Êlih, Wan, Sûr örneğinde kadın intiharları ve sosyal politikalar

Êlih, Wan, Sûr örneğinde kadın intiharları ve sosyal politikalar

Sibel Yükler /JINHA - 1990’larda faili meçhul cinayetlerle anılan Êlih (Batman), aynı dönemde Türkiye ortalamasının üç katına çıkan kadın intihar oranlarına şahitlik etti. Êlih’in o dönemde OHAL bölgesi olduğu da düşünüldüğü zaman, birçok kadın intiharı OHAL süreciylede bağlantılıydı. Batman Valiliği’nin 2006’da intihar vakaları üzerine hazırladığı bir rapor, 2001 ve 2006 yılları arasında 306 intihar teşebbüsü olduğunu, 44 kadının intihar ettiğini gösteriyordu.

Hikayeler ortak

Gülmay Gümüşhan’ın Hafıza Kaydı’nda yer alan “Van’da Kadın İntiharları ve Kadın Yoksulluğu” yazısına göre, VAKAD ve YAKA-KOOP 2015 yılında Wan’da intihara sürüklenen en büyüğü 55, en küçüğü 10 yaşındaki 25 kadın ve çocuğun aileleri ile görüştü. Gümüşhan’ın yazısına göre, intihar vakalarından 4’ünde erken yaşta evlilik söz konusu. 2 vaka dışındakilerde ise açlık sınırına yakın bir yoksulluk gözlemlenirken; kadınların destek alabileceği bir mekanizmanın olmaması da hikayelerin ortak noktası.

Yoksulluk parçaları...

Evin Güleker ve Derya Demir’in Hafıza Kaydı’nda yer alan “Kadın intiharları ve yoksulluk: Sûr Örneği” yazısına göre ise, Amed’in Sûr ilçesinin 1990 sonrası zorunlu göçle köyden kente gelen ailelerin yerleştiği yerlerin başında gelmesi, ilçenin sosyo-ekonomik profilinde büyük değişikler yaratıyor. Yazıda, Sûr’da kadın intiharları ve yoksulluğa dair şu ifadeler yer alıyor: “Yoksulluk burada yaşayan kadınların hayatının bir parçası haline gelmiş durumda. Kadınlar yaşamın gerisinde tutulan, evden dışarı çıkamayan, çıksa da bu son derece zorunlu hallerle sınırlı alanlarda yaşamak durumundalar. Aynı zamanda burada yaşayan aileler için evde çalışacak yaşta erkeğin ya cezaevinde ya da çeşitli nedenlerle hayatlarını kaybettiği durumlarda söz konusu.”

Yazıda ele alınan bazı kadın hikayeleri ise şöyle: “Kadın merkezlerine destek almak için başvuran bir kadın sadece günlük yiyecek talebinde bulunuyor ve yaşadığı şiddeti öncelikli sorunu olarak göremiyor, çünkü bir bebeğini emziremediği için açlıktan kaybetmiş. Bir başka genç kadın ise zorla küçük yaşta evlendirilmiş okuldan alınmış üzerine gelen kuma ve şiddete rağmen sadece bir dikiş makinesi istiyor. Kadının tek amacı kimseye muhtaç olmadan yardım almadan bebeğine mama ve bez parası elde edebilmek için dikiş dikip satmak.”

Yoksulluk artıyor

Peki nasıl mücadele ederiz? Burada Sarmaşık Derneği’nden bahsetmek gerek. Hatice Kapusuz’un “Yoksullukla Mücadelede Hak Temelli Bir Örnek: Sarmaşık Yoksullukla Mücadele ve Sürdürülebilir Kalkınma Derneği” yazısına göre, gerek Türkiye gerek dünyada yoksullukla mücadele için yardım programları, fon ve hibeler gibi bir çok araç geliştiriliyor. Buna rağmen yoksulluk her ölçekte artıyor ve derinleşleşiyor.

 Sarmaşık Derneği dernek bildirgesini yoksullukla mücadele ve sürdürülebilir kalkınma ilkesi ekseninde oluşturmuş. Dernek sosyo-ekonomik açıdan zor durumdaki ailelerle birlikte, üretim mekanizmalarının dışında kalan yaşlılar, engelliler, eşinden ayrılmış ya da eşi ölmüş çocuk sahibi kişiler, sürekli tedavi gerektiren hastalar gibi grupları hedefliyor ve destekliyor. Sarmaşık Derneği Gıda Bankası’nın ve diğer destek mekanizmalarının finansmanı içinde sendika şubeleri, odalar, temsilcilik ve sanayici ve işadamları dernekleri gibi 40’tan fazla kurum, kuruluş ve bireylerin katkılarıyla sağlanıyor.

YARIN: Emine Akçay örneğinden kadın intiharına dair medya okuması.

 

 Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür