Adalet Bakanlığı Genelgesi

Adalet Bakanlığı Genelgesi

Hüseyin AYKOL

Ada’ya yönelik tecridi ve Kürt illerindeki yıkımı protesto etmek amacıyla siyasi tutsaklarca önceki ay dönüşümlü açlık grevi başlatıldı. Diyarbakır D Tipi Cezaevi’nde bulunan 6 kişi özgürlüğü seçti. Bunun üzerine, bir de dışarıdaki siyasi havanın gerginliği eklenince cezaevi yönetimleri, kendilerince yeni önlemler almaya başladılar. Oda ve hücrelere yönelik aramalar sıklaştırıldı ve aramalar, ortalığı adeta yıkmaya dönüştürüldü. Daha önce kantinden parası ödenerek alınan temizlik araç ve malzemelerine el konuldu. Örneğin 18 kişinin kaldığı bir odada sadece üç plastik sandalye bırakıldı. Yeni ‘önlemlerin’ nedeni olarak cezaevi yönetimleri, bakanlığın genelgesini gerekçe olarak gösteriyormuş. Okurlarımız bu genelgeyi görmek istediklerinde ise reddediliyor. Okurlarımızın merakını ben gidereyim: Yeni bir genelge falan yok. Bakanlığın en son genelgesi Haziran 2015 tarihli ve son dönemde yapılan yıkım aramalarını, elbette içermiyor.

Silivri 5 nolu L Tipi Cezaevi’nde bulunan Taha Temel, Mazlum Cesur, Murat Yaşa, Eyüp Bozkurt, Bayram Çelik, Tarık Alici, Yusuf Yıldız, Abdulkadir Cavli, Murat Erbak; Osmaniye 2 nolu T Tipi Cezaevi’nde bulunan Mahmut Catın, Mehmet Polat, Ahmet Aydın, Ali Tekin, Şerif Burgaç; Diyarbakır D Tipi Cezaevi’nde bulunan Hamdin Demirkan, Hacı Sinbağ, Hanifi Yakup, Fırat Karabaş ve İvrindi ilçe cezaevinden Abdulkadir Kızılırmak farklı tarihlerde Balıkesir-Kepsut L Tipi Cezaevi’ne sürgün edildiler.

Diyarbakır D Tipi Cezaevi’nde bulunan Şakir Aslan, Şevder Sirek, Vedat Kaya, Yüksel, Şiyar Akboğa, Mustafa Kolakan, Ahmet Kolakan, Yusuf Mol, Şiraz Işık, Vedat Karabulut, Yılmaz Yürek; Osmaniye T Tipi Cezaevi’nden Mehmet Tekin, Necati Çepik, Süleyman Fidan, Bozan Dağtekin, Kazım Çalışır, Bandırma 2 nolu T Tipi Cezaevi’ne sürgün edildiler.

Karataş Kadın Cezaevi’ndeki siyasi kadın tutsakların başka yere götürüleceği bir süredir konuşuluyordu. Şimdi Karataş’taki kadınlar, Tarsus C Tipi Cezaevi’ne sevk edildiler. Oldukça pis olan bu cezaevini yaşanır hale getirmeleri epeyce zor oldu. Karataş cezaevinden Ankara’ya gidiyorsun, çıkarılan Feride Arbuz’un akıbetini arkadaşları öğrenmek istiyorlar.

Siverek T Tipi Cezaevi’nde kalmakta olan -ağırlaştırılmış müebbet cezası almışlardı - Mesut Gökhan ve Kenan Avcı, Kırıklar 1 nolu F Tipi Cezaevi’ne; Ramazan Kortak, M. Sıdık Biçer ise Kırıklar 2 nolu F Tipi Cezaevi’ne 11 Nisan 2016 günü sürgün edildiler. Arkadaşlarının dikkatine...

Van F Tipi Cezaevi’nden Hayrettin Baydar ve Nevzat Altındağ’ın sürgün geldiği Trabzon E Tipi Cezaevi’nde açlık grevinin 5. grubunu Sıddık Yıldırım ve Adnan Karakaş oluşturdu.   4. grupta ise Ahmet Budak ve Fırat Aksu vardı. Bu cezaevindeki okurlarımız hem tecridi hem de genel anlamda yaşananları protesto etmek için iki ay boyunca açık ve kapalı görüşlere çıkmayacaklar. Ailelerine önemle duyuruyoruz.

Giresun E Tipi Cezaevi’nde bulunan Fuat Bor, açlık grevine başladığı ilk gün, müdür seninle görüşmek istiyor, diye bulunduğu koğuştan alındı. Koridora çıktığında onlarca gardiyan tarafından tartaklanarak cezaevinden çıkarıldı ve bir ringe bindirildi. Ringte bulunan Aydın Akış ve Yılmaz Çelik de bulunuyordu. Onlar da aynı yöntemle bulundukları koğuştan alınmıştı. Daha sonra yola çıkıldı ve yolun sonunda Fuat Bor, Karabük T Tipi Cezaevi’ne; diğer iki okurumuz ise Düzce T Tipi Cezaevi’ne sürgün edildiler. Okurlarımız, şimdi eşyalarının kendilerine gönderilmesini bekliyor.

16 yaşında olan Mehmet Batuk, yetişkinlerin yanına verilemiyor ve revirdeki bir odada kalıyor. Kendisinin bir çocuk ve gençlik cezaevine sevk isteği, Kalkandere L Tipi Cezaevi idaresince, sürekli olarak reddediliyor. Böylesine haklı bir isteği yerine getirmek, bu kadar zor mu?

Arkadaşlarının “Malik” adıyla tanıdığı Dünyamalı Kef, daha önce aldığı 4 yıl 4 ay hapis cezası Yargıtay tarafından da onaylanınca, tutuklanarak Silivri 5 nolu L Tipi Cezaevi’ne konuldu. Arkadaşlarının dikkatine.

Adli tutukluların bulunduğu Kırklareli E Tipi Cezaevi’nde son dönemlerde yeni uygulamalar başlamış. Daha önce gazetelerimiz burada alınıp, okunabilirken, keyfi olarak yasaklanmaya başlamış. Dahası mektuplarda geçen kimi kelimeler sakıncalı bulunup, ya soruşturma açılıyor ya da imha ediliyormuş. Bu cezaevinde kalanlardan Veysel Öztürk, “Benden mektup bekleyen arkadaşlarına, ben sizlere yazıyorum ama...” diyor.

Tokat T Tipi Cezaevi’nde bulunan Mustafa Seydo, Süleyman Yıldırım, Hüsamettin Sevik, Fehmi Koç, Eşref Hüsni, Halil Dağ, Cebrail Vural, Hasan Ortaç, Havil Acar, Hezex’te yıldızlaşan 12 kişiyle birlikte Sebahat Erşek, Meryem Pamukçi, Hülya Aksoy, Derya Koç, Rıdvan Tan’ın ailelerine başsağlığı dileklerini iletiyorlar.

Osmaniye 2 nolu T Tipi Cezaevi’nde bulunan Veysel Kemer, değişik alanlarda yıldızlaşan Sinan Kaya, Mahfuz Kutlu, Şivan Akbaş, Sedat Baran, Kader Çoban, Mustafa Çiftçi, Faruk Aydın, Vedat Çakır’ın ailelerine başsağlığı diliyor.

1 Mayıs kutlama kartlarınız gelmeye başladı. Teşekkürler...

MEKTUBU GELENLER:
Dilşah Kocakaya - Gebze Kadın Cezaevi
Kadriye Külter - Tarsus C Tipi Cezaevi
Arzu Gezer - Şakran Kadın Kapalı Cezaevi
Nevzat Karabacak - Bandırma 2 nolu T Tipi Cezaevi
Cemil Yavuz - Bandırma 2 nolu T Tipi Cezaevi
M. Zeki Deniz - Bolu F Tipi Cezaevi
Ahmet Yılmaz - Dalaman Açık Cezaevi
Mehmet Batuk - Kalkandere L Tipi Cezaevi
Fuat Bor - Karabük T Tipi Cezaevi
Şirin Taşdemir - Karabük T Tipi Cezaevi
Mahmut Catın - Kepsut L Tipi Cezaevi
Sadık Şen - Kırıkkale F Tipi Cezaevi
Kenan Avcı - Kırıklar 1 nolu F Tipi Cezaevi
Veysel Öztürk - Kırklareli E Tipi Cezaevi
Mustafa Irmak - Mardin E Tipi Cezaevi
Veysel Kemer - Osmaniye 2 nolu T Tipi Cezaevi
M. Tahir Özcan - Osmaniye 2 nolu T Tipi Cezaevi
M. Nuri Güneş - Selim K Tipi Cezaevi
Dünyamalı Kef - Silivri 5 nolu L Tipi Cezaevi
Abdullah İdiğ - Sincan 2 nolu F Tipi Cezaevi
Faycan Yacan - Şakran 2 nolu T Tipi Cezaevi
Hüseyin Güçlü - Şakran 2 nolu T Tipi Cezaevi
Orhan Çaçan - Şakran 2 nolu T Tipi Cezaevi
Nebi Kurt - Tekirdağ 1 nolu F Tipi Cezaevi
Bazi Aslan - Tekirdağ 2 nolu F Tipi Cezaevi
Havil Acar - Tokat T Tipi Cezaevi
Eyyüp Yaşar - Trabzon E Tipi Cezaevi
Mustafa Ürek - Trabzon E Tipi CezaeviBu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür