Direnerek kazandık, direnerek koruruz!

Direnerek kazandık, direnerek koruruz!

Saray/AKP rejiminin halk belediyelerine el koyma girişimlerine karşı Amed’de toplanan belediye eşbaşkanları ve DBP/DTK/HDK yöneticileri halkın iradesini gasp etme operasyonuna direneceklerini açıkladı. DTK Eşbaşkanı Güven, ‘Ne pahasına olursa olsun belediyelerimizi koruruz’ dedi

HALKIMIZ İRADESİNİ KORUYACAK

DBP, DTK ve HDK yöneticileri ile belediye eşbaşkanları Amed’de Saray’ın belediyelere el koyma planını masaya yatırdı. DBP Eşbaşkanı Sebahat Tuncel, “Biz ne kazandıysak mücadelemizle kazandık, direnerek kazandık. Ne pahasına olursa olsun belediyelerimizi koruyacağız” dedi.

İZMİR’E DE KAYYUM ATARLAR!

DTK Eşbaşkanı Leyla Güven, “Halkın iradesini kayyuma bırakmayacağız. Halkımız yanıtını vermeyi bilir” derken, HDK Eşsözcüsü Gülistan Kılıç Koçyiğit, “Bugün Amed Belediyesi’ne kayyum atayan iktidar yarın İzmir Belediyesi’ne de atar. O yüzden herkes ses çıkarmalıdır” dedi.

AMED / DİHA - Demokratik Bölgeler Partisi’ne (DBP) yönelik baskı ve kayyum tartışmalarına ilişkin belediye eşbaşkanları Amed Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Salonu’nda bir araya geldi. Toplantı öncesinde DBP Eşbaşkanı Kamuran Yüksek’in halen tutuklu olduğunu hatırlatarak konuşmasına başlayan DBP Eşbaşkanı Sebahat Tuncel, partilerine sistematik bir baskının olduğunu dile getirerek, gözaltına alınan DBP Şirnex (Şırnak) İl Yöneticisi Hurşit Külter’den 30 gündür haber alınamadığını anımsattı. “Çöktürme Planı” ile 10 bin Kürdün tutuklanması, 15 bin Kürdün katledilmesi ve 300 bin Kürdün yerinden zorla göçertilmesinin planlandığını söyleyen Tuncel, HDP’nin parlamentodan atılmak istenmesinin bu plandan bağımsız düşünülemeyeceğine işaret etti. “Biz ne kazandıysak mücadelemizle kazandık. 59 milletvekilimiz varsa 106 belediyemiz varsa bunları direnerek kazandık” diyen Tuncel, “Ne pahasına olursa olsun belediyelerimizi koruyacağız” şeklinde konuştu.

Kayyumu beklemeyiz

“Halkımız şu an sessiz diye teslim aldıklarını sanıyorlar ama halkımız nerede nasıl ses çıkaracağını iyi biliyor” diyen DTK Eşbaşkanı Leyla Güven ise, “Bu saatten sonra kayyum gelecek diye tedirgin olup çalışmalarımızı aksatmayacağız. Tam tersi çalışmaları daha çok artıracağız” ifadesinde bulundu. HDK Eşsözcüsü Gülistan Kılıç Koçyiğit de, karar vermesi gerekenlerin Türkiye halkları olduğuna işaret ederek şöyle devam etti: “Bugün Amed Belediyesi’ne kayyum atayan iktidar yarın İzmir Belediyesi’ne de atayacaktır. Amed’in kardeş belediyesi İzmir Belediyesi bu kayyuma karşı koymalı. Bir zamanlar Avrupa Birliği’nin yolu Amed’ten geçer diyorlardı. Sadece Avrupa’nın değil her yol Amed’ten geçer.” Konuşmalardan sonra toplantı basına kapalı olarak devam etti. AMED/DİHA

Faşizme karşı örgütleneceğiz

Merkez Yürütme Kurulu toplantısını yapan DBP, açıkladığı sonuç bildirgesinde, AKP’nin hem iç hem de dış politikasının temelini oluşturan Kürt karşıtlığı ve savaş politikasının derinleştiğine vurgu yapılarak, faşizme karşı direnişi yükseltme kararı alındı. Licê, Hênê (Hani) ve Pasûr (Kulp) kırsalında başlatılan operasyonlarının da hatırlatıldığı açıklamada, tüm halka duyarlılık çağrısı yapıldı.

Sonuç bildirgesinde şu ifadelere yer verildi:

* Savaş politikalarına dur demek için başta partili arkadaşlarımız olmak üzere tüm halkımızı, ekoloji hareketlerini, insan hakları örgütlerini harekete geçmeye çağırıyoruz.

* Erdoğan ve AKP’nin Kürdistan’da yürütmüş olduğu katliam ve yıkım politikasının yaratmış olduğu yaraların sarılması için Sur, Şırnak, Cizre, Silopi, Nusaybin Gever halkıyla dayanışmayı büyütme kararı alınmıştır.

* Mevcut örgülülük durumu ve sorunlarımız tespit edilmiş ve bu sorunların giderilmesi konusunda kapsamlı bir planlamaya gidilmiştir.

* Partimiz yönetici ve üyelerine yönelik gözaltı, gözaltında kaybettirme (Hurşit Külter), tutuklama ve baskı politikaları değerlendirilmiş, direnişi büyütme kararlılığı ortaya çıkmıştır.

* İl ve ilçe örgütlerimizin güçlendirilmesi, DTK ile ortak halk toplantıları geliştirilerek halkın görüş ve önerilerin alınması kararlaştırılmıştır.”Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür