Çocuklar ve damatlar da Panama belgelerinde

Çocuklar ve damatlar da Panama belgelerinde

Mehmet AKYOL

Panama Belgeleri...

Meğer herkes oradaymış

İpragaz gibi büyük bir şirketi kuran ailenin çocuğu olarak Dünyaya gelen Emre Kurttepeli, zengin ailenin akıllı çocuğu olarak Türkiye’nin ilk İnternet platform olna MyNet’i kurmuş. 2009 yılında yine Virjinya adalarında Leroy Business Services Limited’I kurmuş. Halen aktif olan şirketine kuruculuk yapan ise İsviçre Cenevre’de kurulu Est SA. Bu şirketin ise tam 564 şirket ile bağlantısı var. Baba Yücel Kurtdereli 2002 yılında Carmecu Business Corp. şirketini kurmuş, Yine Virjinya adalarında kayıtlı olan bu şirketin kuruculuğu Cenevre’de ki Fidinam SA yapmış. Fidinam aralarında pek çok Türkiyelinin olduğu 394 şirket ile ilintili. Baba Kurttepeli 2011 yılında şirketi, The Marmara otelinin sahibi ailenin gelini Emre Kurttepeli’nin kızkardeşi Güldem’e devretmiş.

Koçların damadı İnan Kıraç uzun yıllar Koç şirketlerinde çalıştıktan sonra 1998 yılında Kıraça Holding’i kurdu. Otomobil yedek parça işleri için kurduğu Karsan gibi sekiz şirket bu holding çatısı altında birleşmiş. Sahibi olduğu Montaigne Holding LTD İngiliz Virjinya adalarında kayıtlı. Şirketin kuruluşu 2004 yılında ABD merkezli Josef Solomon Management LLC tarafından yapılmış. Bu şirketin Panam belgelerinde 54 şirketle daha bağlantısı görülmekte. Faaliyetlerini bu yılın Nisan ayı sonunda sona erdirmiş. Kıraç’ın sahip olduğu ikinci şirket ise Şubat 2012’de kurulan Bishopsgate Corp şirketi ise halen aktif. İlginç olan bu şirketin Birleşik Arap Emirliklerinde kurulduğu. Şirketin, Kıraç’ın yanı sıra dört adı bilinmeyen ortağı var. Kuruluşu yapan Hermes Global Service ise, bu şirketin yanısıra 91 ayrı şirketle bağlantısı bulunmakta.

Bitirirken...

Bu diziye başlarken, Panam belgelerinin Dünyada büyük bir yankı uyandırdığını, pek çok ülkede büyük davaların açılmasına neden olduğunu belirtmiştik. Türkiye’de ise hala yaprak kımıldamıyor. Cumhuriye gazetesi bu suskunluğa karşı ilk tepki olarak belgeleri yayınladı. Bu dizi ile bizde bunu sürüdürmeye çalıştık. Birilerini suçlamak diye bir amacımız yok, sadace suçluların cezasız kalmasını istemiyoruz, bu nedenle Panama belgelerinin unutulmasına izin vermek istemiyoruz.Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür