23 yaralıya sağır kalan Sağlık Bakanlığı'ndan dev ambulans kampanyası!

23 yaralıya sağır kalan Sağlık Bakanlığı'ndan dev ambulans kampanyası!

Şirnex'ın Cizîr ilçesi Cudi Mahallesi'nde 6 gündür 23 yaralının bulunduğu binaya ambulans göndermeyen Sağlık Bakanlığı, bölgedeki televizyon kanallarına, ambulanslara dair hazırladığı kamu spotlarını göndererek farkındalık yaratılmasını istedi

AMED / DİHA - 24 Temmuz 2014 tarihi itibariyle bölge il ve ilçelerinde başlayan sokağa çıkma yasaklarıyla birlikte yüzlerce sivil katledildi. Bunlardan onlarcası olay yerine ambulans gitmediği için, günlerce ya sokak ortasında can çekişerek ya da yurttaşlar tarafından yastıkların içindeki pamuklarla kanamaları durdurulmaya çalışılarak hayatta tutulmaya çalışıldı. En son Şirnex (Şırnak) Cizîr'de (Cizre) Cihan Karaman, Serhat Altun, Hüseyin Paksoy, Helin Öncü ve Mehmet Kaplan için Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) tedbir kararları almasına rağmen, karar uygulanmadığı için Helin Öncü dışındaki gençler basit yaralamalara rağmen yaşamlarını yitirdi.

Yine Taybet İnan, olay yerine ambulansın gitmesine izin verilmediği için 7 gün boyunca sokak ortasında can çekişerek yaşamını yitirdi. 6 gün önce 28 yaralının bulunduğu Cizîr'nin Cudi Mahallesi'ndeki bir eve ambulans gönderilmediği için 5 yaralı daha yaşamını yitirirken, hala aralarında ağır yaralıların da bulunduğu 23 yaralı ise bir bodrum katında bekleyişlerini sürdürüyor.

Hem sosyal medyada hem de AİHM tarafından yaralıların ambulansla hastaneye k aldırılması için başlatılan kampanyalara rağmen, sessizliğini korumayı sürdüren Sağlık Bakanlığı, kötü izlenimi giderebilmek için, aylar öncesinden hazırlanan ve zaten birçok televizyon kanalında verilen ambulans kamu spotlarının dolaşıma sokulmasını istedi.

Amed'de yayın yapan Söz, Can, TV21, Amed, Özgür Gün, Rehber, Diyar ve Jiyan Tv'ye "112 Medya Kampanyası" konulu üst yazıyla 2 kamu spotu gönderen Diyarbakır Valiliği İl Sağlık Müdürlüğü, "112 acil çağrı hattının gereksiz aranmasının önlenmesi ve trafikte ambulansın geçiş önceliğine özen gösterilmesi" konularında toplumsal farkındalığın arttırılması amacıyla medya kampanyası başlatıldığı ve bunların televizyonlarda yayınlanmasını istedi.↳Son Güncelleme: 28 Ocak 2016 10:46

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür