Açlık grevine karşı sürgün

Açlık grevine karşı sürgün

Hüseyin AYKOL

Diyarbakır D Tipi Cezaevi’nde bulunan ağırlaştırılmış müebbet hükümlüsü 6 insanın özgürlüğü seçmesi, cezaevi idaresinin kimyasını bozmuşa benziyor. Bu gelişme üzerine cezaevinde acayip bir sürgün furyası söz konusu oldu. Başka cezaevlerine sürgün edilenler, önce Osmaniye T Tipi Cezaevi’ne gönderildiler. Orada darp edildikten sonra başka cezaevlerine sürgün edildiler. Sürgün listesi şöyle: Şakran 2 nolu T Tipi Cezaevi: Nurettin Turgut, Yakup Güneş, M. Şirin Dinar, Nazım Değer; Şakran 1 nolu T Tipi Cezaevi: Hulki Güneş, Faysal Bozkurt, Fehrizat Tutan, Mahmuz Dorudemir. Osmaniye’den sonra nereye gittiği bilinmeyen kişiler: İnan Akın, Zülfikar Bayram, Azad Ugan, Uğur Tektaş, Eyyüp Sarı, Hilmi Sapancı, A. Vahap Burak, Kazın Sakın, Ramazan Karaca, Ömer Dorudemir, Hasan Üstün, Hüsamettin Dalkın, Kutbettin Söyler, Hüseyin Serbest, Orhan Aslan, Davut Adanır, Gıyasettin Sevmiş, Ekrem Karatay, Şaban Yeğin, Fettah Kırboğa.  

Edirne F Tipi Cezaevi’ndeki kimi gardiyan ve idarecilerin Alaaddin Çakıcı ile girdiği ilişkilerin ortaya çıkması ardından kurum idarecileri hakkında soruşturma açıldı ve başka cezaevlerine gönderildiler. Onların yerine gelen idareciler, siyasi tutsaklara yönelik baskı ve soruşturma furyası başlattı. Nitekim şizofreni hastası İmam Çelikdemir’e bile soruşturma açtı. Açılan soruşturmalar ve iletişim cezaları hakkında İnfaz Hakimliği’ne yapılan itirazlara ve Cumhuriyet Savcılığı’na yapılan suç duyurularına da olumlu bir yanıt alınamıyor. Bel fıtığı olan ve ihtiyaçlarını kendi karşılayamayan Zahit Şahin, cezaevi revirinde bulunan ırkçı bir kadın doktorun linç girişimine maruz kaldı.

Adli mahpusların bulunduğu Çanakkale E Tipi Cezaevi’nde 4 siyasi okurumuz kalıyor. Okurlarımız için yerin dibinde bir oda bulunmuş ve oraya konulmuş. Buranın üstünde bulunan odadakiler, bilerek suları açık bırakıyor ve aşağıya sürekli su sızıyor. Buradaki okurlarımız, cezaevinde verilen yemeklerin içinden her çeşit yabancı maddenin çıktığını; dışarıdan gelen hiçbir şeyin içeri verilmediğini; kantinde satılanların çok pahalı olduğunu; cezaevi müdürüyle görüşemediklerini; kendilerine karşı düşmanca davranan gardiyanlar yüzünden can güvenliklerinin olmadığını belirtiyor ve insan hakları kurumlarından bir heyetin kendilerini ziyaret etmesini istiyorlar.

Engin Marce, dört yıldır Siirt Ağır Ceza Mahkemesi’nde tutuklu olarak yargılanıyor. Savunmasını bile yapmadan ağır ceza verilince, cezası Yargıtay tarafından usulden bozuldu. Bunun üzerine, bulunduğu Oltu T Tipi Cezaevi’nden uçakla Siirt’teki mahkemeye getirildi ve 11 Mart 2016 günü yapılan duruşmada anadiliyle savunma yapmak isteyen Engin Marce, “faşist devlet” sözünü kullanması üzerine, duruşmadan çıkarıldı. Bakalım bundan sonra ne olacak?

Ağrı M Tipi Cezaevi’nde bulunan Ömer Şahin, Yusuf Tanrıkulu, İsa Karahan, M. Nuri Yıldız, Ahmet Kandemir, Murat Karagül, Ahmet Altunay, Ali Çakan, Bedirhan Çur, Mehmet Eşsiz, Yılmaz Oktay, İsmet Tartuş 4 Mart 2016 günü; Van F Tipi Cezaevi’nde bulunan Yasin Kere, İzzet Pirbudak, Necmettin Korkap, Namık Sonkur, Halit Keskin, Muhuttin Beyazıt, Selim Terzioğlu, Mehmet Beşir Çoban, Murat Duman, Ahmet Aladağ ise 10 Mart 2016 günü Oltu T Tipi Cezaevi’ne sürgün edildiler.

Sincan 2 nolu F Tipi Cezaevi’nde bulunan Yüksel Azak, Derviş Atlı, Önder Şanlı, Erhan Tan, Sabahattin Altınkıran, Muhsin Özhan, Abdullah Muratkıran, Ümit Akbayık, Bandırma 2 nolu T Tipi Cezaevi’ne sürgün edildiler. Diyarbakır D Tipi Cezaevi’nden Osmaniye Cezaevi’ne götürülen ve orada darp edilen Eyüp Sarı, Ugur Tektaş, Hilmi Sapancı, Kazım Sakın, Ekrem Karatay, Kutbettin Söyler ile Batman M Tipi Cezaevi’nden Ferhat Baş, Mehmet Yaşa, Faysal Akgün, Hüsnü Mübarek Karadoğan da Bandırma T Tipi Cezaevi’ne sürgün edildiler.

Mardin E Tipi Cezaevi’nden A. Kerim Erdem, Murat Özüçalışır, Cebrail Parıltı; Muş E Tipi Cezaevi’nden M. Sadık Arman; Van F Tipi Cezaevi’nden Emrah Umiç; Ankara Güdül Cezaevi’nden Metin Koç, Suat Oğul; Batman M Tipi Cezaevi’nden A. Samet Özbek, Murat Acar, Kırıkkale F Tipi Cezaevi’ne sürgün edildiler.

 Kırıkkale F Tipi Cezaevi’nden ise Yakup Vadi, Yakup Abiş, Vedat Gültekin, Şehmus Bilgiç, Engin Okuducu, Sabgetullah Karaboğa, Murat Kepenek, Kerem Budak, M. Ali Deniz, Düzce T Tipi Cezaevi’ne; Harun Önemli, İnan Öztürk, Ahmet Çelik, Adem Artıboğa, Vedat Turgut, Bolu F Tipi Cezaevi’ne sürgün edildiler.

Sincan 2 nolu F Tipi Cezaevi’nde bulunan 15 kişi sürgün edildi. 13 kişi Bandırma’ya bırakılırken; Şeref Gülen Kırıklar 1 nolu F Tipi Cezaevi’ne; Ozan Alpkaya ise Kırıklar 2 nolu F Tipi Cezaevi’ne sürgün edildiler.

Tekirdağ 1 nolu F Tipi Cezaevi’nde bulunan Serdar Aslan, Resul Aslan, Nusret Kaya, Tahsin Barutçu, Davut Akgül, Latif Sönmez, Nezil Yılmaz, Sedat Özen, Ramazan Kızıldağ, Hakan Adıgüzel, Enver Baysal, Nevzat Bahadır, Erhan Özer, Hüseyin Bilecan, Edirne F Tipi Cezaevi’ne sürgün edildiler.

Haksız yere 10 yıl hapis cezası alan Ömer Karabal’ın hükmü Yargıtay tarafından da onaylandı. Okurumuz, 29 Şubat 2016 gününden bu yana Bitlis E Tipi Cezaevi’nde bulunuyor. Ömer Karabal, tarafsız koğuşlarında kalmak istemediği için bir hücrede tek başına tutuluyor. Okurumuz, arkadaşlarından mektup bekliyor.

Bir yıl kadar önce kendi parasıyla Muş E Tipi Cezaevi’ne sevk olan Seyithan Akdeniz, 15 Mart 2016 günü Kürkçüler F Tipi Cezaevi’ne sürgün edildi.

Bolu T Tipi Cezaevi’nde kimi günler gazetemiz okurlarımıza verilmiyormuş. Oysa gazetemiz sadece bir gün toplatıldı. Daha sonraki günlerde içeriye verilmek zorunda.

Tekirdağ 1 nolu F Tipi Cezaevi’nde bulunan Fesih Nardan ve Çetin Ulu gazetemizde yayınlanan bir yazısı hakkında soruşturma açıldı. Çetin Ulu’nun savunmasını anadili Kürtçe ile yapma talebi reddedildi. Erzincan T Tipi Cezaevi’nde bulunan Emrullah Kurcan’ın bir yazısı hakkında da soruşturma açıldı. Okurumuzun savunmasını Kürtçe yapması reddedildi. Dışarıdakiler yetmedi, bir de içeridekilere soruşturma açılıyor.

Trabzon E Tipi Cezaevi’nde de başlatılan açlık grevinde 2. açlık grevi grubunda yer alan Cahit Tamur, Şaban Gözcü yerini Mustafa Tantekin ve Yahya Güneş’e bıraktı.

Okunmuş kitaplarınızı gönderebileceğiniz bir adres vereyim: Serhat Bel / 7 nolu L Tipi Cezaevi / A-6 / Silivri - İSTANBUL

Bayburt M Tipi Cezaevi’nde bulunan okurlarımız, yıldızlaşan Sinan Kaya, Şivan Akbaş, Sedat Baran, Faruk Aydın’ın ailelerine başsağlığı dileklerini iletiyorlar.

Dinar T Tipi Cezaevi’nde bulunan okurlarımız, Cizre’de yıldızlaşan Sinan Kaya ve Hezex’te yıldızlaşan Şivan Akbaş’ın ailelerine başsağlığı dileklerinde bulunuyorlar.

MEKTUBU GELENLER:

Aziz Alp - Bandırma 2 nolu T Tipi Cezaevi

Serhat Kutlu - Bayburt M Tipi Cezaevi

Ömer Karabal - Bitlis E Tipi Cezaevi

Mehmet Balaban - Bolu T Tipi Cezaevi

Baver Eye - Dinar T Tipi Cezaevi

Yakup Vadi - Düzce T Tipi Cezaevi

Ragıp Pervane - Edirne F Tipi Cezaevi

Nusret Kaya - Edirne F Tipi Cezaevi

Emrullah Kurcan - Erzincan T Tipi Cezaevi

Murat Akıncı - İskenderun T Tipi Cezaevi

Erol Efe - Kalkandere L Tipi Cezaevi

M. Enes Tunç - Kırıkkale F Tipi Cezaevi

Şeref Gülen - Kırıklar 1 nolu F Tipi Cezaevi

Muzaffer Öner - Kırıklar 2 nolu F Tipi Cezaevi

Seyithan Akdeniz - Kürkçüler F Tipi Cezaevi

Engin Marce - Oltu T Tipi Cezaevi

Abdurrahman Dişçi - Seydikemer T Tipi Cezaevi

Serhat Bel - Silivri 7 nolu L Tipi Cezaevi

Yılmaz Kahriman - Silivri 9 nolu Cezaevi

M. Çelebi Çalan - Sincan 2 nolu F Tipi Cezaevi

Nurettin Turgut - Şakran 2 nolu T Tipi Cezaevi

Çetin Ulu - Tekirdağ 1 nolu F Tipi Cezaevi

Cahit Yaşar - Tekirdağ 2 nolu F Tipi Cezaevi

Eyyüp Yaşar - Trabzon E Tipi Cezaevi

Esat Akdağ - Van F Tipi Cezaevi

Abdulkahar Aksoy - Kırıklar 2 nolu F Tipi Cezaevi

Soydan Akay- Edirne F Tipi Cezaevi

Murat Türk - Kırıklar 2 nolu F Tipi CezaeviBu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür