Panama belgelerinde ‘Zorlu’ bir kaplan !

Panama belgelerinde ‘Zorlu’ bir kaplan !

Mehmet AKYOL

Panama Belgeleri...

Meğer herkes oradaymış

Zorlu ismi Panama belgelerinde 4 şirket ile birlikte geçmekte. Bunların ikisi doğrudan ailenin iki ferdi Mehmet ve Olgun Zorlu’nun kişisel olarak kurdukları iki şirket. Diğer iki şirket, Zorlu Holding ve bu holdingin çatısı altında ki Zorlu Enerji şirketine ait olanlar.

Zorlu Holding’in sitesinde yer alan bilgilere göre grubun Türkiye dışında üç ayrı şirketi bulunmakta. Malta’da ticari kaydı olan Zorlu International Investments Ltd. 3.12 Milyar İsviçre Frank’ı sermayeye sahip bir şirket. Malta’da kurulu bir şirketin sermayesi neden İsviçre Frank’ı cinsinden bilinmez gibi gözüküyor. Ancak Panama belgelerinde sözü geçen dört şirkete baktığımızda, bu dört şirketin tamamının İsviçre Cenevre kurulu bir şirket aracılığı ile kurulduğu ve adreslerinin bu şirketin adresi olduğunu görüyoruz.

Zorlu Finansal Services PLC te gene Zorlu Holdinge ait sitede adı geçen diğer bir şirket. İrlanda’da ticari kaydı olan bu şirketin sermayesi ise sadece 150 bin ABD doları. Yine aynı, soru; İrlandalı bir şirketin sermayesi neden ABD doları cinsinden. Panama belgelerinde bu sorunun cevabını bulmaya yarayacak bir ipucu yok. Belki ileride Panama belgelerine bezer belgeler yayınlanırsa buralarda bir ipucu bulabiliriz.

Holding belgelerinde Holding’e ait olduğu belirtilen Rosmiks International B.V şirketi 2006 yılında Hollanda’da kurulmuş. Esas işi enerji ve enerji santralleri projelerinin finansmanı. Şirketin sermayesi ise 716 milyon ABD doları.

Şirketin kayıtlarında görülmeyen ancak Panama belgelerinde Zorlu Holding’e ait olduğu görülen Bisset Engineering SA 2006 yılında İngiliz Virjinya adalarında kurulmuş adresi ise Cenevre, şirketin kuruluşuna aracılık etmiş olan Horizon Investemen SA şirketinin adresi. Zorlu’lara ait olan diğer üç şirketin aracı firması ve adresi de ayni şirket ve adres.

Zorlu Enerji gene Virjinya adalarında 2007 yılında kurulan Bundoran Financial Corp. Şirketinin sahibi. 2014 yılına kadar çalışmalarını sürdürmüş. 2010 yılında ayni verilerle kurulan Awistro Investment Inc. Şirketinin sahipleri ise Mehmet Emre Zorlu ve Olgun Zorlu. Bu şirkette varlığını 2014 yılına kadar sürdürmüş.

Şimdi sormayalım diyorum ama şeytan dürtüyor, bir Holding yurtdışında sahip olduğu burada adı verilen 6 şirketin üçünü neden Holding’in resmi belgelerinde ibraz eder, diğer üçünü gizler?

Yarın: Ramsey, MynetBu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür