Menemen T Tipi Cezaevi

Menemen T Tipi Cezaevi

Hüseyin AYKOL

Yeni açılan İzmir-Menemen T Tipi Cezaevi’ndeki okurlarımıza gazetelerimiz verilmiyor. Oysa Anayasa Mahkemesi, gazetelerimiz için yapılan bir bireysel başvuruyu kabul etmiş ve başvurucunun haklarının ihlal edildiğine karar vererek, ilgili kurumu mahkûm etmişti. Bu cezaevinde, tutsakların istedikleri değil, kendi belirledikleri TV kanalları izletiliyor. Her hafta bir tutsağa mutlaka ziyaretçi ya da iletişim cezası veriliyor. 10 kişilik odalarda en azından 18 kişi kalıyor. Personelin tutsaklara tavrı kaba. Kantinde satılan eşyalar çok pahalı. Sosyal etkinliklerin hiçbir yapılmıyor. Görüşme süresi sadece 45 dakika. Revire çıkmak üzere verilen dilekçelere çok geç cevap veriliyor. Buradaki okurlarımızın kitap ihtiyacı var. Okunmuş kitaplarınızı göndermek isterseniz, adres şöyle: Murat Dağtekin / T Tipi Cezaevi / Menemen - İZMİR

Diyarbakır D Tipi Cezaevi’nden 6 kişi, özgürlüğe yolculuk ettikten sonra, tüm cezaevlerinde insani koşulları iyice daraltan önlemler alınmaya başlandı. Odalardaki eşyaları en azına indirme şeklinde özetlenebilecek tedbirlerle, her gün kullanılan temizlik araç ve gereçlerine el konulmaya başlandı. Su kovaları, çek-pas, maşrapa, oturak gibi eşyaları odadan alınca, nasıl bir tedbir oluyor. Dahası bunların hepsi, kantinden parayla alınmış şeyler. Yani hem cezaevi idaresinin bilerek verip, para kazandığı eşyalar. Elbette bu arada, odalarda iki-üç misli insan kalıyor; kalmak zorunda kalıyor. Bir masa ve üç plastik sandalyenin bulunduğu bir odada 9 kişi kalabiliyor ve yemek yemek için sıra bekleniyor. Ne desem, nasıl desem, bilemiyorum!

Kırıkkale F Tipi Cezaevi’nde bulunan Hüseyin Bektaş, şimdi 21 yaşında ama 17 ve 18 yaşında iken başlayan davaları yüzünden onlarca yıl ceza almakta. Dahası son aldığı 18 yıl hapis cezası Yargıtay tarafından da onaylanmış bulunuyor. Pozantı Cezaevi’nde de kalmak zorunda kalan Hüseyin Bektaş, hangi cezaevinde olduğunu bilemediği arkadaşı Hakim Aydemir’den mektup bekliyor.

Karaisalı K1 Tipi Cezaevi’nde bulunan siyasi tutsaklar, Cizre’nin onarımı için topladıkları 500 lira ve iki torba eşyayı ilgili yere gönderdiler. Bu davranışın herkese örnek olmasını diliyoruz.

Kürkçüler F Tipi Cezaevi’nden sürgün edilen 5 kişiden biri olan Ferhat Öndeş, Şakran 3 nolu T Tipi Cezaevi’ne ulaşmış bulunuyor. Diğer 4 kişi de Şakran’daki diğer cezaevlerine dağıtılmış. Onlar da ulaştıkları yerleri bize yazarsa, burada anons ederiz ve arkadaşlarının haberi olur.

Tekirdağ 2 nolu F Tipi Cezaevi’nde bulunan Ferhat Yıldırım, Sabır Alabalık, Mehmet Ümit, İzmir-Kırıklar 1 nolu F Tipi Cezaevi’ne sevk edildiler. Arkadaşlarının dikkatine...

Giresun E Tipi Cezaevi’nde bulunan Fuat Bor, Aydın Akış, Yılmaz Çelik, “müdür sizinle görüşmek istiyor” diye koğuştan alınıp, sürgün edildiler. Ancak nereye gittikleri bilinmiyor.

Batman M Tipi Cezaevi’nden Burhanettin Türeli, Ercan Atak, Cafer Esmer, Bandırma 1 nolu T Tipi Cezaevi’ne sürgün edildiler. Arkadaşlarının dikkatine...

Manisa E Tipi Cezaevi’nde ağır tecrit koşullarında bulunan üç okurumuzun kitap ihtiyacı var. Okunmuş kitaplarınızdan gönderebileceğiniz adres şöyle: Cesim Levent / E Tipi Cezaevi / D-11 / MANİSA

En son olarak Kırıklar 2 nolu F Tipi Cezaevi’ne sürgün edilen dağıtımcı arkadaşlarımızdan Mikail Çağırıcı’nın İnebolu’da iken verilen 11 günlük hücre cezası onaylandı. Bu arada, kendisinin bu konuda verdiği itiraz dilekçesi işleme konulmamış.

Şakran 3 nolu T Tipi Cezaevi’nde bulunan Abdullah Aksu’nun 4 Nisan için yazdığı yazı, elimize 12 Nisan günü geçti. Zamanında gelseydi, belki değerlendirme durumumuz olabilirdi.

H Tekirdağ 1 nolu F Tipi Cezaevi’nde bulunan Hasan Şahingöz’ün annesinin anısına yayınladığı “Ümüş Eylül” dergisinin Nisan, Mayıs, Haziran 2016 sayısı elimize ulaştı. Teşekkür ediyoruz.

Sincan Çocuk ve Gençlik Cezaevi’ne gelen Kürtçe kitaplar, Kürtçe bilen tercüman olmadığı gerekçesiyle içeri alınmıyor. Bu konuda yapılan itirazlara da “tercümanın parasını verirseniz, kitapları alabilirsiniz” deniliyormuş. Oysa buraya gelen Kürtçe mektupları, tercümanlarına okutuyorlar ve gerektiğinde soruşturma açtırıyorlar.

Sincan Çocuk ve Gençlik Cezaevi’nde bulunan Azat Aka, Cizîr ve Hezex’te yıldızlaşan Sinan Kaya ve Veli Aşın’ın ailelerine başsağlığı dileklerini gönderiyor. Azat Aka ve aynı odada bulunan arkadaşları sizlerden güzel romanlar bekliyor. Adres: Azat Aka / Çocuk ve Gençlik Cezaevi / B-2 / Sincan - ANKARA

MEKTUBU GELENLER:

Zerya Saraç - Gebze M Tipi Cezaevi

Çetin Sağır - Alanya L Tipi Cezaevi

Burhanettin Türeli - Bandırma 1 nolu T Tipi Cezaevi

Halil Arslan - Bandırma 1 nolu T Tipi Cezaevi

Harun Önemli - Bolu T Tipi Cezaevi

Faik Budak - Ceyhan M Tipi Cezaevi

Faruk Beyter - Giresun E Tipi Cezaevi

Şirin Taşdemir - Karabük T Tipi Cezaevi

Mahsun Oğuz - Karaisalı K1 Tipi Cezaevi

Hüseyin Bektaş - Kırıkkale F Tipi Cezaevi

Sadık Sabancılar - Kırıkkale F Tipi Cezaevi

Ferhat Yıldırım - Kırıklar 1 nolu F Tipi Cezaevi

Mikail Çağırıcı - Kırıklar 2 nolu F Tipi Cezaevi

Cesim Levent - Manisa E Tipi Cezaevi

Murat Dağtekin - Menemen T Tipi Cezaevi

Kadir Dayan - Siirt E Tipi Cezaevi

Azat Aka - Sincan Çocuk ve Gençlik Cezaevi

Muhammet Karvar - Sincan Çocuk ve Gençlik Cezaevi

Mehmet Şahin - Sincan 2 nolu F Tipi Cezaevi

Abdullah Aksu - Şakran 3 nolu T Tipi Cezaevi

Ferhat Öndeş - Şakran 3 nolu T Tipi Cezaevi

Hasan Şahingöz - Tekirdağ 1 nolu F Tipi CezaeviBu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür