Emekçiler fişleniyor, görevinden uzaklaştırılıyor

Emekçiler fişleniyor, görevinden uzaklaştırılıyor

KESK, darbe girişiminin ardından kamu kurumlarında yaşanan görevden uzaklaştırmaları ve izinlerin iptali edilmesini protesto etti. KESK Ankara Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü İsmet Meydan, emekçilerin fişlendiği, işlerinden uzaklaştırıldığı ve tasfiye edildiklerini belirterek duruma tepki gösterdi

HABER MERKEZİ - Kamu Emekçileri Sendikası (KESK) Ankara Şubeler Platformu, darbe girişiminin ardından kamu kurumlarında izinlerin iptal edilmesi ve görevden uzaklaştırmalara ilişkin Büro Emekçileri Sendikası (BES) 1 Nolu Ankara Şubesi'nde basın toplantısı düzenledi. KESK üye ve yöneticilerinin yanı sıra şube temsilcilerinin de katıldığı toplantıda, "Ne darbe ne tek adam diktatörlüğü; emek ve demokrasi mücadelesinden asla vazgeçmeyeceğiz" yazılı pankart asıldı. Toplantıda grup adına konuşan KESK Ankara Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü İsmet Meydan, AKP’nin darbe girişimini fırsat bilerek tekçi ve mezhepçi uygulamalarını topluma dayattığının altını çizdi. Meydan, darbe girişiminin bastırılmasına rağmen ilan edilen Olağanüstü Hal'in (OHAL) anayasaya aykırı olduğunu söyledi.

'Türkiye’nin ihtiyacı olan demokrasidir'

Uygulanan politikaların demokrasi ve insan haklarına saldırı olduğuna vurgulayan Meydan, "Herhangi bir yasal karşılığı bulunmayan otoriter bir yöntem biçimine, OHAL uygulamasıyla yasallık kazandırmak, darbe ile mücadele olarak tanımlanamaz. Türkiye’nin ihtiyacı olan demokrasidir, laikliktir, barıştır, insanca yaşanacak bir ülkedir" ifadelerinde bulundu. Hükümetin darbeyi gerekçe yaparak, özellikle kamu kurumlarında "cadı avı" başlattığına dikkat çeken Meydan, siyasi partilerini de bu "cadı avı"nı önlemeye çağırdı. Meydan, emekçilerin fişlendiği, işlerinden uzaklaştırıldığı ve tasfiye edildiklerini belirterek duruma tepki gösterdi.

"Bizler darbe ve diktatörlük yerine demokrasi, barış ve özgürlükleri savunacağız" diyen Meydan, "Bu güne kadar her türlü darbe girişimi karşısında emek barış demokrasi ve laiklik talepleriyle çıktık OHAL uygulamalarında da bu taleplerimizi ısrarla söylemeye devam edeceğiz” diye konuştu.

 

(DİHA)↳Son Güncelleme: 22 Temmuz 2016 15:37

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür