Sağlık askere sevk edildi!

Sağlık askere sevk edildi!

Kürdistan’daki 112 ekiplerinin görevlendirilmesi fiili olarak askeri güçlerin talimatına bağlandı. Sadece Amed’de Haziran-Temmuz-Ağustos 2015 tarihlerinde 112 ambulanslarınınhem il dışına hasta sevki hem de kent merkezinden uzakyerlerdeki hastaları almadığı kayıtlara düşüyor
Sedat YILMAZ

AMED - Kürdistan’da halkın özyönetim direnişini aşamayan Saray güçleri neredeyse bütün yaşam alanlarını karargahlara çevirmiş durumda. Ağrı, Batman, Bitlis, Amed, Mardin, Muş,  Siirt, Şırnak, Van ve Hakkari Tabip Odaları, Urfa Demokratik Hekim Girişimi, Adıyaman Demokratik Hekim girişimi ve Türk Tabipleri Birliği (TTB) ile Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası’nın (SES) tarafından son 6 aydır çeşitli tarihlerde hazırladığı raporlar her yerin karargahlaştığı büyük bir felaketin habercisi niteliğinde.

‘112 lağvedildi’

SES’in Dersim hastanesi için hazırladığı bir raporda, Amed Licê nüfusuna kayıtlı bir 112 çalışanı, polis tarafından “Sen 112 forması giymiş teröristsin” şeklinde tehdit edildiğini kaydediyor. Raporlarda, hemşire Eyüp Ergin, eczacı Yunus Koca, Dr. Abdullah Biroğul, ambulans şoförü Şeyhmus Dursun ve en son sağlık personeli Aziz Yural’ın bu süreçte yaşamını yitirdiği belirtiliyor. Mêrdîn’de ise bir hekim gizli tanık ifadesi üzerine tutuklanıyor.

Sağlığa erişim yasak!

Kayıtlı olmamakla birlikte, KESK, TTB ve DİSK üyesi yaklaşık bin sağlık personelinin idari ve adli soruşturmalara maruz kaldığı belirtiliyor. Bunlardan bazıları görevden alınırken bir kısmı ise memurluktan atılma ile karşı karşıya. Askeri güçlerin Agirî, Amed, Mêrdîn, Şirnex, Dersim ve Riha (Urfa) illerinde sağlık kurumlarının bahçesine zırhlı araçlarla ve hasta bakım alanlarına silahlarla girdiği raporlara geçiyor. Cizre Devlet Hastanesinin son iki katı hala asker tarafından kullanılıyor. Özelikle Cizîr, Silopiya olmak üzere bölgede birçok yerleşim yerinde eczanelerin kapalı olması, ilaca erişimi engelliyor.

Ağır hastalar tehlikede

Diyaliz, kanser tedavisi, kronik hastalık izlem-tedavisi ve evde bakım hizmetlerinin aksaklıklarına da dikkat çeken tabip odaları, hastaların büyük bir kısmının evlerinden çıkamadığını tespit ediyor. Gebelerin ise hastane yerine evlerde doğum yaptığı ve doğan çocukların aşısız kaldığı not ediliyor. Personel tayin durumunun ayrıntılı yer aldığı raporlarda, sadece Ağrı Doğubayazıt Devlet hastanesinden 12, Mardin Nusaybin Devlet hastanesinden de 15 hekimin ayrıldığı belirtiliyor.

Hasta kayıtları poliste

Hastane kayıtlarının tamamı askeri güçlere bildirildiği veya gizlenemediğini kaydeden tabip odaları, acil servislerde sürekli polis veya asker bulundurulmasına dikkat çekiyor. Yine Amed’de güvenlik güçlerinin bazı Aile Sağlık Merkezlerinden (ASM) gün içinde dikiş, pansuman yaptıran hastaların listesini istedikleri belirtiliyor.

1.5 milyon insan mağdur

Türk Tabipleri Birliği Merkez Konsey Üyesi Dr. Şeyhmus Gökalp, son 6 ay içerisinde sokağa çıkma yasaklarından ötürü bir milyon 500 bin insanın birinci basamak sağlık hizmetlerinin aksadığı veya hiç alamadığı bilgisini paylaşıyor. Yaşananları sağlık hakkı ihlali olarak değerlendiren Gökalp, adli kovuşturmanın içeriği ne olursa olsun dil, din, ırk, cins ayırımı yapmaksızın herkese sağlık hizmetinin verilmesi gerektiğini hatırlattı.↳Son Güncelleme: 30 Ocak 2016 11:57

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür