Futbolun Panaması

Futbolun Panaması

Mehmet AKYOL

Panama Belgeleri...

Panama Belgeleri ilk açıklandığında ünlü politikacı ve iş adamlarının yanı sıra ünlü bir futbolcu da listede yerini almıştı, Messi. Büyük paraların döndüğü bu ‘sektörde’ vergi optimizaysonu elbette kaçınılmaz olacaktı. Nitekim ülkemizin iki büyük klubünün başkanlarını bu belegede görmek şaşırtıcı olmadı.

Beşiktaş Klubü’nün eski başkanlarından Serdar Bilgili bunlardan biri. 2009 yılında gene ünlü İngiliz Virjinya Adaları’nda Riverside Yachting S.A. Bilgili adına kurulan bir şirket. İsmine bakarak yat turizmi ile ilgili olduğunu düşünmek mümkün. Serdar Saygılı’nın sahibi olduğu Saygılı Holding’e baktığımızda bu düşünce kuvvetleniyor. Ama bu Holding daha çok eski tarihi binaların restore edilip turizmin ‘hizmetine’ sunmakla meşgul, yat turizmi ile ilgili bir bilgi yok. Benzer şekilde Serdar Saygılı’nın spora yakın ilgisi var, ama yatçılığı konusunda bir bilgi yok.

Riverside Yachting S.A. yasal olarak adı geçen vergi cennetinde kurulmuş ama adres olarak, bu şirketin kurulmasına aracılık eden bir İsviçreli şirketin Cenevre’deki adresi gösterilmiş. Halen aktif olan şirketin tek sahibi olarak Serdar Bilgili görülüyor. Aracılık eden Chartwell Trust Services S.A. ise 216 ayrı şirket ile bağlantılı, anlaşıldığı kadarı ile şirket kurma şirketi!

Galatasaray Klubü eski başkanı Adnan Polat’ın 2011’de yine ayni vergi cennetinde kurduğu Atrium Marketing Ltd. ile ilişkisi ise biraz karışık, hem şirketin hissedarı, hem de sahibi olarak görülmekte. Her ikisi için Türkiye’de iki ayrı adres gösterilmiş. Bu şirketin İsviçreli Cenevre adresli Goektex SA şirketi ile bağlantısı var. 1984 yılında kurulan Goektex görüldüğü kadarı ile pamuk ticareti ile meşgul, 28 ayrı şirketle bağlantısı var.

Ancak İbrahim Polat tarafından kurulan Polat Holding, inşaat, seramik ve turizm alanlarında faaliyet göstermekte. Görüldüğü kadarıyla ilişki durumu karışık.

Yarın: Mehmet Emre ZorluBu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür