Aksaray’dan Virjinya Adaları’na...

Aksaray’dan Virjinya Adaları’na...

Mehmet AKYOL

Panama Belgeleri...

Meğer herkes oradaymış

Colin’s ve Loft marka giyim eşyalarının üreticisi olan Nurettin Eroğlu, Aksaray doğumlu. 1976 yılında İstanbul’a gelerek Mithat Giyim ile konfeksiyon alanına giren Eroğlu, 1983 yılında 5 kardeşi ile birlikte Eroğlu şirketini kurar. 37 farklı ülkede 600 ü aşkın mağazada satılan malları için uluslararası bağlantılar kuran Eroğlu, bu arada vergi sorunlarını halletmek için de vergi cennetlerinde şirket kurmayı da ihmal etmedi.

Eroğlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nurettin Eroğlu’nun İngiliz Virjinya Adaları’nda Sayana Global Assets Limited adlı bir şirketi bulunuyor. 2007 yılında kurulan bu şirket halen aktif değil. Bu şirketin kuruluşunu Gecko Corporate Service Limited yapmış. Nurettin Eroğlu, 7 Ocak 2014 tarihinde gene ayni yerde Anchor International Capital Limited adlı şirketi kurmuş. Şirket şuan aktif durumda. Kuruluşunu gene Gecko Corporate Service yapmış. Eroğlu ismine kayıtlı Bridge International Trade Limited adlı üçüncü şirketin kuruluşu da 2014 yılında bu aracı tarafından yapılmış.

Aslında 2014 yılı Eroğlu için önemli bir yıl olsa gerek. Emlak işine giren Eroğlu AVM yapımından sonra İstanbul Seyrantepe’de 46 bin metrekarelik arazi satın aldıktan sonra, büyükşehir belediyesi bu arazi üzerindeki yapı miktarını önce 46 binden 138 bine, daha sonra 666 bine çıkarmış. 265 milyona satılan arazinin değeri böylelikle beş misli artmış. Şimdi orada Skyland Galatasaray stadının yanında alıcılarını bekliyor. Konutların metrekaresi 3500 dolar. AVM büroları bir kenara bırakırsak, satış bedeli 7 milyara yaklaşmakta.

Taşımacılıkta yeni kuşak

Ulusoy Holding’in 2008 yılında üçe bölünmesi ile Alican Ulusoy, 30 yaşında Ulusoy Uluslararası Yatırım Holding Başkanı oldu. Eğitimini ABD’de tamamlayan genç Ulusoy, bölünmeden önce gelişmeleri takip ederek kendine Hong Kong’ta Empire Trade Limited adlı bir şirketi kurmuş. Ancak Holding’in yurtdışı ofisleri içinde bu şirketin adresi bulunmamakta. Holding kuruluşunun ardından Belçikalı Ziegler Group ile ortaklık kurarak uluslararası alanda daha aktif hale gelmiş. Alican Ulusoy ayrıca Türkiye Futbol Federasyonu’nda Dış İlişkiler İcra Kurulu Başkanı. TFF in 2006 ila 2008 yılları arasında başkanlığını yapan Haluk Ulusoy’un yeğeni. Haluk Ulusoy ayni zamanda Rıza Sarraf’ın patronu olduğu öne sürülen Babek Zancani’nin iş ortağı, birlikte Tacikistan başkenti Duşanbe’de Asya Ekspres Şehirlerarası Otobüs Terminali yapmışlar ve 2013’te işletmeye başlamışlar.Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür