Meydan boş değil!

Meydan boş değil!

DEMOKRATİK DİRENİŞ HAKTIR Saray ve AKP, halkların ortak tutumuyla boşa çıkarılan darbe girişimini diktatörlük için lütuf ve fırsat olarak görüyor. Sivil faşist unsurları sokağa salan AKP, Kürt, Alevi ve devrimci-demokratik güçlerin yoğun yaşadığı mahallelere bu çeteleri salıyor, camileri AKP büroları gibi kullanıyor.

DAİŞ KAZANMIŞ GİBİ!.. Sokakta terör estiren, DAİŞ’in kitle ayağına dönüşen sivil çetelere karşı, halklar “Meydan boş değil”diyor. Polis nezaretinde İstanbul Gazi Mahallesi, Okmeydanı, Ankara Tuzluçayır, Altındağ ve Antakya’da ‘tekbir’getirerek halka saldıran DAİŞ unsurları ortak direnişle püskürtüldü.

HABER MERKEZİ - Başbakan Yıldırım’ın ilan ettiği “Demokrasi Bayramı” ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sokakalara çağırdığı sivil çeteler “Demokrasi Bayramı”nı faşist, ırkçı saldırılar ve provokasyonlarla kutlamaya devam ediyor. İstanbul’da sokağa çıkan gruplar, sol, sosyalist, alevi ve Kürtlerin yoğun yaşadığı Gazi Mahallesi’ne yürüdü. Zırhlı polis araçları eşliğinde yürüyüşe geçen gruplar, burada halka saldırdı. Grupların mahalleliye saldırmasına polisler de gaz fişekleri ile eşlik etti. Gazi Mahallesi’nde toplanan geçler ve mahalle halkı da saldırıya mahallede barikat kurarak, direnişle karşılık verdi. AKP’li gruplar mahalleden çıkmak zorunda kalırken, AKP’lilere ait beş araç ateşe verildi. Gençler ile polisler arasında yaşanan çatışmalar geç saatlere kadar devam etti. Okmeydanı ve Küçükarmutlu’da da saldırı yapılmak istendi. Moda’da da sivil çeteci bir grup içki içtikleri ve açık giyindikleri bahanesiyle  bir gruba saldırdı. Sokağa çıkan gruplar Sarıyer’e bağlı Küçükarmutlu Mahallesi’ne de saldırma girişiminde bulundu. Halkın faişst gruplara karşı sokağa çıkmasıyla sivil çeteler mahalleden çekildi. Öte yandan İstiklal Caddesi’nde de tekbir getirerek sokağa çıkan bir grup, “Kafası kesilen askerler için de tepki gösterin” diyen bir kadına saldırarak linç etmek istedi. Yanında çocuğu da bulunan kadın, grup tarafından darp edildi.

Mahalleden çekildiler

Başbakan ve Cumhurbaşkanının çağrısıyla sokağa çıkan çeteci gruplar Antakya Armutlu’da saldırı gerçekleştirmek istedi ancak başarılı olamadılar. Antakya Köprübaşı’nda AKP’nin kutlamaları sonrası gerici-faşist güruhlar araç konvoyu halinde Sümerler ve Armutlu mahallelerinden geçiş yaptı. Grup konvoyla Armutlu Mahallesi’nde birkaç tur attı. Bunun üzerine mahalleli sokağa inerek, “Faşizme karşı omuz omuza” sloganlarıyla Uğur Mumcu Bulvarı’na yürüdü. Gerici grup yürüyüş ve toplanan kitle üzerine Armutlu’dan çekilmek zorunda çekildi.Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür