Genç tutsakların sorunları

Genç tutsakların sorunları

Hüseyin AYKOL

Harun Bağatur ve Muhammed Çopkur, 18 yaşın altındalar ve 8 aydır Bafra T Tipi Cezaevi’nde bulunuyorlar. İki siyasi tutsak olarak, yasalar gereği, 18 yaşından büyük olanların bulunduğu odalara verilemiyorlar. İki gencin başka siyasi tutsakların bulunduğu cezaevlerine sevk talepleri ise değişik bahanelerle kabul edilmiyor.

Bulundukları odanın yanında adli çocukların kaldığı bir oda, onun yanında ise adli büyüklerin bulunduğu bir oda var. Geçenlerde hiçbir gerekçe yokken, adlilerin odayla, kendilerinin kaldığı oda yer değiştirildi. Şimdi geldikleri oda pis ve daha dar bir yer. Oysa geldikleri odayı boyatmışlar ve tertemiz yapmışlardı. Böylesi bir haksızlık yapıldığı halde, bir de kendilerinin söylemediği sözleri ifade tutanaklarına yazarak, disiplin cezası verildi.

Muhammed Çopkur, Harun Bağatur ve şu an Sincan Çocuk ve Gençlik Cezaevi’ne sevk edilmiş olan Mehmet Batuk, bir yıl kadar önce Rize’de tutuklanmışlardı. Dosyada gizlilik kararı olduğu için hangi nedenle tutuklandıklarını bilmiyorlar. Dahası Muhammed Çopkur, iki ay sonra 18 yaşına basacağı için Harun Bağatur, tek başına kalacak. Son birkaç ayda neredeyse bin kişiyi başka cezaevlerine götüren Adalet Bakanlığı için Harun Bağatur’u ilgili bir cezaevine sevk etmek bu kadar zor mu?

                                ***

Düzce T Tipi Cezaevi’nde gardiyan ve askerler, Kürt tutsaklara her fırsatta hakaret, hatta küfür ediyorlar. Gerek bu küfürlerle gerekse de, her şeyin yerlere atılarak yapılan onur kırıcı aramalarda, mahpuslar provoke edilmek isteniyor. Nitekim bu yüzden birçok kişiye 11 günlük hücre cezası verildi. Üç kişilik odalarda 7-8 kişinin kaldığı cezaevinde, hastaların hastaneye götürülmesinde de sorunlar yaşanıyor.

Adana-Kürkçüler F Tipi Cezaevi’nden iki ay önce sürgün edilen 5 kişiden Ferhat Öndeş, Erhan Dumlu, Şakran 2 nolu T Tipi Cezaevi’ne; A. Aziz Orhan, Murat Ortaç, Hakan Algül ise Şakran 4 nolu T Tipi Cezaevi’ne ulaşmış bulunuyorlar.

Şırnak T Tipi Cezaevi’nden Zile’ye gidiyorsunuz, denilerek yol çıkarılan İskan Çelik ve Aydın Değirmenci, Tokat T Tipi Cezaevi’ne sürgün edilmiş bulunuyorlar. Arkadaşlarının dikkatine...

Sincan 1 nolu F Tipi Cezaevi’nde aynı dosyadan arkadaşlara, spora giderken Kürtçe söyledikleri tek kelime için soruşturma açıldı. Bu sürecin sonunda söz konusu kişilere iki ay sohbet ve spora çıkamama cezası verildi. Bakalım itiraz dilekçelerinin sonucu ne olacak?

Diyarbakır D Tipi Cezaevi’nden Giresun E Tipi Cezaevi’ne sürgün edilen Mahsum Sarıhan, tek başına müşahedede tutulmakta ve odalara verilmeyeceği söylenmektedir. Disiplin cezası olmamasına rağmen bir kişinin hücrede tutulması yasadışı bir tutum olsa gerek.

Daha önce hangi cezaevinde bulunduğunu yazmayı unutan Kadri Sönmez, 18 Nisan 2016 günü, sürgün edildiği Kırıkkale F Tipi Cezaevi’ne ulaşmış bulunuyor. Arkadaşlarının dikkatine!..

ÇAĞRI: Şu anda Şakran 3 nolu T Tipi Cezaevi’nde bulunan yazarlarımızdan Mahmut Baran, Gever’de, Cizre’de yaşananları kitap haline getirmek istiyor. Bu nedenle, Mizgin Koçyiğit, Güler Eroğlu, Tülay Eren, Mehmet Tunç, Taybet Ana hakkında bilgi, belge, fotoğraf, adres, anı, yazıya sahip olanların bir nüshasını kendisine göndermesini rica ediyor.

İLAN: Cezaevlerindeki tutsakların desteğiyle Bakur direnişini konu alan bir resim sergisi planlanıyor. Ülkemizdeki tarihi direniş, bunu hak ediyor. Amacımız direnişi sanatsal açıdan ifadeye kavuşturmaktır. Onun için de direnişin imgelerini tuvale aktarıp, bunu da ülkeye, bölge ve hatta dünyaya taşırmak istiyoruz. Yakılıp yıkılan binaları, sokakları, mahalleleri, sokak ortasında bırakılan cenazeleri, Taybet anaları, Cemileler, Hacı Lokmanları resmetmek istiyoruz. Yağlı boya tercihimizdir; ancak imkanları elvermeyenler için kara kalem, guaj-pastel türü de çizimler de sergiye dahildir. Bilindik manzara resimleri istemiyoruz. Dahası katılımcıların en güzel resimleriyle acısını, öfkesini, yüreğini ortaya koyacağına inanıyoruz. Amaç, her ne kadar maddi gelir elde etmek değilse de, bu kapsamda bir gelir olursa, bu meblağ, direnişe ve yıkılan yerlerin onarımına aktarılacaktır. Resimler, en geç Eylül-Ekim 2016 tarihine kadar aşağıdaki adrese iletilmelidir:
 
TUHAD-FED
Kurt İsmail Paşa Cad.
8. Sk. Mem û Zin apt.
Kat: 2  No: 3
Yenişehir - DİYARBAKIR

MEKTUBU GELENLER:

Gülazer Akın - Gebze Kadın Kapalı Cezaevi
M. Murat Sözeri - Bolu F Tipi Cezaevi
Resul Baltacı - Düzce T Tipi Cezaevi
Ahmet İsmail - Elbistan E Tipi Cezaevi
Mahmut Demir - Giresun E Tipi Cezaevi
Kadri Sönmez - Kırıkkale F Tipi Cezaevi
Ayhan Kavak - Siirt E Tipi Cezaevi
Seyit Oktay - Siirt E Tipi Cezaevi
Mahsun Kurt - Sincan 1 nolu F Tipi Cezaevi
Ferhat Öndeş - Şakran 2 nolu T Tipi Cezaevi
Mahmut Baran - Şakran 3 nolu T Tipi Cezaevi
Halil Dağ - Tokat T Tipi Cezaevi
İshan Abo - Van F Tipi CezaeviBu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür