Sözcü Gazetesi’nde CHP’ye karşı tertip

Sözcü Gazetesi’nde CHP’ye karşı tertip

Kuto Medya Diyalog’un kapısından hışımla içeriye girdi.

Elinde bir gazete. Gazetenin bir köşe yazısında “64 akademisyenin bildirisi”nden pasajlar aktarılmış.

Bu bildirinin başlığı şöyle: “Vatan yoksa üniversite de yoktur.”

Kuto hemen yorumladı: “Bunlara göre vatan elden gidiy”... Güldük.

“Gülmeyin” diye bağırdı. Bu işin altından çok fena kokular geliy...” Ve iki bini aşkın akademisyenin bildirisine karşı yayınlanan bildiriden parçalar okudu:

“Barış için akademisyenler bildirisi adındaki metin, kamu vicdanını rencide edici, üniversite camiasını lekeleyici niteliktedir. Güneydoğudaki çatışmaların gayrimeşru tarafını örterek, gizleyerek, kamuoyunu yanıltmak, hak arayışı değil, aymazlıktır. Kullanılan dil, Cumhuriyet’le çatışan gayrimeşru örgütün dilidir”.

“Bilim insanı vatana bağlıymış.”

“Hangi ‘Vatan’a?

“Ne var bunda, dedik, belli ki AKP yanlısı bir takım YÖK militanları abuk sabuk konuşmuş...”

Kuto, “Siz öyle sanın, ben okumaya devam ediyem...” dedi.

“Bilim insanlarının vazgeçemeyeceği iki temel ilke gerçeğe bağlılık ve vatana bağlılıktır. ABD ve İsrail tarafından desteklenen PKK, Türkiye’yi bölmek için saldırıya geçmiştir. Türk Silahlı Kuvvetleri ve güvenlik güçlerinin bu kalkışmaya karşı verdiği mücadele bir vatan savaşıdır”.

İçimizden biri, “Ya Kuto, belli ki bunlar AKP’nin paralı imamdan bozma Prof’ları, böyle lafları duya duya içimiz dışımıza çıktı, boş ver...”

Kuto, bunu söyleyen arkadaşımızın suratına çok sert bir bakış fırlattı.

“Bu bildiri 3 Şubat 2016 tarihini taşiy, yani Cizre’de otuzu aşkın insanın bir bodrum katında ölmekte olduğu sırada... Şöyle yaziyler:

“Türk Silahlı Kuvvetleri ile güvenlik güçlerinin milletin huzur, güven ve birlik içinde yaşaması, vatanın bütünlüğünün korunması için ABD-İsrail destekli PKK terör örgütüne karşı yürüttüğü harekatı destekliyoruz.”

Özdil bakın kimmiş?

 Kuto, buruşuk kupürlerden birini çıkarttı. Yılmaz Özdil’den bir yazı:

“Elif İlhamoğlu, henüz 25 yaşında, Türkiye’nin en genç milletvekili adayı.   İstanbul 2’nci bölgeden aday... Karşısında rakip olarak özerklik heveslisi Sezgin Tanrıkulu var.

Hangisi memlekete daha faydalı?

Partiyi partiyle kıyasladığında, CHP karşısında Vatan partisi belki yüzde 10 etmiyor ama... İsimleri tek tek kıyasladığında, yüzde 100 fark atıyor.

CHP genel sekreteri Gürsel Tekin, “HDP’nin barajı aşmasını arzu ederiz, HDP’nin güçlenmesi bizi çok mutlu eder” dedi ya... İşte o nedenle CHP’den örnek veriyorum. Çünkü illa bir parti daha barajı aşacaksa, HDP yerine Vatan Partisi’nin aşmasını arzu ederiz.”

Kuto nefeslendi: “Gördünüz abartmiyem, gerçekleri söyliyem...”

Özdil neyi niye gizliyor?

Odamızda büyük bir sessizlik vardı. Kuto devam etti:

“Sözcü yazarı Yılmaz Özdil bu isimlerin Vatan Partili ve Perinçekçi olduğunu gizliyi. Örneğin köşesinde bu Akademisyenlerden Semih Koray’ı şöyle tanıtmış: “

“Semih Koray: Matematik profesörüdür. Tübitak Bilim Olimpiyatları’nın fikir babasıdır. Matematik Ulusal Olimpiyat Komitesi’nin başkanlığını yaptı. İktisadi Tasarım Vakfı’nın başkanlığını yaptı. Bilim ve Ütopya Kooperatifi başkanıdır.” Hepsi bu. Yılmaz Özdil CHP’lileri kandıriy, Semih Koray’ın gerçek kimliğini sakliy. Semih Koray, öyle böyle sempatizan filan değil, Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek’in resmi yardımcısı...”

Kuto konferans verir gibi devam etti:

“Evet, bunların hepsi normal olabilir, Özdil’in Perinçekçi olması, Kürt düşmanı akademisyenlerin büyük çoğunlukla Vatan Partisiyle ilişkisi normal karşılanabilir. Ama ortada çok tehilkeli bir durum var: Sözcü Vatan Partisinin organı değil. Bu gazetede çok sayıda CHP’li var. Egeli CHP’liler bunukendi gazeteleri saniy. Ama Perinçekçiler gazetede çok aktif. Ve bunlar CHP tabanını Vatan Partisi çizgisine çekmeye çalışıyorlar. Hatta Vatan Partisinden önce bir “ara parti” önerisi de var. Gazetenin başyazarı, Barolar Birliği başkanı Feyzioğlu’na CHP’ye karşı yeni bir parti kurma çağrısı yaptı.”

Durdu. Nefeslendi. Ve devamla, “Ha CHP, ha Vatan Partisi demeyin... Sorun CHP’nin Vatan Partisine yanaşması değil. Gizli Perinçekçiler tarafından CHP’nin AKP’ye yanaştırılması. Şimdi şu belgeyi de okiyem:

Akademisyenlerin asıl kimliği neymiş?

“Özdil CHP’lileri kandırmak için akademisyenlerin siyasi kimliğini gizliy... Ben rastgele seçerek, araştırdım. Örneğin bu 64 akademisyenden birisi Prof. Eyüp Selahattin Karakaş... CHP’liler onu kendilerinden saniy. Sizlere onun geçtiğimiz yıl yazdığı yazıyı okiyem:

“İşçi Partisi Kurultayı’na katılmak için 15 Şubat gününü heyecanla bekliyordum. Gözlerim yaşlı halde Ulusal Kanal’dan izledim. Gelenler bir parti kongresine değil de sanki hasret kaldıkları “VATAN”larına kavuşmuş gibiydiler. Daha dün, CHP genel başkanı Kılıçdaroğlu “Gerekirse 6 oklu amblemimizi değiştiririz” demişti, bugün ise Perinçek, Atatürk’ün ortaya koyduğu ve CHP ambleminde altı okla temsil edilen esasların Vatan Partisi’nin programının da özü olduğunu söyledi. Ne mutlu Türküm diyene!”

CHP tabanını AKP’ye yaklaştırma oyunu

“AK Parti’yle anlaştığınız, dün karşı karşıyayken bugün yan yana geldiğiniz yolunda eleştiriler alıyorsunuz. Nasıl oldu bu?” sorusuna Perinçek, “Vatan için. Hiç umurumuzda değil. Doğru olduğunu o kadar net görüyoruz ki. Bizim için Türkiye’nin toprak bütünlüğü, vatan var, Türkiye’nin bağımsızlığı var. Eğer Tayyip Erdoğanlar Türkiye’nin bağımsızlığı ve vatan bütünlüğü yönünde bir tavır alıyorsa bundan da memnuniyet duyarız.”

Kuto, “hepsi bu kadar, dedi ve çıkarken ekledi: “Bunlar Kürdistan özgürlük hareketine karşı AKP ile birleştiler ve şimdi, “Sözcü”ye sızarak, CHP tabanında sünni laikleri kışkırtıp alevi laikleri tasfiye ettirmeye ve her ikisini de HDP ile Türkiye cephesinde ittifaktan uzaklaştırmaya ve AKP’ye yaklaştırmaya çalışıyorlar. Kılıçdaroğlu abeme ve bütün CHP’li büyüklerime buradan sesleniyem: Gelin canlar bir olalım, münkire kılıç çalalım, Fakirin hakkın alalım, Tevekkeltü Tealallah...”

 Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür