Amed'in dört bir tarafı TSK'ye verildi...

Amed'in dört bir tarafı TSK'ye verildi...

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın onayı ile 1997 yılından beri ağaçlandırılan ve daha sonra Tahir Elçi Kent Ormanı'nı yapılan Amed Talaytepe'de bulunan 2 bin 900 dönümlük arazi askeriyeye devredildi. Bu devirle birlikte Amed tamamen askeriye tarafından kuşatıldı

HABER MERKEZİ - Daha önce aynı bakanlık tarafından “yeşil alan olabilir” onayı alınarak ağaçlandırılan ve içinde 15 yıllık alanlar bulunan bölgenin askeriyeye devredilmesi halinde Amed tamamıyla askeri alanlarla kuşatılmış olacak. Konuya tepki gösteren Amed Ekoloji Meclisi Eşsözcüsü Zülküf Güneş, alanın askeriyeye devredilmesinin halkı baskı altında almayı amaçladığını söyledi. Güneş, alanın 2 bin 900 dönümlük bölümünün Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından mühimmat deposu, Askeri lojman ve askeri tesis yapılmak üzere jandarmaya devredilme planlarının olduğunu ve bu yönde adımların atıldığını kaydetti.

560 itiraz dilekçesi verildi

Çevreci ve ekolojilistler olarak başından beri plana karşı durduklarını ifade eden Güneş, bakanlığın son dönemlerde plan değişikliğine gittiğini belirterek, “Yapılan bu plan değişikliğine karşı Amed Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü'ne tüzel ve gerçek kişiler tarafından 560 itiraz dilekçesi verildi. Amed Büyükşehir Belediyesi, Peyas Belediyesi, Amed Ekoloji Derneği, Mimarlar Odası Amed Şubesi başta olmak üzere birçok dernek de dava açtı " ifadelerinde bulundu.

Kent askeri alanlarla çevrilecek

Amed'in, Elazığ Caddesi boyunca Seyrantepe Askeri Kışlası'nın yer aldığını kentin güney tarafında ise askeri havaalanının bulunduğunu aktaran Güneş, kentin batı tarafının şehrin gelişim aksı olduğunu ve buranın da askeri alan yapılmak istendiğini ifade etti. 2 bin 900 dönümlük alan askeri alana çevrildiği takdirde Amed'in tamamen askeri alanların içinde kalacağını belirten Güneş, böylelikle şehrin gelişim aksının da bozulacağını söyledi.

Orman kentin oksijen ihtiyacını karşılayacak

Güneş, Tahir Elçi Kent Ormanı'nın ileride üreteceği oksijenle kentin oksijen ihtiyacının büyük bir kısmını karşılayacağını söyledi. Kent ormanının Amed'i tepeden gören bir noktada olmasından kaynaklı iklimi de etkileyeceğini söyleyen Güneş, "Yazın kentimizde yaşanan kavurucu hava kent ormanı sayesinde serin geçecek. Yine ormanın içinde binlerce canlı barınacak. Su kaynaklarını da bu şekilde korumuş olacağız. Bizim istediğimiz tek şey bu ekolojik dengenin bozulmamasıdır" dedi.

15 yaşındaki ağaçları kesecekler!

Tahir Elçi Kent Ormanı'nın ısrarla askeri alana dönüştürülmek istenmesine bir anlam veremediklerini dile getiren Güneş, "Bakanlık art niyetli olarak plan değişikliğine gitti ve bu yeni imar planında ısrarcı olması açıkçası bizi kaygılandırıyor” dedi. Askeri alana devredilen bölgedeki ağaçların 10-15 yaşına girdiğini belirten Güneş, asıl amacın da halkı baskı altında almak olduğunu söyledi. Güneş, Elçi Kent Ormanı'nda karakol yapılmaması için sonuna kadar direneceklerini de dile getirdi.

'Ağaç dikmeye devam edeceğiz'

Güneş ayrıca alana son dönemlerde 5 bin çam, meşe vb ağaç diktiklerini belirterek, Mart ayında kent ormanında ağaç dikimi için 2 bin 500 çukur açtıklarını ifade etti. Güneş, jandarma ve polisler tarafından çukur açılan yerlerin kuşatıldığını ve kendilerinin bu alana sokulmadığını ifade etti. 2 bin 900 dönümlük arazinin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından jandarmaya devredildiğine dair kendilerine herhangi bir belgenin sunulmadığını belirten Güneş, buna rağmen fidan dikmelerinin engellendiğini ancak fidan dikmeye devam edeceklerini ve mesire alanı olması için çaba göstereceklerini söyledi.

(DİHA)↳Son Güncelleme: 10 Mayıs 2016 16:56

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür