Licê'den sonuç alamayan devlet şimdi Farqin'!e saldırdı; SİZE ZAFER YOK

Licê'den sonuç alamayan devlet şimdi Farqin'!e saldırdı; SİZE ZAFER YOK

Licê merkezli operasyonlarda bütün işkenceler ve katliamlara rağmen başarı sağlayamayan TSK, Farqîn'de operasyon başlattı. Sokağı çıkma yasağı ilan edilen 20'den fazla köy ve mezradan patlama sesleri geliyor

AMED - TSK, Amed kırsalında Licê merkezli başlattığı operasyonların ardından şimdi de Farqîn (Silvan) kırsalında operasyon başlattı, 5 kişi katledildi. İlçede 20’den fazla köy ve mezrayı kapsayan alanda ilan edilen sokağa çıkma yasağıyla birlikte bazı köylerde şiddetli patlama sesleri duyulmaya başlandı. 5 yurttaşın gözaltına alındığı Malaelîkê Köyü’nde silah sesleri duyulurken, bölge geneline ise Malabadi Karakolu’ndan havan topları atılıyor. Operasyonlar sırasında askerlerin kendi aralarında “Köyleri yakacağız” gibi konuşmalar yaptığı da belirtildi.

Hedef Kazandağı

Operasyon, Diyarbakır Valiliği’nden yapılan açıklamanın ardından başladı. Açıklamada, ilçenin Kazandağı bölgesini kapsayan Kelovan Tepe, Hizin Tepe, Medevir Tepe, Çatak Mahallesi, Çatakköprü bucağı, Cevzala Tepe arasında kalan bölgede operasyon düzenleneceği duyuruldu. Operasyon kapsamında, Taşpınar, Çiğdemli, Demirkuyu, Kazandağı, Bahçe, Eskiocak, Çatakköprü mahallelerinde yasak başladı.

Ev baskınları

Yasakla birlikte 20’den fazla köy ve mezraya giriş çıkışlar yasaklanırken, bazı köylerde ev baskınları başladı. Son bir haftadır sık sık Malabadi Karakolu’ndan atılan top ve havan atışlarıyla yüzlerce dönümlük ormanlık alanın yakıldığı bölgede bulunan Dêrika Hemê Reşo, Malaelîkê, Dêrikamiqûrê, Siltêniyê, Xapa, Cîcika, Şevlera, Malabadê, Ferhend, Kanîsipî, Herşen, Taxikê, Kurbeyt, Baxçe, Sextê, Huseynka, Beynat, Tîrkevank, Mistika, Başimt köy ve mezralarında ilan edilen yasakla birlikte askeri operasyon başlatıldı. Yasağın hemen ardından Derîka Hemê Reşo Köyü yakınlarından silah seslerinin yükseldiği öğrenildi. Yerel kaynaklar, yasak başlamadan önce Amed ve Êlih’ten (Batman) askerlerin onlarca zırhlı araçla bölgeye getirip konuşlandırıldığını ve bazı köylerde ev baskınlarının yapıldığını bildirdi.

Yurttaşlara engel

Sokağa çıkma yasağının başlamasının ardından,  çatışma yaşanan Dêrika Hemê Reşo Köyü’ne gitmek isteyen yurttaşlar engellendi. Yasak kapsamına alınan bölgelerin dışına kadar taşan bu operasyonlar sonucu Dêrika Hemê Reşo (Düzalan) mahallesi-köyü kırsalında da çatışma yaşandı. Farqîn ilçe merkezinden bindikleri araçlarla silah seslerinin yükseldiği alana gitmek üzere yola çıkan çok sayıda yurttaş, Qeremûs ve Zorava köylerinde askerler tarafından durduruldu. Yurttaşların geçişine izin vermeyen askerler, köye gitmeleri durumunda gözaltına alınacakları tehdidinde bulundu.

5 kişi yaşamını yitirdi

Farqîn’in Dêrika Hemê Reşo Köyü yakınlarındaki askeri operasyonda yaşamını yitiren 5 kişinin cenazesi Amed’e getirildi. Yaşamını yitirenlerin HPG’li olduğu  iddia edildi.

 Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür