İSKENCEYLE ÖLDÜRDÜLER

İSKENCEYLE ÖLDÜRDÜLER

Licê’de 9 gündür süren operasyonlar genişleyerek devam ederken, duyarlılık çağrılarına rağmen korkulan oldu. 90’lardaki işkencelerin aynısına maruz kalan köylüler katledildi.

HABER MERKEZİ - Saray’ın emriyle Licê’ye saldırı başlatan askerler, kadın-erkek, yaşlı-genç köylüleri çırılçıplak soyarak işkence etti; iki köylüyü işkenceyle katletti. Licê’de resmen soykırım yapılıyor

90’LARIN YÖNTEMİ Licê’de süren soykırım operasyonlarında duyarlılık çağrılarına rağmen korkulan oldu. Licê’ye 18 km mesafede bulunan Kerwas Köyü’ne bağlı MehlêMezrası’nda aralarında kadın ve gençlerin bulunduğu 50 yurttaş askerin toplu işkencesine maruz kaldı. Evler ateşe verildi. 90’lı yılların tüm kirli savaş yöntemleri uygulandı.

DAİŞ’TEN FARKLARI YOK Dehşeti andıran işkencede mezradan çığlıklar yükseldi. Kadın ve erkekler çırılçıplak soyuldu, cinsel ve fiziki işkenceye maruz kaldı. 4 çocuk babası Erdal Kocakaya (40) ile 24 yaşındaki Mevlüt Kocakaya (24) askerin işkencesiyle katledildi. Askerler katlettikleri yurttaşların başlarına basarak fotoğraf çektirdi

Operasyon ve saldırıların sürdüğü Amed’in Licê ilçesinde bir çok köy ve mezradan haber alınamazken, operasyonlar genişleyerek devam etti. Köylüler tıpkı 90’lardaki gibi insanlık dışı uygulamalara maruz kaldı, katledildi. Çırılçıplak soyuldu, işkence edildi. Doğa, katliamlardan dün de nasibini aldı pek çok noktada yangın çıktı.

Dün sabah Sîse (Yolçatı), Derxust (Dibek) ve Cenezûr (Çağdaş) köy ile mezralarında asker ve özel timler, arazi taraması yaptı. Licê’ye 18 kilometre mesafedeki Kerwas (Yalaza) Köyü’ne bağlı Mehlê Mezrası’na yakın kırsal alanda dün sabah saat 09.00’da şiddetli çatışma çıktı. Çatışmanın devam ettiği bölgeye gitmek isteyen aralarından kadın ve gençlerin de olduğu 50 yurttaş, köy çıkışında özel harekatçılar tarafından engellendi. Durdurdukları yurttaşlara işkence eden askerler, mezrayı ablukaya aldı. İşkence görenlerin çığlık sesinin köyden duyulduğu bildirildi. Köylüler, çırılçıplak soyuldu. Yere yatırıldı, işkence edildi ve öldürüldü.

Sizi tararız

İlçenin Çemê Elika Köyü’nde top atışları sonucu çıkan yangın ise yerleşim yerlerine yaklaştı. Yangına müdahale etmek isteyen köylüler ise askerler tarafından tehdit edildi. Kırsal alanların tamamını kaplayan ateş rüzgarın etkisiyle büyürken, köyün girişindeki Abalı Karakolu’nda, “Dışarı çıkma yasağı var. Dışarı çıkan ve ateşe müdahale edenleri tararız” diye tehdit anonsları yapıldığı bildirildi.

Yine yangın

Önceki akşam saatlerinde ise ilçenin Çemê Elika (Birlik) Köyü’ne askerler tarafından atılan top atışı sonucu kırsal alanda yangın çıktı. Kırsal alanların tamamını kaplayan ateş, onlarca üzüm bağını küle çevirdi.

Ölüyoruz bir şey yapın!

Telefonla ulaşılan Mehlê Mezrası sakini, yaşanan duruma karşı sessizliğe isyan etti. Sözkonusu yurttaş, kendisini arayan DİHA muhabirine tepkisini ise “Bir şey yapacaksanız yapın yapmayacaksınız bir daha aramayın. Burada insanlar öldürülüyor” sözleriyle gösterdi. Köyün içinde de yangın çıktığı öğrenildi. Köylüler, 5 aylık bebek ve 80 yaşında olan yaşlıların yangın dumanından kaynaklı nefes alamadığını, boğulma tehlikesi ile karşı karşıya olduklarını aktardı.

Katledip fotoğraf çektiler

Binlerce askerle abluka altına alınan Amed’in Licê (Lice) ilçesinde sürdürülen operasyonlara karşı çıkan yurttaşlardan ikisi işkence edilerek katledildi. Öldürülenlerden birinin 4 çocuk babası Erdal Kocakaya (40) ile 24 yaşındaki Mevlüt Kocakaya olduğu öğrenildi. Köylüler, “Çatışma alanına gitmek isteyen yaklaşık 20 kişi arasında bulunan 2 kişi, farklı bir noktaya götürüldü. Daha sonra elbiseleri çıkarıldı. Kafaları suya sokularak işkence edildi. İşkenceden sonra ise öldürdükleri 2 kişinin kafalarına basarak telefonları ile fotoğraf çektiler” dedi.

Cinsel işkence ve ölüm tehditi!

Kerwes Köyü’nün Mehlê Mezrası’nda yaşayananlar 2 kişinin katledilmesi ile sınırlı kalmadı. Leyla Kocakaya, ablası ve eniştesiyle yaptığı telefon görüşmesini paylaşarak, vahşetin boyutunu anlattı. Dün sabah saatlerinde ablasını aradığını belirten Kocakaya, ablasının durumun kötü olduğunu ve konuşamadığını söyleyerek telefonu kapatması üzerine eniştesini aradı. Eniştesinin ise telefonu kapatmış gibi yapıp ancak kapatmaması üzerine ise, Kocakaya, tüm işkence seslerini kaydetti.  Kocakaya, “Askerler bağırarak ‘ateş yakın hepsini ateşe atın, yansınlar’ diyorlardı. Çığlık sesleri geliyordu, kadınlar ve gençler bağırıyorlardı. Çocukların ağlama sesleri geliyordu. Bütün sesleri kaydettim. Seslerden anladığım kadarıyla askerler oradaki herkesi dövüyordu” diye ifade etti. Kocakaya yaşanan cinsel işkenceyi ise, “Kadınları önce ellerinden ters kelepçeleyerek yere yatırmışlar sonra da darp etmişler. Onun dediğine göre kadınların bazılarını da köy ortasında bulunan küçük bir gölet vardır oranın içine sokup çıkarmışlar. Gençlere işkence etmişler. Köy ortasında neredeyse hepsini soyup darp etmişler” dedi. Telefonun kapandığını ve yakınlarına bir daha ulaşamadığını belirten Kocakaya, “Hepsinin gözaltına alındığı söylendi ama hala net bir bilgi yok. Saldırıda yaralananlar var ve aralarında durumu ağır olanlar da var” bilgisini de verdi.

8 kişi serbest

Licê’de 27 Haziran günü evlere düzenlenen baskında gözaltına alınan Mahsun Büyükşahin, İhsan Çaytaş, Kadri Akdoğan, Aysel Tufan, Yusuf Demir, Umut Diri, Serdar Demirhan ve Reşat Taşdemir İlçe Emniyet Müdürlüğü’ndeki işlemlerin ardından İlçe Adliyesi’ne sevk edildi. Savcılık tarafından tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edilen 8 kişi, dün “adli kontrol” şartıyla serbest bırakıldı.Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür