CÖZÜM OHAL DEĞİL

CÖZÜM OHAL DEĞİL

AKP ve Saray, cuntacıların askeri darbe girişiminin başarılı olması halinde uygulayacakları yöntemi kendisi uyguluyor. Kürdistan’da fiilen uygulanan OHAL, Türkiye geneline yayıldı; tüm temel haklar askıda

DARBE OLSAYDI OHAL OLURDU! AKP ve Erdoğan, darbe kurumu MGK toplantısı sonrası tüm Türkiye’de OHAL ilan etti. Erdoğan’ın her fırsatta Kürdistan’da kaldırmakla övündüğü OHAL’in amacı tüm demokrasi güçlerini, Kürtleri, Alevileri bastırma ve diktatörlüğe geçme olarak yorumlanıyor.

DİKTATÖRLÜĞÜN OHAL’LERİ  Cuntacıların darbe girişimini damokrasi değil diktatörlük için fırsat olarak gören AKP ve Saray’ın OHAL’le sokağı DAİŞ unsurlarına devredeceği belirtiliyor. Meclis’ten AKP ve MHP oylarıyla kabul edilen OHAL’le yaşam hakkı dahil tüm temel insan haklar askıya alınıyor

HABER MERKEZİ - Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, diktatörlük rejimini korumak için her fırsatta Kürdistan’da kaldırmakla övündüğü OHAL’e sarıldı. Kürdistan’da 15 yıl boyunca uygulanan OHAL Türkiye’nin hiçbir sorununa çözümü olmadı, aksine OHAL ilan edenler ve uygulayanlar teker teker siyaset sahnesinden silindi.

TSK içindeki cuntanın başarısız darbe girişiminin ardından tüm Türkiye’de OHAL ilan eden Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Türk usulü başkanlık sistemi olarak adlandırılan ve “tek adam”, “tek parti”, “tek mezhep” şeklinde tanımlanan “yeni Türkiye rejimi” için ajandasındaki planlarını adım adım uygulamaya koyuyor. “Başkomutanım” diyerek adate tüm Türkiye’yi OHAL Valisi gibi yönetmek isteyen Erdoğan, OHAL ile demokrasinin askıya alınmadığını ilan etse de hükümetin çıkaracağı Kanun Hükmünde Kararnamelerle baskı ve yasaklar önümüzdeki günlerde birer birer uygulamaya konulacak.

Cuntanın yapacağını yapıyor

Cuntacıların başarılı olması halende uygulayacakları yöntemleri tek tek uygulamaya başlayan Erdoğan, “terör örgütü” olarak tanımdığı Gülen Cemati taraftarlarının bertaraf edilebilmesi için OHAL ilan edildiğini ileri sürse de uygulamada devlet kurumlarında Gülen taraftarlarının yanı sıra AKP’ye muhalif olan demokrasi güçlerini bütünüyle tasfiye etmeyi amaçlıyor. Demokratik sendikalara üye olan binlerce kamu çalışanın iş günvenceleri de tehlike altında bulunuyor. Erdoğan OHAL ile birlikte Kürt sorununu barışcıl çözümünü isteyen ve bu doğrultuda Kürt halkı ile birlikte demokrasi ve barış mücadelesi veren Türkiye’deki çevreleri de susturmayı hedefliyor.

Sokakları işgal ediyorlar

Erdoğan OHAL’in demokrasiye, hukuka, özgürlüklere karşı olmadığını iddia etse de darbeye karşı sokaklara çıkan kesimlerin linç girişimleri, Alevi mahallelerine yönelik saldırı ve tacizleri ile sokakların DAİŞ’çi paramiliter güçlere teslim ederek, kendisine karşı gelişebilecek olası kamuoyu tepkisini bastırmanın da tedbirlerini alıyor. OHAL’i “yurttaşların hak ve özgürlüklerine yönelik tehdidi ortadan kaldırmak için gereken adımları en etkin ve hızlı şekilde atabilmek” için ilan ettiklerini ileri süren Erdoğan, CHP ve MHP’yi de yedeğine alarak 2023 yılına kadar iktidarda kalabileceği koşulları hızla hazırlamaya çalışıyor.

Polis devleti kurdu

İçinde cuntalar barındıran TSK’nin komuta kademesini de darbe kalkışmasını kullanarak etkisiz hale getiren Erdoğan, kendisine bağlı polis devleti kurdu. Oluşturduğu polis devleti ile iktidarını güvenceye almaya çalıyan Erdoğan, darbeye karşı tüm toplumun tepki gösterdiğini görmezden gelerek, demokrasi güçlerini ise şu sözlerle tehdit ediyor: “Aldığımız bu kararı eleştirmeye hakları yoktur. Sadece gölge edilmesin yeter.” 

Türkiye KHK’lerle yönetilecek

Anayasa’nın 119 ve 120’inci maddelerine göre uygulanan OHAL, Cumhurbaşkanı başkanlığında toplanan Milli Güvenlik Kurulu’nun tavsiye kararı alması ve ardından Bakanlar Kurulu’nun karar vermesi sonucu ülkenin “Bir veya birden fazla bölgesinde veya tamamında süresi altı ayı geçmemek üzere” uygulamaya konulan bir baskı rejimidir.

OHAL’in uygulanması için önce karar Resmi Gazete’de yayımlanır ve Meclis’in onayına sunulur. Meclis, OHAL süresini değiştirebilir. Bakanlar Kurulu’nun istemi üzerine, her defasında dört ayı geçmemek üzere, süreyi uzatabilir veya OHAL’i kaldırabilir. Kısaca OHAL’i şöyle tanımlamak mümkün: Demokrasi askıya alınır. Demokratik hak ve hürriyetler yasaklanır. Ülke Cumhurbaşkanı başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu’nun alacağı Kanun Hükmünde Kararnameler (KHK) ile yönetilir. KHK’ler hiçbir şekilde Anayasa Mahkamesi tarafından iptal edilemez. Bakanlar Kurulu OHAL’i kaldırma kararı vermeden önce Milli Güvenlik Kurulu’nun görüşünü alır. OHAL kararının hangi sebeplerle alındığı, bölgesi ve süresi, Türkiye radyo ve televizyonuyla ve Bakanlar Kurulunca gerekli görülen hallerde diğer araçlarla ilan edilir.

İnsan hakları askıya alındı

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, OHAL boyunca Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin (AİHS) askıya alındığını açıkladı. Kurtulmuş, “OHAL’i en fazla 1.5 ay içerisinde bitirmek istiyoruz” derken, “Kesinlikle sokağa çıkma yasağı öngörmüyoruz. Günlük hayatı etkileyecek bir uygulama olmayacak” iddiasında bulundu. AİHS’nin 15. maddinin askıya alınmasıyla birlikte Türkiye, gözaltında kayıplar, işkence, yargısız insan gibi hukuksuz uygulamalardan dolayı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde yargılanamayacak, bu uygulamalara maruz kalan kişilere ise, tazminet ödemeyecek.  

OHAL yasakları

* Gözaltı süresi 3 aya kadar uzatılabilir.

* Savcılık ya da mahkeme kararı olmaksınız polis herkesi gözaltanı alabilir.

* Ev baskınları, ev aramaları savcılık kararı olmadan yapılabilir.

* Sokağa çıkma yasağı konulabilir.

* Belli yerlerde veya belli saatlerde kişilerin dolaşmaları yasaklanabilir.

* Kişilerin; üstü, araçları, eşyaları aranabilir ve bulunacak “suç eşyası”na el konulabilir.

* Kimlik taşıma mecbur hale getirilir.

* Gazete, dergi, broşür, kitap, kaset ve benzerlerinin basılması, çoğaltılması, yayımlanması ve dağıtılması yasaklanabilir ve bunlar hakkında mahkeme kararı olmaksınız toplatma kararı verilebilir.

* Kamuya veya kişilere ait kuruluşlara ve bankalara, kendi iç güvenliklerini sağlamak için özel koruma tedbirleri aldırmak veya bunların artırılmasını istenebilir.

* Sahne oyunları, filmler ve futbol karşılaşmaları gibi spor oyunları yasaklanabilir.

* “Makul şüphe” üzerine kişi ve toplulukların bir bölgeye girişi yasaklanabilir.

* Gösteri, yürüyüş ve toplantılar yasaklanabilir.

* Grevler yasaklanabilir, keyfi işten çıkarmalar işverenin lehine yapılabilir.

* İstenildiğinde dernekler kapatılabilir veya faaliyetleri durdurulabilir.Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür