Sağlık Merkezi karakol olacak

Sağlık Merkezi karakol olacak

Sağlık hakkının engellendiği Kürdistan illerinde hastaneleri karargah olarak kullanan devlet, Aile Sağlık Merkezleri’ni karakol yapmak istiyor

AMED - Devletin Kürdistan’da sağlık emekçileri ve sağlık kurumları üzerinde baskıları gün geçtikçe artıyor. Sağlık hakkının engellendiği Kürdistan illerinde hastaneleri karargah olarak kullanan devlet güçleri şimdi ise Aile Sağlık Merkezleri’ne yöneldi. Ablukanın sürdüğü Amed’in Sûr ilçesindeki Aile Sağlık Merkezleri’nin işgal edilmesinin ardından sağlık hizmetinin sürdüğü ve yasağın olmadığı diğer bölgelerede merkezler boşaltılmak isteniyor.

Bağlar ilçesinde bulunan ve yaklaşık 60 bin yurttaşa hizmet veren 2 ve 3 Nolu Aile Sağlık Merkezi, Valilik talimatı ile İl Sağlık Müdürlüğü üzerinden boşaltılmaya çalışılıyor. Sağlık Merkezi’nde bulanan 10 birimi geçtiğimiz günlerde ziyaret eden Halk Sağlık Müdürü’nün valilik talimatı ile kurumun boşaltılmasını istediği belirtildi. İlçe için son derece önemli olan Sağlık Merkezi’nin Emniyet Müdürlüğü’ne devredileceği iddia edilirken, uygulama ile binanın karakol olarak kullanılmasının hedeflendiği ileri sürülüyor.

Bağlar 2 ve 3 Nolu ASM’deki iddiaya ilişkin görüş belirten Amed Tabip Odası Başkanı Cengiz Günay, genel olarak bölgede Aile Sağlık Merkezleri ve hastaneler üzerinde bir devlet baskısının varlığına dikkat çekti. Aile Sağlık Hizmeti veren Aile Hekimleri’nin Kürdistan’da son süreçte yaşanan savaş nedeni ile çalışmakta zorlandıklarını ve Bağlar 2 ile 3 Nolu Sağlık Merkezi’nde yaşananların bunun bir sonucu olduğunu ifade eden Günay, “Böyle bir dönemde ASM’leri kapattırmak manidardır. Bu konuda yetkili birimlerle görüşmeyi düşünüyoruz. Eğer arkadaşlarımızı oradan zorla çıkartırlarsa biz de buna karşı hukuki ve yasal girişimlerde bulunacağız” dedi. Binanın Emniyet Müdürlüğü’ne devredilmesi iddiasının bulunduğuna işaret eden Günay, “Sağlık politikası yerine güvenlik politikası ile ilerlemesi devletin artık topyekün bu savaşı yaygınlaştıracağı anlamına gelir” diye konuştu.Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür