İzin genelgesi geri çekilmeli

İzin genelgesi geri çekilmeli

ANKARA - Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Yürütme Kurulu, darbe girişiminin ardından kamu emekçilerinin yıllık izinlerinin iptal edilmesini kınadı. KESK, darbecilere yönelik izlenecek sürecin yasal ve anayasal düzlemde gerçekleşmesi ve mevcut zeminin antidemokratik uygulamalara gerekçe yapılmamasının önemli olduğunu vurgulayarak “Madem ki, darbeciler demokrasiyi askıya almak ve sıkıyönetimi hayata geçirmek istiyordu o halde her zamankinden daha fazla demokratik ilkelerin esas alınmasına ve olağan demokratik bir sürece ihtiyaç vardır” diye belirtti.

Mevcut yasaların askıya alınması bu defa da siyasi iktidarın fiili sıkıyönetim uyguladığını düşündürmekte olduğunu belirten KESK, “Bunun son örneği 18 Temmuz 2016 tarih ve 2016/16 sayılı, tüm kamu emekçilerinin ikinci bir emre kadar yıllık izinlerinin kaldırıldığına dair Başbakanlık genelgesidir” dedi.

‘KESK üyelerinin iş güvencesi fiilen kaldırıldı’

Öte yandan, BES, üye ve yöneticilerine yönelik yürütülen AKP baskılarına tepki göstererek, AKP’nin kendisi gibi düşünmeyen herkesi tasfiye ettiğine dikkat çekti. Büro Emekçileri Sendikası (BES), İzmir Şube Başkanları Ramis Sağlam’ın sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek memuriyetten men edilmesine tepki gösterdi. Konuya ilişkin BES Genel Merkezinde basın açıklaması yapan BES Genel Başkanı Fikret Aslan, özellikle Pirsûs’ta (Suruç) yaşanan katliamın yıl dönümü vesilesiyle Pirsûs ve Ankara katliamlarına dikkat çekerek, katliamların Türkiye tarihinin en kanlı katliamları olduğunu belirtti. Aslan katliamlarda hayatını kaybedenleri yaşatma sorumluluklarına dikkat çekti.

Özellikle 20 Temmuz tarihinden sonra yaşanan gelişmelere dikkat çeken ve 7 Haziran halk iradesinin boşa çıkarıldığını anımsatan Aslan, “AKP’nin ilk söylemlerinden birisi kamu emekçilerinin iş güvencesini ortadan kaldırması olmuştur. Anayasal bir hak olan iş güvencesinin tartışmaya açılması, çıkartılan başkanlık genelgesi izlenmiş, özellikle KESK üyesi ve kamu emekçilerine yönelik bir cadı avı başlatılmış, fiilen KESK üyelerinin iş güvencesi kaldırılmıştır” dedi.↳Son Güncelleme: 21 Temmuz 2016 10:42

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür