Sevda Şimşek, “Günlerdir süren sokağa çıkma yasağı nedeniyle bırakalım halkın sağlık hizmetine ulaşmasını, yaralı ve cenazelerine bile müdahale edemiyorlar. Müdahale edenler ise sendikamızın Cizîr Temsilcilik Yönetim Kurulu üyesi Aziz Yural gibi katlediliyor. Sağlık Bakanı ise, sorumlu olduğu personelin çalışma koşullarını, can güvenliğini ve yaşam hakkı başta olmak üzere en temel insani haklarını güvence altına alma konusunda herhangi bir adım atmadığı gibi kin ve nefreti körükleyen açıklamalar yapmaktan geri durmuyor. Katledilmemize seyirci kalıyor. Bu nedenle sağlık ve sosyal hizmet emekçileri olarak bu savaşa daha fazla kurban vermeyeceğiz” diye konuştu. Öte yandan Sûr’daki ablukanın kaldırılması amacıyla Amed Sağlık Platformu tarafından, Amed Büyükşehir Belediyesi önünde başlatılan nöbet eylemi de 7’nci gününde devam etti.

 Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür