Holdinglerin saklı kasaları

Holdinglerin saklı kasaları

Mehmet AKYOL

Panama Belgeleri... Meğer herkes oradaymış

Panama Belgeleri, genelde kişiler adına kurulan şirketlerle ilgili. Holding gibi kurumlar pek göze batmaz. Türkiye’de iki Holding, özellikle kısa süreli bu tür şirkete sahip olmaları ile dikkat çekiyor.

Panama Belgeleri’nde Koç Holding tarafından kurulan Glynhurst Inc., adlı bir Panama şirketi gözüküyor. 2006 yılında kurulan bu şirket, 2010 yılına kadar aktif, daha sonra 2013 yılında kapanıyor. Tek sahibi olarak Koç Holding, ama Koç Holding’in hiç bir yerinde bu şirketin ismi geçmiyor. Diğer şirketlerin yaptığı gibi Koç Holding de ülke dışındaki bu şirketini kimseye bildirmemiş.

Şirket adres olarak Cenevre’de bir posta kutusu adresi vermiş. Adres ayni zamanda bu şirketin kuruluşuna aracılık eden Fidinam (Geneva) SA danışmanlık şirketinin adresi olarak gözüküyor. Bu şirket, 394 civarında şirketin kuruluşuna aracılık yapmış. Kurulmasına yardım ettiği şirketlerin neredeyse tamamı 2006 yılında kurulmuş, daha önce ve sonra birkaç şirketin kuruluşuna aracılık etmiş. Fidinam (Geneva) SA gene, İsviçre’nin Lugana şehrinde kurulu Fidinam Group adlı Holding’in bir kuruluşu. Vergi ve servet yönetimi üzerinde uzmanlaşmış bir kurum. Kurumun başında ismi pek çok uluslararası dolandırıcılığa karışmış ünlü yatırımcı Tito Tettamenti bulunmakta. Vergi optimizasyonu konusunda haklı bir üne sahip.

Geçen eylül ayında, ‘paralelci’ olduğu iddiası ile hakkında soruşturma açılan, daha sonra kayyum atanan İpek ailesine ait Koza Grubu diğer bir örnek. Kayyum şirket hakkında neler buldu bilemiyoruz, bizim bulduğumuz İngiliz Virjinya Adaları’nda kurulu görülen Ipek International Inc. 2001 yılında kurulmuş ve 2003 yılında kapanmış. Adres olarak İstanbul Sarıyer’de kurulu Haluk Durust Financo SARL gösterilmiş. Aracı firma olarak kabul edilen bu firmanın merkezi gene Cenevre, İsviçre ticari kayıt sicillerine göre 2001 yılında Ahmet Dürüst ve Ahmet Akbaş tarafından kurulmuş ve 2011 yılında kapatılmış. 2002 yılında İsviçre vatandaşı D. Eckert Ahmet Akbaş’ın yerini almış. Haluk Dürüst ayrıca 1987-1990 arası Hüsnü Özyeğin’e ait Finansbank’ın İsviçre şubesinin menajerliğini de yapmış.

Yarın: Ulusoy, Eroğlu aileleriBu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür