Tarih Öcalan’ı bir kez daha haklı çıkardı

Tarih Öcalan’ı bir kez daha haklı çıkardı

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’la İmralı Heyeti’nin 5 Nisan 2015’te gerçekleştirdiği son görüşmenin üzerinden bir yıl geçti. Öcalan’ın, ‘Demokratikleşme gelişmezse darbe mekaniği devreye girer’ ve ‘AKP faşizmi dayatırsa, gerilla da hakiki savaşı başlatır’ uyarılarına rağmen AKP savaş konseptini devreye soktu

Hayri Demir

Ankara - Diha - Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’la görüşmelerin kesildiği 5 Nisan 2015 tarihinden itibaren hükümetin devreye koyduğu savaş konsepti sürecinde yaşananlar, bir kez daha Öcalan’ı tarih karşısında haklı çıkardı. 2014’te bir yandan çözümün gelişmesi için perspektiflerini ortaya koyan, bir yandan da uyarılarını yenileyen Öcalan, 9 Ocak 2015’teki görüşmede “Bugün tarihi bir toplantı yapıyoruz. Bir süreç bitiyor yeni bir sürece giriyoruz. Bunun için acele etmemiz lazım” dedi ve toplantıda da müzakere sürecinin içeriği ve teknik ayrıntıları konuşuldu. Öcalan’ın uyarılarından birisi İmralı’da “en önemli toplantılardan biri” olarak tutanaklara geçen 4 Şubat’taki görüşmeden geldi. Görüşmede Öcalan tarihi Dolmabahçe Mutabakatı için hazırlanan taslağı sundu. Dolmabahçe Mutabakatı açıklanmadan bir gün önce, 27 Şubat’ta gerçekleşen görüşmede Öcalan, bir kez daha bu uyarılarını yeniledi. “AKP otoriterleşmek isterse kendini bitirir. AKP hakiki olmazsa bu sefer gerilla hakiki savaşı başlatır. Anlaşma yok, çözüm yok, barış yok, faşizmi dayatırsa savaş başlar” diyerek, bunun hükümet heyetine de söylenmesini istedi. Bu görüşmeden bir gün sonra 28 Şubat’ta ilk kez ortak açıklama yapılırken, Türkiye’nin demokratikleşmesi ve Kürt sorunun kalıcı çözümü için demokratik müzakere taslağı da ortaya konuldu. Ancak açıklamanın yapılmasından kısa bir süre sonra Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan Dolmabahçe Mutabakatı’nı “Doğru bulmuyorum” diyerek inkar etti.

Öcalan süreci gördü

5 Nisan’da yapılan son görüşmede de devletin müzakerelere yanaşmaması ve açıklanan on maddelik taslağı reddetmesinden hareketle Öcalan, heyete “Bu son gelişiniz olabilir. Bir daha buraya gelemeyebilirsiniz. Bunlar bu diyalogu yürütecek ciddiyette değiller” diyerek de devletin çözümsüzlükteki ısrarının sürdüğüne dikkat çekti ve Öcalan’ın da dediği gibi bir daha HDP heyeti, İmralı’ya gidemedi. AKP, Kürt özgürlük hareketine karşı darbecilerle ittifak geliştirerek savaşı başlattı.

Ablukalarda 557 kişi katledildi

Halkın “özyönetim” taleplerine dönük saldırıların iç savaş görüntülerine evirilmeye başladığı 2015 sonlarına doğru artık çözüm umutları da tamamen tükendi. AKP’nin yürüttüğü özel savaş konsepti boyunca bugüne kadar Suruç ve Ankara’daki katliamlarda 133 kişi, yine savaş uçaklarının Kandil’de Zergele Köyü’nü bombalaması sonucu 8 kişi yaşamını yitirdi. Aynı süre içerisinde 127 kişi de protesto gösterilerinde, yıkımlarda, asker ve polis infazlarında yaşamını yitirdi. HDP ve THİV’in konuya ilişkin tuttuğu raporlara göre; bugüne kadar 825 kişi yaşamını yitirdi. Ankara’da da 17 Şubat’ta askeri servis aracına dönük gerçekleşen saldırıda 29 kişi, Kızılay’da 11 Mart’ta yaşanan patlamada 37 kişi yaşamını yitirdi. Temmuz 2015’ten bugüne Cizîr’de (Cizre) 269 kişi, Sûr’da 54 kişi, Silopiya’da (Silopi) 42 kişi hayatını kaybetti. Kuşatmanın yaşandığı bir diğer ilçe olan Hezex’te (İdil) ise 66 kişi yaşamını yitirdi.↳Son Güncelleme: 06 Nisan 2016 17:15

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür