Acımız direniş GEREKÇEMİZ

Acımız direniş GEREKÇEMİZ

HABERT MERKEZİ - Kürdistan’da devam eden soykırım saldırılarından dolayı bayramı buruk karşılayan halk, dün sabah saatlerinden itibaren direniş saflarında yaşamını yitiren çocukların mezarını zyaret etti. Cizîr’de (Cizre) çocuklarının mezarını ziyaret eden aileler Kuran okudu. Direnişte katledilenlerin mezar taşına saldırılması sonucu tahrip edilen mezarlar hala dururken, mezarlara aileler tarafından çiçekler ekilerek sulandı. DTK Eşbaşkanı Leyla Güven ve Cizîr’deki kurumların temsilcileri de mezarlık ziyareti gerçekleştirerek, ailelerin acılarını paylaştı.Gever’de bayramın ilk günü farklı tarihlerde yaşamlarını yitiren HPG, YPG, YPJ savaşçıları ile özyönetim alanlarında yaşamını yitirenlerin mezarları ziyaret edildi. HDP Milletvekilleri Abdullah Zeydan, Selma Irmak ve Gever halkıyla dayanışmak için gelen HDP Riha (Urfa) milletvekilinin yanı sıra HDP, DBP ilçe örgütleri KJA temsilcileri ile binlerce yurttaş şehitliği ziyaret etti. Şirnex’in Hezex ilçesinde yurttaşlar, 44 gün süren soykırım saldırılarında yaşamını yitirenleri, mezarları başında andı. Hezex Şeyh Hesen Mezarlığı önünde kurulan polis noktasına ve sıkı kontrollere rağmen yurttaşlar mezarlıklara akın etti.

İstanbul’da mezarlık ziyareti

İstanbul’un Kanarya, Gazi, Ihlamurkuyu Mahallesi ile Sultanbeyli ilçesinde aileler, özgürlük mücadelelerinde yaşamını yitirenlerin mezarlarını ziyaret etti. Mezarlık ziyaretlerine HDP’li vekiller Garo Paylam, Hüda Kaya, Erdal Ataş ile HDP İl ve ilçe yöneticileri de katıldı.

Mersin'de bayramı mezarlıklarda kutladı

Özgürlük ve demokrasi mücadelesinde yaşamını yitirenlerin aileleri Mersin'in Toroslar ilçesinde bulunan Güneykent Mezarlığı'nı ziyeret etti. HDP Mersin il örgütü ve YAKAYDER öncülüğünde gerçekleşen ziyerette aileler kayıplarını çiçek ve karanfillerle andı.

 ↳Son Güncelleme: 06 Temmuz 2016 17:25

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür