Neden AKP’yi ‘korkutamıyorlar’?

Neden AKP’yi ‘korkutamıyorlar’?

Muhittin CEMİL Ender KARADENİZ

Sözcü Gazetesi zor durumda. AKP’ye “muhalefet” etmek istiyor gibi görünüyor, ama bir türlü bunu beceremiyor. Sanki kendisi “AKP’yi korkutuyormuş” gibi, CHP ve MHP’yi “pısırıklıkla” suçluyor. Rahmi Turan’ı okuyalım: “Türkiye’nin umudu CHP ve MHP gibi muhalefet partilerinin güçlenmesinde ve iktidara alternatif olmasındadır. Günün iktidarını zorlayamayan bir muhalefet, silik, sünepe, işe yaramaz bir muhalefettir.

Ben, iki muhalefet partimizin de çok güçlü olmasını, AKP’nin onların karşısında titremesini istiyorum. Ancak...

Bugünkü halleriyle ikisinin de AKP’yi korkutacak halleri yok!”

Neden acaba?

Rahmi Turan ve Sözcü yazarları bu soruya bir türlü yanıt veremiyor.

AKP’nin şu anda izlediği politikanın ana çizgilerine itiraz etmeden, bu çizgilerin halk düşmanı karakter taşıdığını kanıtlamak için ortalığı ayağa kaldırmadan AKP nasıl korkutulur?

AKP’yi Cizre Katliamı’na karşı çıkmadan korkutamazsınız. Kürt sorununda şiddet politikalarına karşı çıkmadıkça AKP sizden neden korksun? Siz AKP’nin Cizre Katliamı’nı ve YPG güçlerini, Rojava’yı bombalamasını destekliyorsunuz. Kendisini destekleyenden AKP korkar mı?

Korkmaz.

O halde, saptayalım: Günümüzde muhalif olmak demek, AKP’nin içeride ve dışarıda Kürt politikasına ve savaş heveslerine karşı olmak demektir.

Ne AKP ve CHP bu anlamda muhalefet partisidir, ne de Sözcü Gazetesi muhalif bir gazetedir. AKP’yle “vatan cephesi” kuran Perinçekçi Yılmaz Özdillerin damga vurduğu bir gazete zaten muhalif olamaz.

 

 Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür