Bayram dayanışmadır

Bayram dayanışmadır

İslam alemi bugün Ramazan Bayramı’nı kutluyor. Ülkede bir yandan Saray’ın zulmü ve sömürüsü, bir yandan da tarihi direniş yaşanıyor. Devletin yakıp yıktığı Sûr, Gever, Nisêbîn, Şirnex, Cizîr, Licê, Hezex’in yaralarını dayanışmayla, birlikle, direnişle sarma çağrısı yapıldı

Bu yıl Ramazan Bayramı bir yandan hüzünle, bir yandan da umutla karşılanıyor. Özyönetim bölgelerinde evleri yıkılıp talan edilenler için dayanışma çağrısı yapılırken, halk, özgürlük şehitlerini mezarları başında andı. Bu yıl esnaf ise siftahsız, işçiler sömürüye karşı direnişte

YÜREĞİMİZ YANIK...

Silopiya’da katledilen 3 kadın siyasetçiden Pakize Nayır’ın annesi Behiye Nayır, “Yüreğimiz kırgın, yüreğimiz yanık. Kutlayabileceğimiz bir bayram yok. Bizim bayramımız ancak Kürt halkı özgür olunca olur. Erdoğan ellerini çocuklarımızın üzerinden çeksin”dedi.

ÇADIRLARA GELİN

Şirnex’te evleri yakılıp yıkılan ve Cudi Dağı eteklerinde çadırda yaşayan yurttaşlar, halkı çadırlara çağırdı. Safiye Yıldırım (50), “Yıkılan evlerimizin karşısında oturup bayramı kutlamamızı istiyorlar”derken, Hayat Bilende (42), “Gelin bayramı bu halkla geçirin”dedi.

MUTLAKA KAZANACAĞIZ

Yakılıp yıkılan Sûr, Gever, Nisêbîn, Şirnex, Licê, Cizîr, Hezex için de dayanışma çağrıları yapıldı. “Yıkılan evlerimiz giden canlarımızdan kıymetli değil”diyen Geverli Zeliha Özer, “Çok annenin canı yandı. Ama umutluyuz, mutlaka kazanacağız”dedi.

KONGRA GEL, KCK İnanç Komitesi, DBP, Rojava Kantonları Genel Koordinasyonu ve birçok kurum, tüm Kürdistan halklarını ulusal birliğe, dayanışmaya ve direnişi büyütmeye çağırarak Ramazan Bayramı’nı kutladı

Bayramı yıkılan evlerde geçirecekler

Bu yıl bayramı yıkılıp talan edilen evlerinde geçirecek olan Gever (Yüksekova) halkı, hüzünlü de olsa her şeye rağmen umut ile bayramı karşılayacak. Yıllardır bayramı büyük bir coşku ile kutlayan Gever halkı, bu yıl yakılıp yıkılan evlerinde bayramı geçirecek. Gever’de bayramı kutlayacak bir hava bırakılmamış.

Hamide Akgül yıllardır emek vererek inşa ettiği ve devlet güçlerince yakılan evinde bayramı kutlamayacağını gözyaşları içinde anlatıyor. Hamide, geçen senelerde kutladıkları bayramları şu sözler ile ifade ediyor: “Geçen senelerde sabahları mahalledeki tüm kadınlar camiye gidip bayram namazımızı kılardık. Daha sonra kadınlar ile birlikte tek tek evleri dolaşmaya bayramlaşmaya giderdik. Şimdi ise tüm komşularımız gitti. Camimizi yaktılar. Yıllardır emek verdiğimiz evlerimizi, bahçelerimizi yakıp yıktılar. Eskiden bayram yemeği yapar tüm kolu komşu bir arada yerdik. Tencerelerce yemek yapıyorduk. Ama bu yıl teravih namazlarımızı dahi kılamadık. Komşularımız çevremizde kalmadı.” Reyhan Yaşar (75) da, bu bayramı ‘kara bayram’ olarak nitelendirerek, yaşanan can kayıplarından dolayı üzüntüsünü ifade etti. Zeliha Özer (35) ise yaşadıklarına rağmen umutlarını koruduklarını belirterek, “Evlerimiz canını veren gençlerden daha kıymetli değildi. Birçok annenin canı yandı. İnşallah bir gün kazanacağız” dedi.

‘Gelin bayramı birlikte geçirelim’

Şirnex’teki kuşatma nedeniyle bayramı evleri yerine Bahçelievler Mahallesi ve Afet Konutları’nda kurdukları çadırlarda karşılayan Şirnexli ailelerin tek beklentisi Şirnex’in açılması. 110 ailenin kaldığı çadırlarda bayrama sayılı günler kalmasına rağmen bir hareketlik yaşanmadığı gibi kadınlar, önceki yıllarda yaptıkları bayram hazırlıklarını yapmayacaklarını belirtiyor. Safiye Yıldırım (50), bayramın neşeli topraklarda kutlandığına dikkat çekerek, bu yıl Ramazan Bayramı’nı kutlamayacağını belirterek, “Yüreğimiz parçalanıyor, burası tam Şirnex’in karşısında kurulmuş. Bizim evlerimizi topla tankla yıkıyorlar. Yıkılan evlerimizin karşısında bizim oturup bayramı kutlamamızı istiyorlar. Ama böyle kutlanmaz, bayram neşeli sevinçli topraklarda kutlanır” diye konuştu. Şirnex’in Bahçelievler Mahallesi’nde yıkılan evine her gün dürbünle bakan Hayat Bilen’de (42), bayramın kendileri için bir anlam ifade etmediğini söyledi. Kürdistan’daki halkın ve siyasetçilerin gelip çadırlarda yaşayan aileleri ziyaret etmesini isteyen Mahmut Külter de, “Kendi evinden, mahallesinden çıkmak zorunda kalan binlerce aile var bu köylerde. Gelsinler bayramı bu halkla geçirsinler. Çünkü açılmış yaralarımızı ancak biz sarabiliriz” çağrısında bulundu.

Bu bayram daha çok kenetlenelim

* KCK: İki ortak bayrama engel

Yazılı bir açıklama yapan KCK Halklar ve İnançlar Komitesi, İslam Alemi’nin yeni bir Ramazan Bayramı’na buruk duygular içinde girdiğini belirtti. Komite, “İslam aleminin merkezi coğrafyası Ortadoğu’nun hemen her yerinde DAİŞ ve ortağı Erdoğan, her gün yeni manevi ve maddi kayıplara yol açmaktadır. Bu iki terör ve şiddet odağı, İslam aleminin inancına ve kültürüne göre bayramlarını kutlaması önündeki en büyük engellerdir” dedi.

* Ulusal Birliğe vesile olsun

Ramazan Bayramı’na ilişkin bir açıklama yapan KONGRA GEL Eşbaşkanlığı, “Ramazan Bayramını kutluyor, zor koşullar altında bayramı karşılayan mazlum halkımızın toplumsal dayanışmasına ve ulusal birliğine vesile olmasını diliyoruz” dedi. Kürdistan halkının, kirli savaş koşullarında Ramazan Bayramı’nı karşıladığını kaydeden KONGRA GEL, “Ramazan Bayramı büyük bir fırsattır. Yaşadığımız zorluklar, toplum olarak daha çok kenetlenmemizi ve birliğimizi güçlendirmemizi dayatmaktadır” dedi.

* Rojava Koordinasyonu

Rojava Kantonları Genel Koordinasyonu, Bayramın tüm İslami inanç sahiplerine kutlu olmasını diledi. Açıklamada “Çetelerin devam eden saldırıları nedeniyle Ramazan Bayramı’nı buruk karşılıyoruz. Ramazan Bayramı, özgürlük, demokrasi ve barış bayramıdır. Bayram vesilesi ile İslami inanç sahiplerine bir kez daha sesleniyoruz; Şêx Meqsûd Mahallesi, Efrîn Kantonu ve Şehba bölgesindeki katliamlara karşı duralım” denildi.

* DBP’den bayram mesajı

DBP Eşbaşkanları Sebahat Tuncel ve Kamuran Yüksek de bayram vesilesiyle yayınladıkları yazılı mesajda, “Ramazan Bayramı’nın Kürdistan başta olmak üzere tüm Ortadoğu halklarına, barışa ve huzura vesile olmasını” temennisinde bulundu.Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür