Sağlık emekçileri: Açın sağlık koridorunu yükümlülüklerinizi yerine getirin

Sağlık emekçileri: Açın sağlık koridorunu yükümlülüklerinizi yerine getirin

Cizîr ve Sûr başta olmak üzere kuşatma altındaki bölgelerde sağlık koridorunun açılması talebiyle yaptıkları çağrıyı yineleyen sağlık emekçileri, yetkilileri 1949 ve 1977 Cenevre sözleşmeleri ve ek protokollerde savaş ortamlarında sağlık kurumları ve çalışanlarının korunmasına ilişkin yükümlülüklerin yerine getirmeye çağırdı

AMED / DİHA - Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri (SES) Amed Şubesi ve Amed Tabip Odası, Cizîr (Cizre) ve diğer kuşatma altındaki bölgelerde sağlık koridorunun açılması talebi üzerine ve bazı basın yanın organları ile sosyal medya hesapları üzerinden sağlık çalışanlarına yönelik karalama haberlerine tepki göstermek amacıyla Gazi Yaşargil Eğitim Araştırma Hastanesi önünde basın açıklaması yaptı. Kürdistan'da devam eden savaş ile birlikte şehirlerin yıkıldığını, çocukların ve kadınların katledildiğini, sağ kalanların ise sağlık hakkı, temiz su ve gıda hakkına ulaşamadığını söyleyen SES Amed Şube Eşbaşkanı Selma Atabey, telafisi olmayan bir sürece girildiğini söyledi. Cizîr'de bir bina enkazının bodrum katında 20'nin üstünde insanın yaralı halde ölüme terk edildiğini belirten Atabey, "İnsanların hayatlarının saatlere bağlı olduğu bir süreç ile karşı karşıyayız" dedi.

'Hayatların saatlere bağlı olduğu bir süreçle karşı karşıyayız'

11 gündür Cizîr'de 21. yüzyılın en korkunç insanlık trajedilerinden birinin yaşandığını söyleyen Atabey, yetkilileri 1949 ve 1977 Cenevre sözleşmeleri ve ek protokollerde savaş ortamlarında sağlık kurumları ve çalışanlarının korunmasına ilişkin yükümlülüklerin yerine getirmeye çağırdı. Cizîr'de insanlık suçu işlendiğini söyleyen Atabey, "Cizîr'de bir bina enkazının bodrum katında 20'nin üstünde insan çoğu yaralı bir şekilde ölüme terk edilmiştir. Bunlardan 7'si hayatını kaybetmiş kalanlar ile ise 3 gündür iletişim kurulamıyor" dedi.

'Arkadaşlarımızın yanındayız'

"Ölüme karşı yaşam, siyaha karşı beyaz" ve "Savaşa karşı barış" şiarıyla 42 gündür beyaz nöbet eyleminde olan sağlık emekçilerinin hedef haline getirildiğini ve bu durumun kabul edilemez olduğunu söyleyen Atabey, "İnsanlık tarihine kara bir leke olarak geçecek bu trajediye son vermek için gönüllülük temelinde 9 hekim, 4 hemşire 1 sağlık teknikeri ve bir ambulans ile Cizîr'e gitmek için yola çıktılar. Arkadaşlarımızın sosyal medya üzerinden hedef gösterilmesini kınıyoruz. Daha önce 3 sağlık çalışanı katledildiği bir dönemde bizler arkadaşlarımızın yaptıklarının arkasında olduğunu bir kez daha yineliyoruz" dedi.Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür