Minbîc Askeri Meclisi: Kente giriş aşamasındayız

Minbîc Askeri Meclisi: Kente giriş aşamasındayız

Minbîc’i çetelerden özgürleştirmek amacıyla başlatılan 'Şehit Komutan Faysal Ebu Leyla' operasyonunda uluslararası tüm yasa, ilke ve kanunları uygulamak için azami gayret gösterdiklerine dikkat çeken Minbîc Askeri Meclisi, operasyonun ikinci ayağı olan kente girişi aşamasına geçtiklerini duyurdu

HABER MERKEZİ - Minbîc Askeri Meclisi devam eden operasyon ve kuşatılan Minbîc kent merkezine girişe ilişkin yazılı açıklama yaptı. Minbîc güçlerinin kent çevresindeki birçok köyü özgürleştirerek, kent merkezinde bulunan çetelere giden tüm ikmal yollarını kontrollerine aldıkları ve birçok başarılara imza attıkları belirtilen açıklamada, operasyonun ikinci aşaması olan kente giriş için güçlü hazırlıkların yapıldığı, ancak sivillerin güvenliğine çok dikkat edildiğine vurgu yapıldı.

Çeteler sivilleri kalkan olarak kullanıyor

"DAIŞ çetelerinin kent merkezinde kalan sivilleri rehine olarak kullandığı ve canlı kalkan olarak kullanmak istediği yönünde meclisimize kesin bilgiler gelmiştir" denilen açıklamada, Mınbıc Askeri Meclisi’nin bu sivillerin güvenliği için yoğun gayret gösterdiğine dikkat çekilerek, kentte kalan sivillere çatışma bölgelerinden uzak durmaları çağrısında bulundu.

İkinci aşamaya geçtik

Kent kuşatmasının ardından operasyonun ikinici ayağı olan Mınbıc kent merkezine giriş aşamasına geçildiği kaydedilen açıklamada, bu adımın da kentte kalan sivillerin güvenliği için olduğu belirtildi. "Güçlerimiz uluslararası tüm yasa, ilke ve antlaşmaları uygulamak için azami gayret gösteriyor" ifadelerine yer verilen açıklamamın sonunda “Mınbıc halkımıza Şehit Komutan Faysal Ebu Leyla operasyonunu Mınbıc’ın tamamı özgürleşinceye kadar devam ettireceğimizin sözünü veriyoruz" denildi.

Mêrxas Kobanê: Herkes tutum almalı

HSD cephe komutanlarından Mêrxas Kobanê, kentte kalan sivillere çatışma bölgelerinden uzak durmaları çağrısında bulundu.

Minbîç’in tümden kuşatmaya alınması ardından kaçmayı başaran DAİŞ emir ve üyelerinin önce Cerablûs’a oradan da Türkiye ve Avrupa geçiş yaptıklarını kaydeden Mêrxas Kobanê, uluslararası güçleri duyarlı davranmaya ve net bir tutum almaya çağırdı.

Uluslararası topluma da çağrıda bulunan Mêrxas Kobanê, Avrupa’da yeni katliamların önüne geçmek için DAİŞ, El Nusra, Ahrar El Şam, Ceyş El İslam vb. grupları ile Suriye ve Türkiye’ye baskı yapılmasını istedi.↳Son Güncelleme: 14 Haziran 2016 11:44

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür