Biz olmanın direniş hali: GEZi

Biz olmanın direniş hali: GEZi

Tarihi direnişin 3’üncü yılında yaşamını yitirenler etkinliklerle anılacak. Taksim Dayanışması bugün 14:00’te Abbasağa Parkı’nda forum, konser ve atölyeler düzenleyecek. Dayanışma, 3 Mayıs Salı günü ise Gezi Parkı’nda basın açıklaması yapacak.

HABER MERKEZİ - İstanbul’da Taksim’in sayılı yeşil alanlarından biri olan Gezi Parkı’na, dönemin başbakanı olan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Topçu Kışla’sı yapılmasında ısrarı üzerine başlayan Gezi Direnişi üzerinden 3 yıl geçti. Ancak direnişin yarattığı sarsıntı hala gündemde. Yaşam alanı mücadelesi olarak başlayan direniş, Erdoğan’ın diktatörlüğüne karşı topyekun bir halk ayaklanmasına dönüştü. Kadınlardan, gençlere, Alevilere, emekçilere, öğrencilere toplumun her kesimini buluşturan direniş Erdoğan’ın ‘Ben istersem olur’ anlayışına vurulan en etkili darbelerden biri oldu. Gezi Parkı’ndaki ağaçların gölgesi kısa sürede Türkiye ve Kürdistan’ın her şehrini sardı. Parkta oluşturulan komünle, ortak yaşam pratiği ilk kez geniş kitleler tarafından deneyimlendi. Üstelik komünler direnişin devam ettiği tarihlerle ve mekanla da sınırlı kalmadı. Direnişin ardından tüm semt parklarında komünler ve dayanışma platformları oluşturulmasının da zemini oluştu.

27 Mayıs

Gezi Parkı’nın Asker Ocağı caddesine bakan duvarın 3 metrelik kısmı gece 22:00 civarında yıkıldı. Yine parkta 5 ağaç da yerinden sökülmesi üzerine Taksim Dayanışma grubu üyeleri direnişe geçti ve yıkımı engelledi. Direniş karşısında geri adım atan şirket yetkililerinin araçları geri çekilirken direnişçiler Gezi parkında direniş çadırları kurdu.

28 Mayıs

Önceki akşam yapılan yıkımdan sonra çok sayıda yurttaş Gezi Parkı’na akın etti. Öğle saatlerinde duvar yıkımına devam etmek isteyen ekibi ise BDP Milletvekili Sırrı Süreyya Önder’in de destek verdiği çok sayıda yurttaş tekrardan engelledi. Direnişçiler giderek artmaya başladı ve çok sayıda direniş çadırı daha kuruldu.

29 Mayıs

Polisler sabah saat 5:00 civarı parktaki direnişçilere saldırıp direnişçilerin kurduğu çadırları ateşe verdi. Dönemin Başbakanı Tayyip Erdoğan ise direniş karşısında “Ne yaparsanız yapın. Orası için karar verdik” diyerek provakasyona devam etti.

30 Mayıs

Direniş giderek büyüdü. Yaşam alanlarına sahip çıkmak isteyen binlere uygulanan polis şiddeti daha çok yurttaşı direniş alanlarına çekti.

31 Mayıs

Giderek çoğalan binlerce yurttaş 30 Mayıs’ı 31 Mayıs’a bağlayan geceyi de tüm polis şiddetine karşı Gezi Parkı’nda geçirmekte kararlıydı. Sabaha karşı devlet güçleri onlarca TOMA ve Türkiye ve Kürdistan’dan getirdiği binlerce polisle yurttaşlara saldırdı. Saldırıların ardından direniş Kürdistan ve Türkiye’nin birçok şehrine yayıldı. Ankara’da Kuğulu Park, İzmir’de Gündoğdu Meydanı ve Konak bölgelerinde yapılan yürüyüşlere polis saldırdı. Öte yandan yapılan bir başvuru sonrası, İstanbul 6. İdare Mahkemesi tarihi direniş karşısında geri adım atarak Topçu Kışlası Projesi hakkında yürütmeyi durdurma kararı verdi.

1 Haziran

Maltepe,Kartal, Kadıköy ilçelerinden yürüyüşe geçen direnişçiler Boğaziçi Köprüsünü trafiğe kapatarak Taksim’e ulaşmaya çalıştı. Yurttaşlara Beşiktaş’ta polis gaz bombaları ve tazyikli su ile saldırdı. Çok sayıda yurttaşın direnişi sonucu Taksim Meydanı ve çevresindeki polisler saat 15:45’ten itibaren geri çekilmek zorunda kaldı. Taksim Meydanı tamamen direnişçilerin hakimiyetine geçti. Ankara, İzmir, Rize, Bursa, Eskişehir, Muğla,Trabzon ve Konya’nın da aralarında bulunduğu birçok kentte direnişler büyüdü. Ankara Tabip Odası’nın açıklamalarına göre, 1 Haziran günü sadece Ankara’daki eylemler sonucunda 15’i ağır olmak üzere 414 kişinin yaralandığını, bir kişinin ise beyin ölümünün gerçekleştiğini duyurdu.

2 Haziran

İstanbul’un Beşiktaş ilçesinde olmak üzere İzmir ve Ankara’da direnişçilere polis saldırdı. İstanbul’da, Bezmiâlem Valide Sultan Camii’nde revir kuruldu. Kızılay’da 200 yurttaş gözaltına alındı. İzmir’de Gündoğdu Meydanı’nda direniş büyüdü direnişe katılan yurttaş sayısı 10 bini geçti. Adana’da ise 370 kişi gözaltına alındı. Samsun’da da devlet güçlerinin saldırısına karşı yurttaşların direnişi büyüdü. 6 kişi gözaltına alındı. Dersim’de ise direnişçiler polis karakoluna saldırdı. İnsan Hakları İzleme Örgütü’nün yayınladığı rapora göre ise bir  öğrenci plastik mermi isabet etmesi nedeniyle gözünü kaybetti.

3 Haziran

Direniş sarsıntısı İMKB’den de hissedildi. İMKB, son 10 yılın en büyük düşüşünü yaşadı ve günün sonunda yüzde 10.47 değer kaybetti. Gece Dolmabahçe ve Beşiktaş’ta başlayan direniş sabah da devam etti. 200 eylemci gözaltına alındı. Direnişin yayılması üzerine Erdoğan soluğu Fas’ta aldı. Erdoğan “Evinde zorla tuttuğumuz yüzde 50 var”, tencere tava eylemleri için “Tencere tava hep aynı hava”diyerek direnişçileri tehdit etti.

4 Haziran

Gezi direnişine adı direnişle özleşleşen Gazi Mahallesi’nden de destek geldi. Direnişe emek cephesi de katıldı. KESK tüm emekçileri iş bırakma eylemine çağırdı.

5 Haziran

KESK’in çağrısına DİSK, TTB ile TMMOB da katıldı. Antalya, İzmir, İzmit ve Çanakkale, Bursa, Kilis gibi çeşitli kentlerde de iş bırakma eylemleri yapıldı. Göstericilere saldıran polislerden komiser Mustafa Sarı köprüden düşerek yaşamını yitirdi.

7 Haziran

Erdoğan eylemler nedeniyle kaçtığı Tunus’tan dönüşte havalimanında yaptığı gövde gösterisinde tehditlerine devam etti. Öte yandan direnişin sürdüğü Gezi Parkında Anti Kapitalist Müslümanlar Cuma Namazı kıldı.

8 Haziran

Tarihi direniş karşısında İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Kadir Topbaş da geri adım atarak düzenlediği basın toplantısında, Gezi Parkı’nın yerine alışveriş merkezi, otel ve rezidansın yapılmayacağını, açıkladı. Yurttaşların kararlı duruşu karşısında tahtı sallanan AKP 15 ve 16 Haziran’da Ankara ve İstanbul’da iki büyük miting yapacağını açıkladı.

9 Haziran

Gezi Parkı direnişinin 13’üncü gününde Taksim Meydanı’nda miting düzenlendi. Mitinge çok sayıda siyasi parti, kurum, kuruluş, sendika üyeleri, katıldı.

10 Haziran

Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası açıklama yapan Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın, Taksim Gezi Parkı konusunda hükümetten taleplerde bulunan kişilerle Çarşamba günü görüşeceğini söyledi.

12 Haziran

Taksim Meydanı’na piyanosunu getirten İtalyan piyanist Davide Martello ve bazı eylemciler piyano dinletisi sundu.

14 Haziran

Başbakan Tayyip Erdoğan, Taksim Platformu bileşeni olan sendika ve STK’ların temsilcileri ile görüştü. Ancak Erdoğan bu görüşmede milyonların taleplerini görmezden gelerek tehditlerine devam etti.

15 Haziran

Erdoğan, Ankara’nın Sincan ilçesinde yaptığı mitingde “Taksim Meydanı boşaldı, boşaldı; yoksa güvenlik güçlerimiz boşaltmasını bilir” diyerek provakasyonunu sürdürdü. Erdoğan’ın sözleri üzerine polis çok sayıda TOMA ile yurttaşlara saldırdı. Harbiye, İstiklal Caddesi ve Tarlabaşı, Kartal, Ortaköy, Kadıköy, Etiler, Gazi Mahallesi’nde direniş tekrardan büyüdü.

Direnişin kahramanları

Direniş sırasında katledilen Ali İsmail Korkmaz, Ethem Sarısülük, Mehmet Ayvalıtaş, Ahmet Atakan, Abdullah Cömert ve Berkin Elvan ve Gezi direnişi ile aynı tarihlere denk olarak Lice’deki kalekol protestosu sırasında katledilen Medeni Yıldırım ise direnişin sembolleri olarak tarihe geçti.↳Son Güncelleme: 29 Mayıs 2016 15:49

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür