Madımak’tan Licê’ye canlarımızla direneceğiz

Madımak’tan Licê’ye canlarımızla direneceğiz

Madımak’ta 23 yıl önce katledilen 33 can Sivas’ta anıldı. ‘Madımak’ı yakanlar, bugün Cizîr’i, Licê’yi yakanlardır, DAİŞ’i örgütleyenlerdir’diyen onbinler, ‘Karanlığa geçit yok, hesap soracağız’dedi

YÜREKLER HALA YANIYOR

Sivas Madımak’ta 33 Alevi canın yakıldığı vahşetin üzerinden 23 yıl geçti. Dün Sivas ve birçok kentte anmalar yapıldı. Madımak’ın acısı yüreklerde yanmaya devam ederken, Sivas’ta buluşan onbinler, “Madımak’ın ateşi bugün Cizîr’de, Licêyanıyor”dedi

BAKAN VE HAKİM YAPTILAR

Alevi örgütleri ve demokratik yapıların öncülüğündeki anmada, “O gün canlarımızı katledenler bugün DAİŞ’i örgütleyenlerdir”denildi. Devletin yaptığı katliamda rol alanların bugün AKP’de bakan, milletvekili ve AYM’de hakim yapıldığına dikkat çekildi

Dünün yakanları bugünün DAİŞ’i

HDK, HDP, KJK ve birçok kurum, 33 can için anma mesajları yayınladı. Kurumlar, katliamların sürdüğüne dikkat çekerek, “Tüm Türkiye halklarını DAİŞ’leşen iktidara karşı ortak mücadeleye çağırıyoruz”dedi

SÊWAZ / DİHA - Madımak’ta 33 canın katledilişinin 23’üncü yıldönümünde katliamın gerçekleştiği otelin önünde bir araya gelen on binler, “Karanlığa geçit vermeyeceğiz, hesap soracağız” diye haykırdı. Dün sabah saatlerinde kentte gelen on bine yakın kişi, Alibaba Mahallesi’nde bir araya gelerek, katliam yerine doğru yürüyüşe geçti. Yürüyüş sırasında katliamda yaşamını yitirenlerin isimleri anons edilirken, on binler hep bir ağızdan “Yaşıyor” diye karşılık verdi. Madımak’ın müze olması ve katliamı gerçekleştirenlerden hesap sorulmasına dair açılan onlarca pankart ve döviz ile sloganlar eşliğinde gerçekleşen yürüyüş, Sivas Bilim ve Kültür Merkezi’ne dönüştürülen Madımak Oteli’n önünde son buldu. Otelin çevresi polis bariyerleriyle kapatılırken, katliamda yaşamını yitirenlerin yakınlarının dışında kimsenin otelin önüne girmesine izin verilmedi. Aileler katliamın gerçekleştirildiği binanın önüne karanfiller bıraktı. Katliamda katledilen Hasret Gültekin’in katliamda yanan bağlamasını da hatırlatmak için yanmış bir bağlama karanfillerle birlikte alana bırakıldı.

‘Örgütlenerek hesap soracağız’

HDP İzmir Milletvekili Müslüm Doğan, anma yerinde yaptığı açıklamada, 23 yıldır adalet aradıklarını belirterek, “Bu dava sonuçlanmadığı müddetçe vicdanlar rahat etmeyecektir. Dün bu katliamı yapanlar, bugün yine katliam yapmaya devam ediyor. Daha çok örgütlenerek, bizler bu katliamların hesabını soracağız” dedi.

Sivas’tan hesap sorulsaydı...

Daha sonra Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Eşsözcüsü Gülistan Koçyiğit ise Sivas’ın hesabını sormak için bir kez daha alanlarda olduklarını belirterek, hesap sormak için alanlarda olmaya da devam edeceklerini söyledi. Koçyiğit, “Sivas’ın hesabı sorulsaydı, Roboski olmayacaktı, Cizre olmayacaktı. Bu ülkeye elbet adalet gelecek. Adaleti de Sivas’taki, Roboski’deki, Cizre’deki Gezi’deki canların yoldaşları getirecek” dedi. Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Başkanı Gani Alkan ise birlik olup katliamcılardan hesap sorma çağrısı yaptı. Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu Başkanı Hüseyin Mat, hiçbir gücün Alevilerin ve Alevi dostlarını hesap sorma yolundan vazgeçiremeyeceğini ifade etti. Konuşmaların ardından katledilen canlar için semaha duruldu. Anma şehir dışında gelenlere Hızır lokması dağıtılmasıyla sona erdi.

‘Dünü unutursak yarın da katlediliriz’

Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı Doğan Demir ise “Her gün burada diri diri yakılan canlarımızın hesabını sormak için bir tek kişi dahi kalsak buraya gelmeye devam edeceğiz” dedi. Katliamda yakınlarını kaybeden aileler adına ise ablaları Huriye ve Yeşim Özkan’ı kaybeden Hüseyin Özkan konuştu. Özkan, “Madımak 23 yıldır yanıyor. Ondan önce Çorum, Maraş vardı. Asla unutmayacağız. Dünü unutursak yarın yine katledileceğiz” diyerek, bir kez daha katliamı gerçekleştirenleri lanetledi. Özkan, o gün 33 canı katledenlerin sonradan AKP’den milletvekili seçildiğini hatırlatarak, “O gün canlarımızı katledenler bugün DAİŞ’i örgütleyenler olduğunu da unutmayacağız” dedi.

KJK: Katliamcılardan direnişle hesap soruluyor

Sivas Katliamı’nın yıldönümüne ilişkin açıklama yapan KJK Koordinasyonu, “Katliamcı zihniyet bugün de devlet tarafından sürdürülmektedir” dedi. Türkiye tarihinde Alevilere, Kürtlere, Ermenilere, aydınlara, demokratlara ve farklı kesimlere tahammülsüzlüğün ifadesi olarak katliamcı zihniyetin dönem dönem kanlı yüzünü gösterdiğini vurgulayan KJK Koordinasyonu şunları belirtti: “Sivas’ta, aydınlar, yazarlar, sanatçılar ve aleviler yani toplumsal zenginlik hedef alınmıştır. Madımaklar unutulmadığı gibi Cizre, Sur, Gever, Nusaybin, Hezex, Şırnak da unutulmayacaktır. Amed, Suruç, Ankara katliamları da unutulmayacaktır. Katliamcılardan hesap sormak direnişimizin en temel hedefidir.”

HDK: Yok etme politikaları sürüyor

Alevilerle omuz omuza saf tutmaya çağıran HDK Eşsözcüsü Gülistan Kılıç Koçyiğit ile Ertuğrul Kürkçü, 33 cana atfen mesaj yayınladı. Mesajda şunlar ifade edildi “AKP Suriye’de Kürtler ve Alevilere yönelik yok etme harekatlarında yer alan Vahabi-Selefi çetelerinin artıklarını Cizre, Sur, Silopi, Yüksekova ve Nusaybin’deki kirli operasyonlarda istihdam ediyor. Yıkılan kentlerde insan avına çıkan “Esedullah” çetelerinde Orta Asyalı ve Ortadoğulu katillerin istihdam edildiği herkesin bildiği bir sır. Halkların Demokratik Kongresi (HDK) adına, Madımak Katliamı’nın 23. yılında, hakka yürüyen her bir canımızın yakınlarının ve Alevi toplumunun yasını paylaşıyoruz.”

HDP: Yüzleşme olursa acılar kapanır

Halkların Demokratik Partisi (HDP), Madımak Katliamı’nın 23’üncü yıldönümü vesilesiyle yayınladığı mesajda “23 yıl öncesinin utancı bitmedi, Sêwaz’ı unutmuyoruz” diyerek, 23 yıldır katliamın aydınlatılamadığına işaret edildi. Mesajda “Dersim, Koçgiri, Malatya, Ortaca, Maraş, Çorum, Gazi katliamları da aynı zihniyetin sonuçlarıdır. Bu katliamlar, devletin Kürt halkına ve Alevi toplumuna geleneksel bakışından, inkâr ve asimilasyon politikalarından ayrı düşünülemez. Biliyoruz ki, bu katliamlarla ve ‘tekçi’ anlayışla yüzleşme gerçekleşmedikçe, açılmış yaralar kapanmayacak, halkın acılarına ve yasına içten saygı duyulmayacaktır” denilerek, katliamda hayatını kaybedenler bir kez daha anıldı.Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür