Türk Sömürge Kuvvetleri

Türk Sömürge Kuvvetleri

Soykırım saldırıları kapsamında kentleri yakıp yıkan AKP, soykırımın 2’nci aşamasında da ‘Türk Sivil Kuvvetleri’ dediği yerel unsur ve kurumları sahaya sürmeye başladı. İHH ve Ensar Vakfı gibi ‘sabıkalı’ kurum ve kuruluşlarla Amed, Wan ve Mêrdîn’de toplantılar yapıldığı öğrenildi

ŞIRNEX / DİHA - Saray ve AKP, Kürt soykırım planı Şart Islahat’ın tüm adımlarını uyguluyor. ‘Türk Sivil Kuvvetleri’adlı sömürge grupları Kürdistan’da toplantılara başladı. Licê’deki pilot operasyonla demografi değiştiriliyor. Dersim Tunçeli yapıldığı gibi Şirnex’in de Nuh yapılması planlanıyor, kentlerin statüleri değiştiriliyor.

ENSARCILAR BİLDİRİSİ: AKP’nin adını Çökertme Planı olarak koyduğu Şart Islahat’ın ‘sivil’unsurları da devreye konuldu. ‘Türk Sivil Kuvvetleri’denilen ve İHH, Ensar Vakfı gibi ‘sabıkalı’kuruluşlarla bağlantılı gruplar Amed, Wan ve Mêrdîn’de toplantılar yaptı, bölgeye “milli hassasiyet”getireceklerini söyledi.

ZULMÜ LICÊ’DE KIRALIM: 6 gündür bombalanan Licê’de orman yangınları sürüyor. Köyleri işgal eden JÖH ve PÖH, yurttaşları zorla evlerinden çıkarıyor. Birçok köyle irtibat yok. Birçok merkezde operasyonları protesto eden halk ise, “Yüzümüzü ve yüreğimizi Licê’ye çevirelim”diyerek eylem çağrısı yaptı.

TUNÇELİ NUH OLDU: Havuz medyası, şehir isimlerinin değiştirilmesi uygulamasının başlayacağını duyurdu. Buna göre Şirnex Nuh yapılacak, Erdîş Wan’dan, Midyad Mêrdîn’den, Gever Colemêrg’den, Cizîr Şirnex’ten koparılacak. Wan ve Mêrdîn büyükşehir olmaktan çıkarılacak

Kürdistan’ın birçok kentinde soykırım saldırıları devam ederken, bu saldırıların ikinci ayağı için start verildi. “İhya süreci” olarak adlandırılan ikinci aşamada “Türk Sivil Kuvvetleri” olarak tanımlanan AKP’ye yakın kurum ve kuruluşların temsilcileriyle Amed, Wan ve Mêrdîn’de (Mardin) toplantılar yapıldığı öğrenildi. Özellikle devlet güçleri tarafından yakılıp yıkılan Cizîr, Silopiya, Hezex, Şirnex, Nisêbîn, Sûr, Gever, Farqîn, Kerboran ve Dêrik gibi merkezlerde faaliyet yürütecek olan kişi ve kurumlara verilen seminerde, yeni dönemin argümanlarının anlatıldığı öğrenildi. Söz konusu seminerlerin son günlerde AKP’ye yakın yazarların sıklıkla dile getirdiği, “Askeri operasyonlar sonrası bölge halkı PKK’ye öfkeli ama devlete de mesafeli” söylemi doğrultusunda gerçekleştirildiği belirtiliyor.

İşte AKP’nin kurumları!

AKP’nin halktan gelecek tepkiyi dindirmek için “ara görev verdiği kişi ve kuruluşlar” yanı sıra bölgedeki kimi siyasi parti dernekleriyle de ayrıca toplantıların yapıldığı ortaya çıktı. Edinilen bilgiye göre, seminer verilen ve önümüzdeki günlerde sahaya sürülecek “sivil güçler” şöyle: “Memur-Sen’e bağlı Eğitim Bir Sen, Sağlık-Sen, Türk-İş ile Hak-İş’e bağlı bazı bölge temsilcileri, TOBB, TÜSİAD, MÜSİAD, TESK, TESKOMB, İHH, Ensar Vakfı, ÖNDER, İlim Yayma Cemiyeti ve Birlik Vakfı, KADEM, SODES, TÜRGEV, valilikler bünyesinde bulunan Toplum-Der, Diyanet İşleri Başkanlığı ve ‘kanaat önderi’ olarak sunulan Kürt karşıtı kişiler.”

‘Kürt’ partileriyle görüşme

Ayrıca önümüzdeki günlerde Amed’de aralarında Kürdistan’daki kimi sivil toplum örgütü ve siyasi partilerle de görüşmelerin yapılacağı belirtildi. Daha önce AKP’li Cevdet Yılmaz, Abdurahman Kurt ve Galip Ensarioğlu gibi kişiler üzerinden yapılan ikili görüşmelerin sürdüğü kimi parti, dernek ve PKK karşıtlığıyla bilinen kişilerin önümüzdeki günlerde bir araya getirilmesi planlanıyor. Söz konusu siyasi parti ve derneklerin arasında HAK-PAR, Hür Dava Partisi olduğu ifade ediliyor. Söz konusu görüşüm için Mazlum-Der’in adının da geçiyor olması dikkat çekici.

Bildiri yayınladılar

Söz konusu plan çerçevesinde geçtiğimiz günlerde Şirnex’in Basan (Güçlükonak) ilçesinde AKP ve Şırnak Valiliği’ne bağlı birçok kurum ve kuruluş bir toplantı düzenledi. Valilik bünyesinde faaliyet yürüten ve başkanlığının Ekrem Bayık’ın yaptığı Şırnak Toplum-Der öncülüğünde 14 Haziran günü Belkısana kaplıcalarında “Şırnak Geleceğine Hazırlanıyor” isimli bir toplantı yapıldı. Şırnak Sivil Toplum Platformu adında bir oluşumun temelinin de atıldığı toplantıda Cizîr, Silopiya ve Sêrt’te (Siirt) de benzer toplantılar yapıldıktan sonra platformun resmi olarak ilan edilmesi kararı alındı. Toplantıda Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve AKP’nin, HDP ve DBP için sıklıkla vurguladığı “vesayet altındalar, talimatla hareket ediyorlar” vurgularında da bulunarak, şu kararlar alındı:

1-) Şırnak’ın kaderini artık Şırnaklılar belirleyecektir. Talimatla, vasiyetle, vesayetle yaşamaya son verilecektir.

2-) İlimizde eğitim, okul ve öğretmen bizim en kutsal değerlerimiz sayılacak. Eğitim hakkımızı engellemeye, aksatmaya ve bize cahilliği dayatmaya çalışan hiçbir girişim kabul edilmeyecektir.

3-) İlimizin ekonomik gelişimi ve istikrarı, bizim kısa ve orta vadede öncelikli ve temel amacımız olacaktır.

4-) Dini ve milli hassasiyetlerimizi, kültür ve sanatımızı, örf ve adetlerimizi daha etkin koruyacağız ve yaşamaya çalışacağız.Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür