Çalışlar’ın taktiğinde gerçek de var

Çalışlar’ın taktiğinde gerçek de var

Muhittin CEMİL Ender KARADENİZ

Oral Çalışlar Radikal’de şöyle yazmış:

“PKK’nın hendek siyasetine kızan Kürt arkadaşlarım var. Bu insanlar, AK Partili değil. Büyük kısmı HDP’ye oy vermiş kişilerden söz ediyorum... Hendek kazılan şehirlerde yaşayan arkadaşlarımın psikolojisini anlamaya çalışıyorum...

Psikolojik olarak, maddi olarak, manevi olarak perişanlar. Halkın, PKK’nın baskısına, “içten içe” bir tepki göstermesine rağmen; “insanların seslerini çıkaramadıklarını” aktarıyorlar.”

Çalışlar’ın “taktiklerini” artık biliyoruz. Biliyoruz ama, bazan “uçuyor”. “Arkadaşları” varmış. Olabilir. Kürdistan’da her tür insan var. O “arkadaşları” AKP’li değilmiş.

Neymiş? “Büyük kısmı HDP’ye oy veren kişilermiş...”

HDP’ye oy verenleri geçelim. Şu “büyük kısmı” lafına bakalım.

Çünkü bu lafa bakınca, insan Oral Çalışlar’ın yüzlerce “arkadaşı” olduğunu, bunların da “büyük kısmının” HDP’ye oy verenlerden oluştuğunu, hepsinin de PKK zulmü altında inim inim inlediğini sanıyor.”

Kürdistan’da her tür insan var olmasına var da, Çalışlar’a “PKK baskısından” dolayı gizlice “şikayetini sızdıracak” olan ve “büyük kısmı” denecek büyüklükte bir “tırşıkçiler” güruhu yok...

Yine de Çalışlar’ın hakkını yemeyelim. O bir yandan  “Halk PKK baskısına içten tepki duyuyor, ama sesini çıkaramıyor” derken, diğer yandan gerçeği de dile getiriyor: “Bölgeden aldığım mesajlar ve Türkiye’nin Batısındaki Kürtlere ilişkin gözlemlerim, beni endişelendiriyor. Yaşanmakta olan ruhsal dönüşüm (veya “kopuş” diyelim), gerçekten çok ciddi.”

“Halk hem PKK baskısına içten içe tepki duyuyor”, hem de “ruhsal dönüşüm, veya kopuş” yaşıyor.

Bu kadar da değil. Çalışlar şöyle yazıyor:

“Türkiye’nin batısındaki; Kürt olmayan, sol muhalefete yakın kesimlerde, “HDP’ye sempatiyle bakan bir ağırlık”tan söz etmek mümkün.

Toplumun yüzde kaçını oluşturduğunu söylemenin zor olduğu bu kitle içinde, “HDP’lilerin haklılığına” dair bir inanç var. “Ulusalcı” diye tanımlanabilecek çevrelerde de, bir ayrışma söz konusu. “Kürt karşıtlığı” cephesine katılanlar da var, HDP’ye yaklaşanlar da...”

 ↳Son Güncelleme: 01 Şubat 2016 18:56

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür