Mardin’den büyük sürgün

Mardin’den büyük sürgün

Hüseyin AYKOL

Mardin E Tipi Cezaevi’nde kalmakta olan 20 kişi, Ege’deki cezaevlerine sürgün edildi. Bandırma 1 nolu T Tipi Cezaevi’ne; İrfan Solmaz, Mikail Gözek, Sedat Altunay, Nurullah Kalkan, Mahsum Baday, Adil Kıpçak... Bandırma 2 nolu T Tipi Cezaevi’ne; Vedat Demir, Ruşen Okumuş, Tarkan Acet, Mustafa Tekin, İnan Söylemez, Dilgeş Malgaz... Balıkesir-Kepsut L Tipi Cezaevi’ne; Cebeli Bingöl, Ferdi Aydın, Osman Padır, Yusuf Birkan, Fevzi Dönmüş, Yavuz Akan... İzmir-Kırıklar 2 nolu F Tipi’ne; Mehmet Oral, Mithat Yılmaz...

KCK adı altında 2009 yılında gerçekleştirilen siyasi soykırım davasında tutuklanan ve 5 ay Urfa E Tipi Cezaevi’nde kalan Mehmet Çağlayan, bu kez de inşaatlarda çalışmak için gittiği Manisa’da tutuklandı. Meğerse 2009’daki dosyasından, 4 yıl 2 ay hapis cezası verilmiş ve bu da Yargıtay tarafından onaylanmış. GBT üzerinden tutuklanan Mehmet Çağlayan, önce Manisa E Tipi Cezaevi’ne, sonra da Manisa T Tipi Cezaevi’ne konuldu. Burada 10 kişilik odalarda, 22 kişi kalıyorlar. Çağlayan’ın memleketine sevk isteği, söz konusu cezaevleri dolu, denilerek reddediliyor.

F Tipi cezaevlerine karşı başlatılan açlık grevi ve ölüm oruçları ardından 22 Ocak 2007 günü Adalet Bakanlığı’nın 45/1 nolu genelgesi yayınlandı. Bu genelge tutsaklara 10 kişiyle 10 saat sohbet hakkı veriyordu. Dahası bunun şimdilik olduğu ve en kısa zamanda 20 saate çıkarılacağı söyleniyordu. Oysa bu hakkın 10 saatlik hali bile, “yer yok, personel yetersiz” gibi bahanelerle doğru dürüst uygulanmadı. Hem bu yüzden, hem de yayınlara getirilen yasaklar, kitaplara getirilen sınırlamalar yüzünden, ara verilen direnişe yeniden başlandığı, Edirne F Tipi Cezaevi’nde bulunan Musa Kurt tarafından belirtiliyor.

Erzurum H Tipi Cezaevi’nden sürgün edilen İbragimov Vezir Abbasoviç, Ümit Doğan, Adem Arslan ve Orhan Şahin, Edirne F Tipi Cezaevi’ne ulaşmış bulunuyorlar.

Trabzon E Tipi Cezaevi’nde bulunan Vedat Ekmen, İsmet Koluman, Hasan Acar, 23 Haziran 2016 günü sürgün edildiler; ancak nereye gönderildikleri bilinmiyor. Trabzon’da avukat görüşü, sadece bir kişiyle yapılabiliyormuş. Avukatın her kişi için ayrı günlerde gelmesi gibi bir zorluk çıkarmanın anlamı ne olabilir ki?

Tokat-Çamlıbel T Tipi Cezaevi’nde bulunan Rıdvan Yusufoğlu, Rize-Kalkandere L Tipi Cezaevi’ne sürgün olduğunu haber vermek üzere bana yazdığı ilk üç mektubuna el konulmuş. Bu arada, Cahit Çelik’in ona gönderdiği kitap verilmediği gibi, Cahit Çelik’in adresi de verilmediği için ona teşekkür edememiş.

Kırıklar 1 nolu F Tipi Cezaevi’nde bulunan Rojhilatlı Behruz Şorai ve Rojavalı Riyad Ehmed Hesen, 15 Haziran 2016 günü Şakran 4 nolu T Tipi Cezaevi’ne sürgün edildiler. ‘Yabancı’ların orada toplanacağı söyleniyor.

Bayburt M Tipi Cezaevi’nde bulunan Hayrettin Bayram, Bandırma 2 nolu T Tipi Cezaevi’ne; Ali Emirhani, Balıkesir-Kepsut L Tipi Cezaevi’ne sürgün edildiler. Arkadaşlarının dikkatine!

Nusret Yıldırım, Yahya İdin, Süleyman Alğan, Şerif Güngen, 20 Mayıs 2016 günü Bitlis E Tipi Cezaevi’ne sürgün edildiler. Orada başka siyasi tutsak olmadığı için zor günler geçirdiler. 23 Haziran 2016 gününden itibaren Siirt E Tipi Cezaevi’ndeler.

Van M Tipi Cezaevi’nden 6 kadın mahpusun Oltu T Tipi Cezaevi’ne sürgün edildiğini daha önce yazmıştık. Şimdi buraya Şırnak T Tipi Cezaevi’nde bulunan Bahar Yücekaya ve Suzan Aksu da sürgün edilmiş.

Diyarbakır D Tipi Cezaevi’nde bulunan Halis Tekin, tedavisi bitmeden -bir ay önce- Mardin E Tipi Cezaevi’ne sürgün edildi. Arkadaşlarının dikkatine!

Tokat T Tipi Cezaevi’nde bulunan Vahit Ufuk Yüksel, 21 Haziran 2016 günü Silivri 9 nolu Kapalı Cezaevi’ne sürgün edildi. Okurumuz böylece 4 cezaevi görmüş oldu. Bakalım, bundan sonra ne olacak?

Tekirdağ 1 nolu F Tipi Cezaevi’nde bulunan Nuri Akbulut, “Yaşam Gülleri” isimli kitabı Kürtçeye çevirdi ve Gebze M Tipi Cezaevi’ne göndermek istedi. Ancak çalışmasına cezaevi idaresince el konuldu. Nuri Akbulut, annesinin vefatı nedeniyle kendisine gönderilen başsağlığı dilekleri için teşekkür ediyor.

Yaklaşık iki ay önce İstanbul’da tutuklanan Hakan Okşaklı’nın hangi cezaevinde olduğu merak ediliyor.

Okunmuş kitaplarınızdan gönderebileceğiniz dört adres vereyim:

M. Berrin Bostan / C Tipi Cezaevi / 8. Koğuş / Tarsus - MERSİN

Rojbin Kırdar / T Tipi Cezaevi / C-2 / Oltu - ERZURUM

Hebat Aydemir / T Tipi Cezaevi / Üçpınar - MANİSA

Özlem Alcan / E Tipi Cezaevi / MALATYA

Razaman Bayramı’mızı kutlayanlara teşekkürler. Bu kutlamalardan en hoşu 24 yıldır cezaevinde bulunan Ahmet Taş’ın Kürtçe öykülerinin bulunduğu “Kevirê namûsê” isimli kitabı oldu. Kendisine ve kitabı yayınlayan Ar yayınevine teşekkürler...

MEKTUBU GELENLER:

M. Berrin Bostan - Tarsus C Tipi Cezaevi
Özlem Alcan - Malatya E Tipi Cezaevi
Denis C. Moiceanu - Bakırköy Kadın Cezaevi
Sinan Baydar - Alanya L Tipi Cezaevi
İrfan Solmaz - Bandırma 1 nolu T Tipi Cezaevi
Mustafa Ağcakaya - Bandırma 2 nolu T Tipi Cezaevi
Rıdvan Kılıç - Bayburt M Tipi Cezaevi
Ümit Doğan - Edirne F Tipi Cezaevi
Musa Kurt - Edirne F Tipi Cezaevi
Emrah Özden - Erzurum H Tipi Cezaevi
Abdülkerim Aktaş - G. Antep H Tipi Cezaevi
Kasım Sözen - Gümüşhane E Tipi Cezaevi
Rıdvan Yusufoğlu - Kalkandere L Tipi Cezaevi
Nihat Demirtaş - Kalkandere L Tipi Cezaevi
Metin Aydemir - Kartal H Tipi Cezaevi
Ebedin Abi - Kırıkkale F Tipi Cezaevi
Kenan Karavil - Kırıkkale F Tipi Cezaevi
Hebat Aydemir - Manisa T Tipi Cezaevi
Halis Tekin - Mardin E Tipi Cezaevi
Fırat Arzu - Mardin E Tipi Cezaevi
Rojbin Kırdar - Oltu T Tipi Cezaevi
M. Nuri Güneş - Selim K1 Tipi Cezaevi
Nusret Yıldırım - Siirt E Tipi Cezaevi
Nevzat Çapkın - Siverek T Tipi Cezaevi
Nasrullah Kuran - Silivri 9 nolu Cezaevi
Vahit Ufuk Yüksel - Silivri 9 nolu Cezaevi
Ahmet Taş - Şakran 2 nolu T Tipi Cezaevi
Behruz Şorai - Şakran 4 nolu T Tipi Cezaevi
Ahmet Oral - Tekirdağ 1 nolu F Tipi Cezaevi
Hıdır Ardin - Tekirdağ 1 nolu F Tipi Cezaevi
Nuri Akbulut - Tekirdağ 1 nolu F Tipi Cezaevi
M. Özkan Şahin - Tekirdağ 1 nolu F Tipi Cezaevi
Eyyüp Yaşar - Trabzon E Tipi Cezaevi
Orhan Yüzal - Trabzon E Tipi Cezaevi
Seyit Oktay - Van E Tipi CezaeviBu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür