'Türkiye IŞİD'LEŞİYOR'

'Türkiye IŞİD'LEŞİYOR'

KCK Yürütme Konseyi Üyesi Mustafa KArasu, darbe girişimini ve AKP'nin planlarını değerlendirdi.

1- Darbe girişimini esas gücünü oluşturanlar Feytullahçılar değil Neo-ulusalcılardır.

2- Feytullahçı iddiası toplumsal desteği arttırma ve ittifakları gnişletme amaçlıdır.

3- Birinci darbe mekaniği AKP'nin Kürt halkına ilan ettiği savaşla devreye girdi.

4- İkinci darbe mekaniği, Erdağan, askerleri Kürt kentlerine sürünce harekete geçti.

5- Savaş içinde güçlenen Neo-ulusalcılar,"Biz savaştık siyesetide biz yaparız" dedi.

6- Bu darbeyle AKP çevresindeki mezhepçi milliyetçi eğilimler Türk IŞİD'ne evrildi.

7- Ordunun yerine polis alternatif ordu haline getirilecek, Türkiye polis devleti olacak.

8- Erdoğan, darbe girişimini fırsat görerek Kürtlere ve demokratik güçlere saldıracak.

9- Kürt halkı ve demokrasi güçleri saldırıya hazılıklı olmalı; acilen blok oluşturulmalı.

10- Darbelerin zemini ancak Kürt sorununun çözümü ve demokratikleşmeyle kurtulur.

HABER MERKEZİ - KCK Yürütme Konseyi Üyesi Mustafa Karasu, darbe girişimini fırsata çevirmek isteyen Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Türkiye’yi IŞİD’leştirmek istediğine dikkat çekti.

Mustafa Karasu, Almanya’da yayınlanan Yeni Özgür Politika gazetesinin dünkü sayısında yayınlanan yazısında Erdoğan’ın darbe girişiminin ardından planlarını değerlendirdi. Karasu, Erdoğan ve AKP yetkililerinin iddia ettikleri gibi darbeyi Fethullahçıların değil Neo-ulusalcıların düzenlendiğini belirterek şöyle dedi: “Her şeyden önce bu darbe girişiminin Fethullahçılar tarafından yapıldığı doğru değildir... ‘Fethullahçılar darbe yaptı’ denilerek hem Fethullahçıların üzerine daha fazla gitme imkanı yaratılmakta hem de darbecileri Fethullahçı gösterip çeşitli destekler almak ve toplumsal meşruiyetini güçlendirerek darbe girişiminde bulunanlar ve çevresi daha fazla ezilmek istenmektedir. Ordunun içinde darbe yapacak Fethullahçı bir kesim yoktur.”

Saldırılarını sürdürecekler

Neo-ulusalcı güçlerin “Kürtlere karşı biz savaşıyoruz, o zaman Türkiye’nin geleceğini de biz belirleriz” yaklaşımı ile darbe girişiminde bulunduklarına dikkat çeken Karasu, darbecilerin başarısız olmalarının ardından AKP ve müttefiklerinin kendilerini “demokrat” göstererek Kürt ve demokrasi güçlerine karşı konumlarını güçlendirmeye çalıştığını ifade etti. AKP ile müttefikleri MHP ve şovenist ulusalcıların Kürtlere ve demokrasi güçlerine karşı saldırganlığını daha da artıracağı uyarısında bulunan Karasu şöyle dedi: “AKP çevresindeki mezhepçi milliyetçi eğilimlerin radikalleşerek Türk IŞİD’i biçiminde ortaya çıkması durumu yaşanacaktır. Zaten Osmanlı Ocakları, bu eğilimi ortaya koymuştur... Bu darbe girişimi sırasında sokağa çıktığı söylenen kitlelerin önemli bir bölümü, bu tür topluluklardan oluşmuştur... Kürt halkının özgürlük kuvvetleri ve demokrasi güçleri kendilerini böyle bir saldırıya karşı hazırlamalıdır.”

Demokrasi bloku oluşmalı

Erdoğan ve Saray gladyosunun IŞİD’in Türkiye versiyonunu kurumlaştırmak istediklerini ifade eden Karasu, “Erdoğan bu darbe girişimini bu doğrultuda yapacağı hazırlıklar ve atacağı adımlar için bir fırsat olarak değerlendirecektir. Zaten polis içinde mezhepçi milliyetçi bir yapılanma ortaya çıkarmıştır. Bu darbe girişiminde bunların oynadığı rolü görerek bu yapılanmayı daha da geliştirip güçlendirecektir. Türkiye, bir polis devleti olacaktır. Silah ve vuruş gücü güç haline getirilecektir” dedi. Mustafa Karasu, Saray’ın Türkiye’yi DAİŞ’leştirmesine karşı demokrasi bloku yaratılıp demokrasi mücadelesi yürütülmesiyle birlikte AKP faşizminin safdışı edilebileceğine dikkat çekerek, “Darbelerin zemini ancak Kürt sorununun çözümü ve demokratikleşmeyle kurutulur” dedi.

 ↳Son Güncelleme: 20 Temmuz 2016 12:19

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür