Tayyip Erdoğan; Altına hücum!

Tayyip Erdoğan; Altına hücum!

HABER MERKEZİ - AKP hükümeti iktidarı hükümranlığının ortalarına doğru maden, enerji ve inşaat alanında kendi sermaye guruplarını oluşturarak bu alanlarda tamamen hakimiyetini sağladı. Bu hakimiyet ve devletin gücüyle doğal yaşam ve insanların yaşam alanları şu an inanılmaz bir saldıraya maruz bırakılıyor. Cengiz gibi birçok şirketin devlet şirketi halini alması bu gelişen durumla bire bir ilintili. Tayyip Erdoğan’ın damadı olan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Doğu Karadeniz’de 303 şirkete 1012 noktada maden arama ruhsatı verileceğini açıklamıştı. Bu açıklamanın enerji bakanından gelmesi belli merkezden ailecek verilen kararlarla hayata geçirildiğini düşündürüyor. Artvin Cerattepe’deki maden alanından her şeye rağmen vazgeçilmeyeceği belli. AKP, Artvin’de süren bir çok maden talanına yeni halkaları eklemeyi ise kesintisiz sürdürüyor.

Yusufeli’ne bağlı Çevreli ve Tekkale köyleri mevkiinde yeni bir adım daha atıyorlar. Altın, Gümüş, Bakır ve Çinko madeni arama projesi adı altında Çevre Etki Değerlendirme (ÇED) sürecinden de muaf tutulan yeni bir saldırıyla karşı karşıyayız. Artvin Valiliği adeta sarayın ve sermayenin memuru olarak doğa tahribatını verdiği izinlerle hızla sürmesini sağlıyor.

Talana Ramsey de katıldı!

2012 yılında Artvin Yusufeli bölgesinde madencilik faaliyetleri için Kanadalı Mediterranean Resources’ın  (MNR) Türkiye’deki şirketi Akdeniz Resources Madencilik AŞ, Remzi Gür (Ramsey Grup - Gurmen) ile altın ve baz metal madenciliği yapmak üzere stratejik ortaklık zaptı imzalamıştı. Mediterranean Resources, Artvin ve Yusufeli’nde ve daha birçok bölgede maden lisansını elinde tutan Teck Cominco adlı kanadalı firmadan Yusufeli’ndeki maden lisansının hisselerini, tüm hakları kendisinde olmak kaydı ile 2006 yılında devralmıştı. Kanadalı maden şirketi Teck Cominco, Artvin Cerattepe ve Yusufeli dışında Kaz Dağları, Balıkesir İvrindi, Havran, Balya ve Çanakkale Ezine olmak üzere 7 bölgede birçok ruhsata sahip. Cerattepe’de Artvin halkının direnişi karşısında geri çekilen ve lisansını devreden Teck Cominco, Yusufeli’ndeki hisselerini de farklı bir şirkete devretmesiyle birlikte yeni bir süreç ortaya çıktı.

Karadeniz cevap vermek zorunda

Yeni yeni Cengizler önümüzdeki süreçte çoğalacağa benziyor. Yeni Cengiz, Remzi Gür; Tayyip Erdoğan’ın çocuklarına burs veren, yazlığını ona tahsis eden, yaz tatillerini Erdoğan’la birlikte geçiren çok yakın ve kadim dostu. Aynı zamanda geçmişte bazı gazete haberlerinde Erdoğan’ın gizli kasası olduğu yönünde iddialar ve bu bağlamda ses kayıtları ortaya çıkmıştı. Tüm bilgiler ışığında özellikle Karadenizli ve Artvinliler şuna cevap vermek zorunda; tamamen yalanlar üzerine kurulmuş olan bu talana izin verecekmiyiz?Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür