Sağlık emekçileri: İnsanlığı göreve çağırıyoruz sağlık koridorunu açın

Sağlık emekçileri: İnsanlığı göreve çağırıyoruz sağlık koridorunu açın

Êlih'de çalışan sağlık emekçileri, Cizîr'de bir bodrum katında 12 gündür mahsur kalan ve 4 gündür kendilerinden haber alınamayan yurttaşlar için sağlık koridoru açılmasını isteyerek, "Top ve havan atışları ile yıkılmış binanın bodrum katının toplu mezara dönüşmemesi için saniyelerin önemli olduğunu bilerek sesimizi duyurmaya çalışıyoruz" dedi

ÊLİH - DİHA - Êlih'de (Batman) SES ve TTB üyeleri, Cizîr'in (Cizre) Cudi Mahallesi'nde bir binanın bodrumunda 12 gündür hastaneye kaldırılmayı bekleyen ve 4 gündür kendilerinden hiçbir haber alınamayan 15 yaralı, 7 cenaze ve 9 kişi için koridor açılması çağrısında bulundu. Yılmaz Güney Sineması önünde bir araya gelen sağlık çalışanları adına açıklama yapan SES Batman Şube Eşbaşkanı Mustafa Yurtseven, TTB ve SES üyelerinden oluşan bir ekibin Cizîr'deki yaralılar için yola çıktığını fakat onların da 5 gündür devlet güçleri tarafından engellendiğini hatırlatarak, "Cizre'de 22 insan su ve gıdadan yoksun bir şekilde kanayan yaraları ile yaşama tutunmaya çalışıyor. Yanı başlarında yaralılar bir bir yaşamlarını yitirirken yaşama tutunmaya çalışanlarda yardım talebinde bulunuyorlar. İnsanlığı göreve çağırıyoruz" dedi.

'Bodrum katı toplu mezara dönüşmesin'

Hayatı kurtarmak için gece gündüz demeden günün 24 saatini sağlık hizmetine sunan SES ve TTB üyesi bir gurup gönüllünün, sağlık çalışanı olarak yanıt vermek için ettikleri yemine sadık kalıp yaşamdan yana tavır koyduğunu söyleyen Yurtseven, "Kendi yaşamlarımız pahasına yolla koyulduk Cizîr yakınlarında sağlık koridoru açılması için 5 gündür arkadaşlarımız bekliyor ve açılana kadar da beklemeye devam edeceğiz" diye konuştu.

Hükümete seslenen Yürtseven, "Top ve havan atışları ile yıkılmış binanın bodrum katının toplu mezara dönüşmemesi için saniyelerin önemli olduğunu bilerek hükümete sesimizi duyurmaya çalışıyoruz" diyerek, kentteki kuşatmanın kaldırılmasını istedi.Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür